Redakce Epoch Times

10. 11. 2022

Autoři: Kathleen LiSean Tseng

Podle stovek amerických podniků působících v Číně klesly podnikatelské vyhlídky na historické minimum a prognózy příjmů dosáhly nejnižší úrovně za posledních deset let.

Výroční podnikatelská zpráva (zdroj), kterou 28. října zveřejnila Americká obchodní komora v Šanghaji (AmCham Shanghai), ukázala, že pouze 55 % dotázaných společností je optimistických nebo mírně optimistických, pokud jde o pětileté podnikatelské vyhlídky Číny, což představuje výrazný pokles o 23 procentních bodů oproti roku 2021.

Klíčová zjištění zprávy o čínském podnikání v roce 2022 uvádějí, že 47 % respondentů předpokládá v roce 2022 meziroční růst tržeb, což je propad o 29 bodů oproti loňskému roku a nejnižší očekávání za nejméně deset let.

Stejně tak 47 % respondentů očekává, že růst tržeb v Číně v příštích třech až pěti letech předčí celosvětový růst jejich společností, což je pokles o 22 bodů oproti loňskému roku.

Kromě toho 52 % dotázaných společností uvedlo, že důvěra jejich firemních centrál v řízení čínské ekonomiky se za poslední rok zhoršila, zatímco pouze 18 % označilo Čínu za svou hlavní destinaci pro investice, což je pokles oproti 27 % v roce 2021.

Zpráva rovněž odhalila, že pouze 17 % dotázaných společností uvedlo, že se vládní politika a regulace země vůči zahraničním společnostem v uplynulém roce zlepšily, což představuje pokles o 19 % oproti roku 2021.

Kromě AmCham Shanghai zveřejnila podobná varování i Evropská obchodní komora v dokumentu (zdroj), který podle ní obsahuje podněty od 1 800 členských společností, a který rovněž obsahoval 967 doporučení pro Čínu, Evropskou unii a evropské společnosti týkající se podnikání v zemi.

V září tato přední evropská průmyslová skupina varovala, že firmy ztrácejí důvěru v Čínu a že její postavení jako investiční destinace se zhoršuje, přičemž jako klíčový faktor uvedla „nepružnou a nedůsledně prováděnou“ politiku proti covidu-19.

Ve zprávě, která se dotýkala otázek od Tchaj-wanu po obchod, se například uvádí, že by se čínský režim měl zdržet „nepravidelných změn politiky“.

„Svět žije se stádovou imunitou a Čína čeká, až se svět zbaví omikronu, což je ovšem nepravděpodobné,“ řekl na brífinku pro média prezident komory Joerg Wuttke s odkazem na rigidní postoj čínského režimu a jeho program „nulového covidu“, který vedl k častým lockdownům a udržoval hranice většinou uzavřené, což je překážka pro mezinárodní cesty.

Kromě covidu-19 komora uvedla, že atraktivitě Číny škodí také zastavené reformy čínských státních podniků, odliv evropských občanů z Číny spojený s omezením cestování čínských zaměstnanců do zahraničí a zvýšená politizace podnikání.

Zpráva uvádí, že rekordní počet podniků se snaží přesunout stávající nebo plánované investice na jiné trhy.

Výrazný odliv zahraničního kapitálu

Přestože zprávy zveřejněné AmCham Shanghai a Evropskou komorou poukazovaly na výrazně se zhoršující podnikatelské prostředí a klesající zahraniční investice v Číně, státní časopis China Securities Journal zveřejnil článek, který naznačuje, že zahraniční společnosti jsou „kolektivně optimistické“ ohledně čínského trhu a že zahraniční investice se meziročně zvýšily.

V reakci na tvrzení čínských státních médií uvedla Grace Liová, singapurská ekonomka specializující se na čínskou ekonomiku, pro deník The Epoch Times, že čínské údaje nejsou důvěryhodné.

„Například v září agentura Bloomberg uvedla, že v prvních sedmi měsících letošního roku se využití zahraničního kapitálu v Číně zvýšilo o 17,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Bylo však zjištěno, že 76 % takzvaného zahraničního kapitálu tvořily prostředky převedené zpět do pevninské Číny prostřednictvím podniků financovaných Čínou se sídlem v Hongkongu,“ uvedla Liová.

„Pekingská politika nulového covidu, prudké zpomalení trhu s nemovitostmi a ekonomiky, rostoucí napětí mezi USA a Čínou, proruský postoj ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou a hrozba války proti Tchaj-wanu, to vše jsou faktory, které vedly k pokračujícímu stahování zahraničního kapitálu z Číny,“ dodává Liová.

Dále uvedla, že údaje Institutu mezinárodních financí (IIF), globálního obchodního sdružení, ukazují, že za osm měsíců od února do září letošního roku bylo z čínského trhu s dluhopisy staženo více než 98,2 miliardy USD zahraničního kapitálu.

„Po 20. stranickém sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) se propadly nejen hongkongské akcie, trh s akciemi typu A, ale také kurz jüanu a čínské akcie v USA a Číně. To jsou silné známky toho, že zahraniční investoři nejsou ohledně čínského trhu optimističtí a urychlují stahování kapitálu z Číny,“ dodává Liová…

Článek byl při překladu zkrácen. Celé znění v angličtině naleznete zde.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...