Epoch Times Německo

31. 10. 2022

Amelie Engelhart

Podle zástupců strany maďarského premiéra Viktora Orbána se nikdo v EU zatím na bruselské sankce nezeptal maďarských občanů. Maďarská vláda je podle něj první, která tak učinila. Průzkum veřejného mínění má sloužit jako „politický nástroj“ v rukou maďarské vlády v Bruselu.

Již podvanácté obdrží každý občan Maďarska v rámci velkého celostátního průzkumu („Nemzeti Konzultáció“) balíček s osobním dopisem od premiéra. Orbán v něm o občanech hovoří jako o „krajanech“. Maďarský premiér již dříve prohlásil, že průzkum je silnou zbraní v Bruselu. Má zmapovat souhlas obyvatelstva se sankcemi vůči Rusku a sloužit jako možný příklad pro ostatní země EU.

Dopis vypadá prvotřídně. Je na něm zlatý státní znak a je osobně podepsán Viktorem Orbánem. Dopis obsahuje také dotazník se sedmi otázkami s krátkým vysvětlením každé otázky a malými hlasovacími čtverečky pro odpovědi ano/ne. Na obalu je na znamení solidarity vyobrazena státní vlajka. Dotazník začíná výzvou: „Vyjádřete svůj názor“.

Na tiskové konferenci k zasedání parlamentní skupiny ve čtvrtek 22. září oznámil předseda strany Fidesz Máté Kocsis „Národní konzultaci“ (průzkum veřejného mínění v Maďarsku). Uvedl, že v současné době je to nejdůležitější nástroj, kterým lze podpořit zrušení bruselských sankcí vůči Maďarsku. „Je třeba zjistit názor lidu,“ řekl.

Kocsis zdůraznil, že v EU se zatím nikdo občanů na sankce nezeptal. Jako první tak učinila maďarská vláda, dodal. Evropské politiky je třeba přesvědčit, že tyto sankce musí být zrušeny. Takové průzkumy veřejného mínění jsou k tomu „politickým nástrojem“.

Na základě výsledků by podle něj mohla vláda v případě potřeby rozhodnout i v parlamentu.

„Domníváme se, že nás bruselské sankce ničí“

Podle vládní facebookové stránky se v dotaznících, které právě dorazily k občanům, píše: „Domníváme se, že nás bruselské sankce ničí“.

Dotazník, který lze vyplnit i online, obsahuje následující otázky:

– Souhlasíte s ropnými sankcemi Bruselu?

– Souhlasíte se sankcemi na dodávky plynu?

– Souhlasíte se sankcemi na suroviny?

– Souhlasíte se sankcemi týkajícími se jaderných paliv?

– Souhlasíte s tím, aby se na investici do jaderné elektrárny Paks vztahovaly sankce?

– Souhlasíte s tím, že sankce ovlivňují cestovní ruch?

– Souhlasíte se sankcemi, které zvyšují ceny potravin?

Průzkum se v otázce migrace již osvědčil

Orbánova vláda považuje účast občanů na přípravě rozhodnutí prostřednictvím dotazníků za účinný a nepostradatelný nástroj.

Podle listu Magyar Nemzet byl podobný průzkum na téma přistěhovalectví a terorismus, který se uskutečnil v květnu 2015 v době migrační krize v Evropě, úspěšný. „Průzkumu se tehdy zúčastnilo 1,254 milionu lidí. Naprostá většina respondentů podpořila postoj vlády, která se postavila za národní zájmy a proti politice Bruselu,“ uvedl Magyar Nemzet.

Debaty o dopisech dotovaných miliardami forintů

Opozice kritizuje především náklady na dotazník. Podle článku na analytickém webu „Lakmusz.hu“ stály konzultace za posledních dvanáct let celkem téměř 48 miliard forintů (asi 117 milionů eur).

Podle oficiálních zdrojů, na které se web odvolává, stál například dotazník o pandemických opatřeních vládu 11 500 000 forintů (přibližně 27 000 eur) a počet respondentů v tomto případě činil 1,682 milionu z přibližně osmi milionů. Podle výpočtů novin činily náklady na jednoho respondenta v tomto případě 6 837 forintů (asi 16 eur).

Podle údajů zveřejněných serverem „Lakmusz.hu“ činily v posledních sedmi letech průměrné náklady na jednoho respondenta 4 825 forintů (asi 11 eur). Pro srovnání, průměrný dopis o maximální hmotnosti asi 50 gramů dnes v Maďarsku stojí 474 forintů (asi 1,10 eura).

Kritici: „Otázky ukazují na falešné dilema“

Kritika se vedle financí týká především skutečnosti, že stanoviska nejsou závazná. Ve skutečnosti se jedná pouze o „průzkumy veřejného mínění“.

V rukou Viktora Orbána by výsledky národního průzkumu měly pouze politický a komunikační význam. Z právního hlediska nejsou závazné ani pro maďarskou vládu, ani pro Brusel, píše analytik serveru Lakmusz.hu.

Hlavní výtky jsou navíc následující: dotazníky jsou obvykle „negativně zabarvené“. Předem navrhují „správnou“ odpověď. Neposkytují alternativy. Analýzy současného obsahu, míry vyplnění a nákladů na dotazníky se očekávají v prosinci.

Orbán: Sankce nebyly zavedeny demokraticky

Premiér Orbán toto opatření obhajoval. Maďarský lid má podle něj právo na konzultaci, protože sankce nebyly zavedeny demokraticky. „Rozhodly o tom evropské elity a lidí se nikdo neptal,“ citoval ho list Mandiner.

Postoj maďarské vlády k sankční politice Bruselu se jasně odráží v aktuálním dotazníku.

Ačkoli Maďarsko souhlasilo se všemi balíčky sankcí EU výměnou za výjimky v energetickém sektoru a další důležité výjimky, premiér v posledních měsících ostře kritizoval západní sankce.

Na prvním podzimním zasedání maďarského parlamentu koncem září Orbán prohlásil, že Brusel se sankcemi „střelil do vlastní nohy“. Cenu za sankce platí rodiny v celé Evropě prostřednictvím účtů za energie, citoval ho časopis Mandiner.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo financí má společnosti Wassa vyplatit 300 milionů za „nezákonná rozhodnutí“ poškozující podnikání, rozhodl soud
Ministerstvo financí má společnosti Wassa vyplatit 300 milionů za „nezákonná rozhodnutí“ poškozující podnikání, rozhodl soud

Sada kroků Ministerstva financí a Finančního úřadu vůči společnosti Wassa s. r. o. v roce 2016 vedla k pádu nákladného projektu. Soud rozhodl, že nařízení byla protiprávní a ministerstvo musí odškodnit firmu 300+ miliony Kč.

Elektromobilita se změnila z údajné příležitosti v reálnou hrozbu
Elektromobilita se změnila z údajné příležitosti v reálnou hrozbu

KOMENTÁŘ. Odboráři značky Volkswagen zahájili v pondělí v německých závodech protesty, které mohou skončit generální stávkou. Chtějí zrušit plány vedení, které vedle 10% snížení platů a mezd počítá s úplným uzavřením až tří německých továren VW.

Čína se učí od Ruska, jak fungují západní sankce, kvůli případné invazi na Tchaj-wan, informuje deník
Čína se učí od Ruska, jak fungují západní sankce, kvůli případné invazi na Tchaj-wan, informuje deník

Čína bedlivě sleduje dopady západních sankcí uvalených proti Rusku po invazi na Ukrajinu, aby se připravila na možnou invazi na Tchaj-wan.

Jihokorejské stanné právo vrhá světlo na komunistickou infiltraci
Jihokorejské stanné právo vrhá světlo na komunistickou infiltraci

Jižní Korea čelí rozsáhlému vlivu čínského režimu v politice, kultuře i vzdělávání. Čínská vláda prosazuje svou agendu skrze výměnné programy, média i Konfuciovy instituty, čímž prohlubuje svou přítomnost v zemi.

Čas strávený v přírodě snižuje emoční stres u dětí, ukazuje studie
Čas strávený v přírodě snižuje emoční stres u dětí, ukazuje studie

Studie ukazuje, že už pouhé dvě hodiny týdně strávené v přírodě mohou zlepšit duševní zdraví dětí, a to i ve městě.