Joseph Lord

8. 11. 2022

TÉMA: Volby USA 2022

Pro republikány byl tento volební cyklus o jednom převažujícím poselství: Bidenovo řízení výkonné moci během jeho prvního funkčního období, které je ve znamení rekordní inflace, rostoucích úrokových sazeb, bezprecedentní kriminality ve velkých amerických městech a nelegální imigrací na jižní hranici.

Podle denního „prezidentského průzkumu“ Rasmussenu v současné době schvaluje Bidenovy kroky 42 % dotázaných, zatímco bývalý prezident Donald Trump měl ve stejné fázi svého mandátu souhlas 51 % dotázaných.

Někteří demokraté se nyní, v poslední fázi své kampaně, snaží poslat Bidenovi a straně vzkaz, aby se drželi stranou.

Senátorka Maggie Hassanová za New Hampshire se stala jednou z posledních demokratů, kteří Bidena kritizují. Před voliči se postavila do pozice senátorky, která se nebojí na Bidena tlačit v některých otázkách, a snaží se vytvářet image umírněné političky se středovou orientací. Hassanová je v těsném souboji s Donem Bolducem.

„Beru si na paškál členy své vlastní strany, abych protlačila daňové prázdniny na benzin,“ uvedla Hassanová v reklamní kampani. „A tlačím na Joea Bidena, aby uvolnil více našich ropných rezerv. Tak snížíme náklady a překonáme tuto dobu.“

Demokratický senátor Tim Ryan za Ohio, který ztrácí proti Trumpem podporovanému J. D. Vanceovi, zašel tak daleko, že odsoudil schopnost své strany pro politickou strategii.

„Víte, Demokratická strana celonárodně nikdy nebyla dobrá ve strategických politických rozhodnutích,“ řekl Ryan v pořadu CNN This Morning.

Během svého proslovu Ryan také uvedl: „Lidé jsou unaveni z nenávisti, unaveni ze zloby, unaveni ze strachu, unaveni z rozdělení, ale potřebujete lídry, kteří mohou jít do prostředí, jako je Fox News jako demokrat, a říct: ‚Podívejte, musíme se mít rádi. Musíme se o sebe navzájem starat. Potřebujeme odpuštění, potřebujeme usmíření.‘ A to je to, co je potřeba. … Začíná to tím, že lídři přijdou do takového prostředí a řeknou: ‚Chápu, že máte obavy, pojďme si o nich promluvit‘.“

V Severní Karolíně demokratická kandidátka do Senátu Cheri Beasleyová vyzdvihla inflaci a kritizovala současný Kongres za nečinnost v této otázce.

Podle Beasleyové by Kongres a Bílý dům „mohly pracovat mnohem usilovněji“ na řešení rostoucích cen.

Arizonský demokratický senátor Mark Kelly se rovněž snažil projevit odstup od Bidena a demokratů.

Během jednoho vystoupení, kde se diskutovalo o národní bezpečnosti a nelegálním přistěhovalectví, Kelly řekl: „Když jsem přišel do Washingtonu, jedna z prvních věcí, kterou jsem si uvědomil, byla, že demokraté této problematice nerozumějí. A republikáni o tom chtějí jen mluvit, stěžovat si na to, ale ve skutečnosti s tím nic nedělat. Chtějí to jen zpolitizovat.“

Kelly poukázal například na svůj nesouhlas s plány Bidenovy administrativy ze začátku letošního roku zrušit tzv. Hlavu 42, směrnici z Trumpovy éry, která umožňovala rychlou deportaci cizinců z důvodu ochrany veřejného zdraví. Biden chtěl tento program ukončit, ale zabránily mu v tom federální soudy.

„Když se prezident rozhodl, že v této věci udělá něco hloupého a změní pravidla, což by vytvořilo větší krizi, řekl jsem mu, že se mýlí,“ řekl Kelly, který podle posledních průzkumů vede jen nepatrným rozdílem za Mastersem.

Grover Norquist, zakladatel nestranické organizace „Američané za daňovou reformu“ a jeden z autorů knihy z roku 1994 „Contract with America“, uvedl, že tuto změnu je třeba brát vážně, neboť naznačuje, že demokraté „veřejně přiznávají, že nemohou získat většinu ve Sněmovně reprezentantů a Senátu, když vedou kampaň takoví, jací jsou“.

Sdělil také, že snahy distancovat se od Bidena jsou nyní neupřímné.

„Každý z [těchto] lidí … hlasoval pro politiku Joea Bidena,“ řekl Norquist. „Senátorka Hassanová hlasovala pro výdaje podporující inflaci. Hlasovala pro daně. Jak to myslíte, že se od Bidena distancovala?“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...