Zachary Stieber

4. 11. 2022

Soutěž Miss Spojených států amerických může ze soutěže legálně vyřadit muže, kteří o sobě tvrdí, že jsou ženy, rozhodl federální odvolací soud.

Požadavek soutěže krásy na „rozenou ženu“ vyjadřuje určité poselství a první dodatek americké ústavy dává soutěži krásy možnost toto poselství vyjádřit a toto pravidlo prosazovat, napsal v rozhodnutí z 2. listopadu federální soudce Lawrence VanDyke (jmenovaný Trumpem).

„Přinutit soutěž krásy, aby umožnila Greenovi(é) účast, by zásadně změnilo poselství soutěže, což by bylo v přímém rozporu s prvním dodatkem,“ napsal VanDyke za panel odvolacího soudu devátého obvodu.

Rozsudek byl vydán v neprospěch Anitě Noelle Green, biologickému muži, který se identifikuje jako transsexuál a který v roce 2019 zažaloval Miss Spojených států amerických s tvrzením, že soutěž porušila oregonský zákon Oregon Public Accommodations Act tím, že odmítla Greenovi(é) žádost o účast v soutěži.

Odvolací soud potvrdil rozhodnutí z roku 2021 vynesené federálním soudcem Michaelem Mosmanem (jmenován Georgem W. Bushem).

K VanDykeovi se v soudcovském panelu připojil soudce Carlos Bea, jmenovaný Georgem W. Bushem. Naopak, soudkyně Susan Graberová, jmenovaná Clintonem, vyjádřila nesouhlas.

Graberová uvedla, že není jasné, zda se oregonský zákon na přehlídku vztahuje.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.