Epoch Times Německo

26. 10. 2022

Od února letošního roku roste v Německu počet kybernetických útoků. Kybernetičtí zločinci a státní aktéři ohrožují bezpečnost Němců v kybernetickém prostoru jako nikdy předtím. Vyplývá to ze situační zprávy Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI), která byla v úterý zveřejněna v Berlíně.

Kromě kriminálních akcí, které jsou motivovány především finančními důvody, agentura za příčinu vysoké hrozby považuje kybernetické útoky v souvislosti s válkou na Ukrajině. V mnoha případech si stěžovali také na nedostatečnou kvalitu IT a softwarových produktů.

Situační zpráva BSI měla být ve skutečnosti předložena asi před čtrnácti dny. Termín byl však narychlo zrušen, protože tehdejší šéf BSI Jörg Schönbohm upadl v nemilost spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové (SPD). O týden později pak ministryně nejvyššího úředníka propustila. Nástupce nebyl jmenován. Schönbohm je obviněn z pokračujících kontaktů s německou Radou pro kybernetickou bezpečnost (CSRD e.V.), kterou spoluzakládal a která je částečně obviněna z problematických kontaktů s Ruskem.

Nutná strategická reorganizace

Faeser v úterý vysvětlil, že zostřená situace v oblasti kybernetických hrozeb, která přetrvává od rusko-ukrajinské války, vyžaduje změnu strategické pozice a významné investice do kybernetické bezpečnosti Německa. „Modernizace naší architektury kybernetické bezpečnosti s rozšířením BSI na centrální úřad, další rozšíření a obnova sítí a IT systémů státní správy, posílení bezpečnostních orgánů pro stíhání kybernetické kriminality a zlepšení obranných schopností proti kybernetickým útokům jsou důležité a nezbytné kroky pro úzce propojenou federální kybernetickou obranu a efektivní a účinné postavení v kybernetickém prostoru.“

Každá zranitelnost v softwarových nebo hardwarových produktech je potenciální branou pro útočníky a ohrožuje bezpečnost informací ve státní správě, ekonomice a společnosti. V roce 2021 bylo objeveno a zaznamenáno více než 20 000 zranitelností softwarových produktů. To odpovídá desetiprocentnímu nárůstu oproti předchozímu roku.

Viceprezident BSI Gerhard Schabhüser vysvětlil, že největší hrozbou v kybernetickém sektoru jsou v současnosti útoky ransomwaru. Jedná se o kybernetické útoky na firmy, univerzity a úřady s cílem vylákat výkupné. Ve sledovaném období došlo k několika incidentům s ransomwarem, při nichž byly napadeny obce v Německu.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.