Zdenka Danková

27. 10. 2022

Praha – V Praze běží letos na podzim jubilejní 10. ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který pořádá spolek Jednota pro zvelebení hudby v Čechách. Společnost dává šanci mnoha mladým interpretům v ČR. Navazuje na svou předchozí činnost a dává šanci konzervatoristům, aby se mohli věnovat své umělecké práci i jinak, než ve školním prostředí, a nechává je účinkovat na koncertech.

Hudební spolek působí v Čechách již více než 200 let. Předsedou spolku je pan Ladislav Horák, který je současně zástupcem Pražské konzervatoře, která jej také podporuje.

Festival, jenž začal 14. října, potrvá do 14. prosince.

„Každé dva roky spolupracujeme s pražským harfovým festivalem, který vždy dodá zajímavého hosta. Tentokrát to bude francouzská virtuoska Isabelle Moretti, jež působí na pařížské konzervatoři,“ uvedl Ladislav Horák pro rádio classicpraha.cz a doporučuje potenciálním posluchačům poslechnout si ukázky hudby na YouTube, např. úžasný Rodrigův harfový koncert.

Jejímu vystoupení 14. října předcházely mladé talentované harfistky, což je atributem festivalu, a to Miram Anna Raichová a také Ukrajinka Anastázia Suvina, která studuje zde v Praze, upozornil Horák, jak dávají šanci mimořádným mladým talentům. 

Před námi je ještě další vystoupení 10. 11. – a to koncert jubilantů  českého baroka – jedná se o Jana Antonína Bendu a Františka Xavera Brixiho. Pozvali barokní orchestr pod vedením Jakuba Kydlíčka, který má i své pravidelné publikum.

K výročí úmrtí J. A. Komenského 15. listopadu je připraven další zajímavý projekt v sále Pražské konzervatoře a tímto večerem budou oficiálně ukončeny národní oslavy Komenského – jde o audio-vizální projekt, který je připraven ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem Praha – vystoupí na něm jak talentovaní herci: Magda Prostá a Tomáš Varga s úryvky děl našeho filosofa a spisovatele, ke slyšení bude sbor Punkt pod vedením Igora Kartolovského z díla Zdeňka Lukáše a Petra Ebena. Na tento večer se L. Horák podle svých slov velmi těší.

Další projekt bude 24. listopadu – Sen noc svatojánské, který všichni milují – půjde o hudbu Mendelsona Barholdyho. Projekt je velmi ambiciozní – spojí symfonický orchestr pod vedením Miriam Němcové, tak i pěvecké a hudebně dramatické oddělení. Součástí bude také opus 93. Othelo Antonína Dvořáka a Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva. Koncert bude velmi slavnostní, nabitý krásnou hudbou.

Pro závěrečný koncert 14. prosince je připraven Apolon kvartet, naše přední smyčcové kvarteto, jež letos slaví 30 let od svého založení. Připravili si Dvořákův slovanský kvartet s-dur a Lamentace Eduarda Douši, které jsou věnovány malíři Mikuláši Medkovi.

Dalším hostem tam bude talentovaná klarinetistka Natálie Hrdová pro uvedení Mozartova klarinetového koncertu.

Vystoupí rovněž sám Ladislav Horák a člen spolku Jednoty hudby Pavel Trojan v Baletních scénách.

Za deset let činnosti vděčí Jednota pro zvelebení hudby podpoře města Praha, vstupné na všechny akce Kultura v srdci Prahy je bezplatné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

Více na: prazskakonzervator.cz

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?