Podle nového dokumentu, který zveřejnil washingtonský levicový think-tank Third Way, má Demokratická strana vážné problémy s pověstí a velká část voličů ji vnímá jako ideologicky odtrženou.

Dokument s názvem „Podlomení značky Demokratické strany“, který byl vydán pouhý den před intenzivně sledovanými průběžnými volbami, obsahuje řadu bodů, ve kterých ostře kritizuje směřování strany a její veřejný obraz, a výslovně z těchto problémů viní vedení demokratů.

„Pokud se demokratům podaří udržet Sněmovnu reprezentantů a Senát, bude to podle předvolebního celostátního průzkumu navzdory značce strany, nikoliv díky ní samotné. Navzdory seznamu republikánských kandidátů, kteří jsou podle všech měřítek extrémní, voliči vidí demokraty stejně extrémně a zároveň mnohem méně se zajímající o problémy, které je nejvíce znepokojují,“ uvádí se ve zprávě.

Think tank se odkazuje na průzkum (pdf) provedený mezi 800 „pravděpodobnými voliči“ po celých USA a dalšími 200 nerozhodnými voliči, který provedla ve spolupráci s poradenskou firmou Impact Research a skupinou Welcome PAC ve dnech 21. až 28. října.

Výsledky průzkumu vykreslují obrázek politické organizace, která je zahleděná do svého vlastního idiosynkratického pohledu na problémy a nemá příliš reálné spojení s voliči, kteří mají každodenní starosti, jako je osobní bezpečnost, bezpečnost hranic a cenově dostupný benzín a potraviny.

„Výsledky ukazují, že demokraté jsou mimo v otázkách, které voliči označují za své nejvyšší priority, včetně ekonomiky, imigrace a kriminality. Voliči je vnímají jako ideologicky vzdálené a pochybují o tom, zda strana sdílí základní hodnoty, jako je vlastenectví a důležitost tvrdé práce,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva odráží analýzy politických stratégů, kteří v posledních měsících popisují Demokratickou stranu jako posedle hrající kartou „Ne Trumpovi!“ a stranu, jejíž špatné řízení ekonomiky pomohlo připravit půdu republikánům v mnoha klíčových volebních kláních.

V předvolebních kampaních označili představitelé demokratů v čele s prezidentem Joem Bidenem některé republikány za extremisty, kteří představují hrozbu pro demokracii, a tvrdili, že samotná demokracie je „na vážkách“ a závisí na tom, zda demokraté ve volbách zvítězí.

„Mimo“

Zpráva konstatovala, že demokraté kladou důraz na právo na potrat a klimatické změny, které voliče obecně nezajímají tolik jako jiné otázky.

Pokud se demokratům v průběžných volbách nebude dařit tak, jak doufají, měli by se vyhnout tendenci přisuzovat vinu svým oponentům. Neměli by obviňovat nikoho jiného než sebe, tvrdí zpráva. Své volební neúspěchy by neměli přičítat ani historické skutečnosti, že strana, která řídí Bílý dům, obvykle v Midterm volbách ztrácí v Kongresu řadu křesel.

Na podporu svých závěrů autoři uvádějí výsledky svého průzkumu, které potvrzují, že „Inflace a ekonomika“ je pro 42 % respondentů průzkumu problémem číslo jedna a pro 59 % je prvním a druhým nejdůležitějším problémem. Následuje „Imigrace a hranice“ (s 11 %, resp. 30 %) a poté „ochrana práv na potrat“ (10 % resp. 17 %).

Menší počet respondentů uvedl jako pro ně zásadní témata boj proti klimatickým změnám (7 %), násilí páchané střelnými zbraněmi (5 %), zlepšení školství (3 %) nebo jinou otázku.

Průzkum také zjistil, že celých 54 procent respondentů se domnívá, že republikáni by při řešení inflace a ekonomiky odvedli lepší práci než demokraté, a 53 procent vyjadřuje obavy, že inflace se bude jen zhoršovat, pokud si demokraté udrží v Kongresu většinu.

Zpráva značně kritizuje demokraty za to, že jsou „ideologicky mimo kontakt“ s voliči.

Výmluvným je i zjištění, že 55 procent dotázaných uvedlo, že demokraté jsou „kazatelští“, a 53 procent označilo stranu za „příliš probuzeneckou [woke]“.

Dokument konstatuje, že pokud problémy „značky“ budou přetrvávat, pak „demokraty čeká v roce 2024 a v dalších letech nelehký úkol“.

Epoch Times se obrátil na Demokratický národní výbor s žádostí o komentář.

Překlad původního článku: J. S.