Jack Phillips

7. 11. 2022

TÉMA: Volby USA 2022

Demokratická stratéžka Hilary Rosenová vyjádřila v diskuzi na CNN znepokojení nad tím, že její strana nenaslouchala voličům ohledně jejich ekonomických obav a rozhodla se zaměřit na jiné otázky.

„Jsem loajální demokratka, ale nejsem šťastná. Prostě si myslím, že jsme v těchto volbách voličům nenaslouchali, a myslím, že nás čeká špatná [volební] noc,“ řekla.

Rosenová dodala: „Když vám voliči znovu a znovu a znovu říkají, že jim záleží hlavně na ekonomice, naslouchejte jim. Přestaňte mluvit o tom, že je v sázce demokracie. Demokracie je v sázce, protože lidé se tolik hádají o to, co volby znamenají. Voliči nám řekli, co je zajímá. Nemyslím si, že demokraté v tomto cyklu něco takového splnili.“

Poslední průzkumy ukazují, že naprostá většina voličů považuje v posledních dnech kampaně před průběžnými volbami 2022 za hlavní téma americkou ekonomiku a inflaci. Průzkum ABC News/Washington Post ukázal, že 80 % pravděpodobných voličů uvedlo, že mezi hlavní témata patří ekonomika, a 77 % uvedlo totéž v případě inflace, která se pohybuje blízko 40letého maxima.

Podle údajů zveřejněných ministerstvem práce dosáhl meziroční index spotřebitelských cen, který je klíčovým ukazatelem inflace, v září 8,2 %. Klíčový index výdajů na osobní spotřebu ukázal, že tzv. jádrové ceny, bez zahrnutí volatilních cen potravin a energií, vzrostly oproti předchozímu měsíci o 0,5 % a meziročně o 5,1 %. Samotné potraviny a energie vzrostly o 11,9 resp. 20,3 %.

Republikáni se v tomto volebním cyklu často zaměřovali na prudký růst inflace, cen energií a násilné trestné činnosti, zatímco demokraté se soustředili na zvrácení rozsudku Nejvyššího soudu ve věci potratů Roe v. Wade a na své pojetí „demokracie“.

Kromě inflace může podle Rosenové některým demokratickým kandidátům uškodit i rostoucí popularita republikánských kandidátů.

„Máme tu nešťastnou kombinaci silných kandidátů na guvernéra. Právě jsem byla v Arizoně a strávila jsem tam nějaký čas, mluvila jsem se spoustou voličů,“ řekl Rosenová. „Mark Kelly [demokratický kandidát na senátora] je populární, ale Kari Lakeová [republikánská kandidátka na guvernérku] je populárnější. Tato kombinace Marku Kellymu uškodí. Máme problémy kvůli tomu nejpodstatnějšímu na volebních lístcích.“

Senátor Kelly v současné době kandiduje proti republikánskému kandidátovi Blakeu Mastersovi. Lakeová vede kampaň proti arizonské státní tajemnici Katie Hobbsové, demokratce.

Kongresman Sean Patrick Maloney, šéf volebního štábu demokratů Sněmovny reprezentantů, svádí tvrdý boj o své křeslo v New Yorku. V neděli však trval na tom, že demokraté „si v úterý povedou lépe, než si lidé myslí“, a dodal, že jeho strana „není dokonalá“, ale „jsme zodpovědní dospělí lidé, kteří věří v tuto demokracii“. Maloney tvrdil, že vítězství republikánů by bylo výhrou „rasismu“, „antisemitismu“ a „násilí“.

Senátor Rick Scott, který vede senátní kampaň republikánů, kontroval: „Máme skvělé kandidáty. Lidé přicházejí volit.“

„Na straně demokratů není žádná energie,“ řekl v televizi NBC. „Tyto volby jsou o Bidenově agendě.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…