Několik amerických volebních analytiků z řad demokratů vyjádřilo v posledních dnech znepokojení nad vyhlídkami své strany před nadcházejícími průběžnými volbami, které se konají 8. listopadu.

Již historicky má strana, jejíž prezident je u moci, tendenci ztrácet v průběžných volbách („midterm“) křesla v Kongresu. Demokraté v současné době drží těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů a polovinu křesel v Senátu, s tím, že v případě patového hlasování má rozhodující slovo předsedkyně Senátu a viceprezidentka USA v jedné osobě, Kamala Harrisová.

„Ještě před měsícem to vypadalo, že demokraté jsou nejen připraveni udržet Senát, ale otázka zněla: podaří se jim získat dvě křesla navíc?“ řekl 24. října pro The Hill Fernand Amandi, demokratický volební průzkumník, který pracoval na prezidentské kampani Baracka Obamy. „Myslím, že teď doufáme, že se alespoň udržíme.“

Mainstreamová média a demokratičtí politici tvrdili, že letní rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zvrátilo rozsudek Roe v. Wade, posílí demokraty, kteří před průběžnými volbami 2022 začali vést kampaň ve prospěch propotratových zákonů a nařízení.

„Když se podíváte na rozhodnutí v Dobbsově případu* – zdá se, že pro demokraty přišlo rozhodnutí příliš brzy,“ řekl pro Hill také demokratický stratég Jon Reinish a dodal, že „inflace je nyní pravděpodobně největším“ problémem.

(* Nejvyšší soud USA letos v případě Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization rozhodl ve prospěch protipotratového požadavku, čím zároveň anuloval téměř 50 let starý „slavný“ pro-potratový rozsudek ve věci Roe v. Wade, pozn. red.)

Inflace

V posledních měsících je čím dál očividnější, že Američané jsou stále více znepokojeni stavem ekonomiky, cenami pohonných hmot a inflací. Před několika týdny zveřejnilo ministerstvo práce index spotřebitelských cen za září, který ukázal, že inflace na úrovni 8,2 % zůstává blízko 40letého maxima.

„Průzkumy veřejného mínění se zhoršují ve více volebních kláních, a pokud není cílem prohrát více, než kdy před tím, musí se demokraté probudit do politické reality a zaměřit se na inflaci a ekonomické obavy – to jsou témata, na kterých voličům záleží nejvíce,“ poznamenal pro demokratům nakloněnou televizi NBC News Chris Kofinis, generální ředitel společnosti Park Street Strategies, která se zabývá vztahy s veřejností a výzkumem.

„Inflace by nikdy neměla být bagatelizována,“ dodal Mike Lux, stratég demokratů. „Lidé z dělnické třídy jsou inflací těžce zasaženi a my musíme dát jasně najevo, že chápeme, co se děje, víme, že lidé prožívají těžké časy, a že v tomto boji stojíme při nich.“

Z nedávného průzkumu veřejného mínění, který si nechal zpracovat stejný mediální dům, vyplývá, že 71 % Američanů tvrdí, že Spojené státy se ubírají špatným směrem, a většina má obavy ze stavu ekonomiky.

„Jak komunikujeme to, proč bude inflace horší, pokud vyhrají republikáni?“ kladl si řečnickou otázku demokratický kongresman Ro Khanna v nedávném rozhovoru pro NBC. „Myslím si, že naše komunikace ekonomiky nebyla dostatečně hlasitá nebo ostrá.“

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (demokraté) mezitím minulý týden pro Punchbowl News uvedla, že demokraté „budou muset v příštích třech týdnech, které nás čekají, komunikovat [inflaci] voličům lépe“.

Republikáni opakovaně vytýkali Bidenově vládě a demokratům, že razí levicovou hospodářskou politiku, například že se svými výkonnými nařízeními zaměřují proti ropnému průmyslu ve jménu klimatické agendy, a že podporují lockdowny a nařízení související s covidem-19, které přinutily mnoho podniků ukončit činnost a zároveň zkomplikovaly situaci v dodavatelských řetězcích.

Demokraté a prezident Joe Biden však prohlašují, že vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů nebo v Senátu by znamenalo zkázu pro americkou ekonomiku.

„Pokud se obáváte o ekonomiku, musíte vědět toto,“ řekl Biden podle přepisu z Bílého domu. „Republikánské vedení v Kongresu dalo jasně najevo, že příští rok shodí ekonomiku tím, že poprvé v naší historii ohrozí věrohodnost a kredit Spojených států a uvede Spojené státy do platební neschopnosti, pokud neustoupíme jejich požadavku na snížení sociálního a zdravotního pojištění.“

„Slyšeli jste to, že? Všichni jste to slyšeli. Přesně to říkají.“

Podle republikánského volebního analytika Forda O’Connella se však republikánští kandidáti musí zaměřit pouze na dvě věci, aby zůstali v kurzu.

„Dokud se republikáni budou soustředit na dvě věci – moje peníze, moje rodina – pak v roce 2022 vyhrají,“ řekl deníku The Hill. „Vyhrají i v roce 2024. Protože demokraté nejeví žádné známky toho, že by svůj přístup změnili.“

Překlad původního článku: J. S.