Michal Cabejšek

20. 10. 2022

Necelou padesátku nových soudců jmenoval ve čtvrtek na Pražském hradě prezident Miloš Zeman. Mezi kandidáty tradičně převažují ženy, je jich 35. Noví soudci zamíří na soudy v hlavním městě, na severní Moravě a ve Slezsku.

Zeman uvedl, že nejmenoval dva z navržených státních zástupců, s dodatkem, že je „dohnaly staré hříchy“ a že by „jakýkoli uchazeč o jakoukoli funkci“ měl vstupovat do této funkce s čistým štítem.

První z nejmenovaných je Marek Bodlák, kterému Zeman vytýká jeho angažmá v procesu s (bývalou ministryní obrany) Vlastou Parkanovou. Bodlák přitom také nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství rovněž řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Druhým zamítnutým kandidátem je Petr Babka pracující na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové, kterému Zeman vytýká kritiku Nejvyššího soudu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket.

Unie státních zástupců v září označila za nepřijatelné, aby důvodem pro nejmenování soudce bylo to, že kandidát vykonával působnost státního zástupce. „V demokratickém prvním státě však nelze tolerovat osobně motivované, účelové jednání prezidenta republiky, kterému ústava svěřila jmenování soudců na návrh vlády,“ napsalo stavovské sdružení.

Rezignace ředitele lánské Lesní správy

V souvislosti s již zmiňovanou trestnou činností lánské Lesní správy byla dnes Hradem rovněž oznámena rezignace jeho ředitele Miloše Baláka, který podal rezignaci minulý týden a odstoupit z funkce by měl ke konci letošního roku. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář zároveň odvolal z funkce ředitele Správy Pražského hradu Iva Velíška.

Balák se před soudem zpovídal z ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře a následně byl odsouzen ke třem letům vězení. Zeman mu však udělil milost a ve své funkci pokračoval. Posléze ho další soud odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870 000 korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek.

Velíška jmenoval na pozici ředitele Správy Pražského hradu v roce 2005 tehdejší prezident Václav Klaus a kromě areálu Pražského hradu se staral o lánský zámek a pečoval také o hradní a lánské památky.

Dle zdroje: ČTK

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.