Již druhou stížnost Aliance pro rodinu na neobjektivní vysílání České televize (ČT) o zákonech, které projednává Poslanecká sněmovna ve věcech manželství, vyhodnotila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) začátkem července 2021 jako oprávněnou (pdf). Poslala proto ČT do správního řízení, kde jí hrozí pokuta.
„Na konci minulého roku nám začali volat lidé, že viděli různé pořady na ČT, kde se věnují homosexuálnímu manželství, a že tam úplně chybí náš oponentní hlas a jestli s tím nemůžeme něco udělat,“ říká Jan Gregor, místopředseda Aliance pro rodinu.
„Že prý dokonce ve zprávách dali moderátoři lidem návod, jak podepsat petici za homosexuální manželství. To nás dost překvapilo, protože nás, jako organizátory petice za ústavní ochranu manželství, která má v papírové podobě přes sto tisíc podpisů, nikdo nikam nezval,” vysvětluje Gregor důvody pro podání stížnosti na nevyváženost obsahu a podpoře homosexuálů na úkor tradiční rodiny.
Aliance říká, že stížnost podala z důvodu ochrany veřejnoprávního média, „aby aktivismus a politické názory některých redaktorů neznehodnocovaly práci celé ČT a nepodkopávaly důvěru nemalé části koncesionářů“.
„Koncesionářů, kteří si přejí, aby dětem nikdo nebral právo na mámu a tátu a kteří ctí současný právní stav úpravy manželství jako svazku muže a ženy. Proto jsme podali oficiální stížnost,“ říká Gregor.
Stížnosti se netýkaly pouze „protežování lobbistů z hnutí Jsme fér“ a absence informací o oponentních názorech, ale také dalších věcí.
Hnutí Jsme fér dlouhodobě vede kampaň nazvanou Manželství pro všechny, s níž oslovuje města, obce, firmy a organizace, aby získalo podporu pro změnu zákona a „gayové a lesby v Česku mohli uzavírat manželství“.
Podle Aliance redaktoři ČT opakovaně přebírají „sugestivní marketingová hesla LGBTIQ+ aktivistů, namísto objektivních pojmů“.
U návrhu stejnopohlavního manželství ČT správně informovala, že je předkládána zástupci mnoha politických stran, „zatímco u novely o ústavní definici manželství podsouvají divákům, že jde pouze o návrh KDU-ČSL, podporovaný SPD“.
Diskuse o významu rodiny a manželství a projednávání dvou protichůdných zákonů proběhly v Poslanecké sněmovně naposledy 29. dubna 2021.
Konzervativní návrh zákona chce zakotvit definici manželství jako svazek muže a ženy do ústavy. Progresivní návrh chce naopak změnit zákonem daný význam manželství na „svazek dvou osob“ a umožnit tak homosexuální a lesbická „manželství“.
Redaktoři ČT se tím podle Aliance opakovaně dopustili sdílení dezinformací. Pod ústavní novelou jsou totiž také podepsáni poslanci z mnoha politických stran napříč Sněmovnou.
Návrh podala skupina 37 poslanců v červnu 2018. Změnit se má pouze jediné slovo v Listině základních práv a svobod. V článku 32 má být slovo „rodina“ nahrazeno slovy „manželství jako svazek muže a ženy“. Navrhovatelé chtějí posílit postavení tradiční rodiny (otec, matka, děti), aby institut rodiny odolal tlakům progresivních hnutí a LGBT lobby, které chtějí prosadit ústavní změnu významu manželství na soužití osob náhodného pohlaví s dětmi.
„Jsme moc rádi, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uznala naši stížnost za oprávněnou. Ale to ne proto, že bychom chtěli nějak ublížit veřejnoprávní ČT. Ale prostě proto, že víme, jak obyčejným lidem vadí televizní duhový nátlak,“ komentuje Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu, činnost aktivistických kampaní za homosexuální či stejnopohlavní manželství.
„Věříme, že veřejnoprávní médium musí z podstaty věci zachovávat objektivitu a pevně doufáme, že to ČT a její redaktoři konečně pochopí,” uzavřela Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu.
Část členů homosexuálního lobbistického hnutí Jsme fér sedí také v Odboru rovnosti žen a mužů, které provozuje Úřad vlády ČR. Tento úřad je podle informací Aliance financován převážně z fondů Evropské unie, která silně podporuje zavádění genderové ideologie v zemích Unie.
Podle kritiků má pokoutným způsobem do české legislativy zanést genderovou ideologii takzvaná Istanbulská úmluva: