Vysoce postavená manažerka společnosti Pfizer v pondělí řekla, že předtím, než byla v loňském roce uvedena na trh anticovidová vakcína, ani ona, ani jiní představitelé společnosti Pfizer nevěděli, zda vakcína zastaví přenos viru.

Poslanec Evropského parlamentu Rob Roos se na to zeptal během slyšení: „Byla anticovidová vakcína společnosti Pfizer testována na zastavení přenosu viru předtím, než vstoupila na trh? Věděli jsme o skončení imunizace předtím, než vstoupila na trh?“

Janine Smallová, prezidentka společnosti Pfizer pro mezinárodní rozvinuté trhy, v odpovědi uvedla: „Víte, museli jsme… se opravdu pohybovat rychlostí vědy, abychom věděli, co se na trhu děje.“

Nizozemský europoslanec pak v reakci na její odpověď komentoval na Twitteru, že miliony lidí na celém světě byly oklamány farmaceutickými společnostmi a vládami.

„Miliony lidí na celém světě cítily, že jsou nuceny se nechat očkovat kvůli mýtu, že ‚to děláte pro druhé‘,“ řekl Roos. „Nyní se ukázalo, že to byla laciná lež“ a „měla by být odhalena“, dodal.

Deník Epoch Times se obrátil na společnost Pfizer s žádostí o komentář.

Co bylo řečeno

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv koncem roku 2020 napsal, že nejsou k dispozici žádné údaje, které by umožnily určit, zda vakcína zabrání přenosu a jak dlouho bude chránit před přenosem viru SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19.

„V současné době nejsou k dispozici údaje, na jejichž základě by bylo možné určit, jak dlouho bude vakcína poskytovat ochranu, ani neexistují důkazy, že vakcína zabraňuje přenosu viru SARS-CoV-2 z člověka na člověka,“ uvedla konkrétně agentura.

Mezitím generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla přibližně ve stejné době uvedl, že jeho firma si „není jistá“, zda ti, kteří dostanou její mRNA vakcínu, budou schopni přenést covid-19 na další osoby.

„Myslím, že je to něco, co je třeba prozkoumat. V tuto chvíli si tím nejsme jisti,“ řekl Bourla v prosinci 2020 televizi NBC News v odpovědi na otázku týkající se přenosnosti.

Bývalá zdravotní poradkyně Bílého domu Dr. Deborah Birxová v červnu odhalila, že v prosinci 2020 existovaly důkazy, že osoby, které dostaly vakcíny proti covidu-19, včetně vakcín společnosti Pfizer, mohou virus stále přenášet.

„Již na začátku ledna 2021, koncem prosince 2020, jsme věděli, že po přirozené infekci dochází k reinfekci,“ řekla letos členům Kongresu Birxová, koordinátorka reakce Bílého domu na covid-19 v době Trumpovy vlády.

„Covid nedostanete“

Řada představitelů ve Spojených státech i ve světě tvrdila, že vakcíny proti covidu-19 mohou zabránit přenosu. Prezident Joe Biden v červenci 2021 poznamenal, že „pokud se necháte očkovat těmito vakcínami, covid nedostanete“.

Hlavní zdravotní poradce Bidenovy administrativy Anthony Fauci v květnu 2021 v rozhovoru pro televizní stanici CBS sdělil, že očkovaní lidé jsou pro covid-19 „slepou uličkou“, což mělo znamenat, že nemohou virus přenášet. „Když se necháte očkovat, chráníte nejen své zdraví a zdraví rodiny, ale přispíváte také ke zdraví komunity tím, že zabraňujete šíření viru v celé komunitě,“ řekl Fauci.

O dva měsíce později, koncem července téhož roku, Fauci řekl, že očkovaní lidé jsou schopni virus přenášet.

V následujících měsících Fauci, Biden a ředitelka CDC, dr. Rochelle Walenskyová, změnili narativ a řekli, že vakcína zabraňuje závažnému onemocnění, hospitalizaci a úmrtí na covid-19.

Překlad původního článku newyorské redakce deník The Epoch Times: J. S.