Zdenka Danková

14. 11. 2022

Chrudim – 43. výsadkový pluk Chrudim pořádal o víkendu 12.-13. listopadu 2022 Memoriál československých parašutistů. Pochod se koná na počest parašutistů ze skupiny Silver A, kteří během 2. světové války měli odvahu seskočit do Protektorátu Čechy a Morava a na jeho území plnit vojenské cíle.

Na startu v prostoru vojenské části letiště Chrudim se v sobotu 12. 11. mohli hlásit účastníci, kteří splňovali podmínky pochodu. Pochodu se mohou zúčastnit pouze fyzicky a zdravotně způsobilé dvoučlenné týmy bez omezení věku. Pro úspěšné splnění podmínek je třeba, aby pochod dokončili oba členové družstva současně. (V případě neúspěšného dokončení nemají nárok na upomínkový předmět, ale mohou si ho koupit, pokud si jej objednali.)

Časový limit pro úspěšné dokončení a získání upomínkového předmětu je určen maximálně 18 hodin od startu družstva, délka přesunu je přibližně 70 km. Větší část plnění úkolu se odehrává v noci, v šeru nebo potmě, proto mají mít účastníci potřebné vybavení, jako reflexní prvky, aby se vyhnuli případné kolizi. S sebou musí mít také potraviny, tekutiny, nepromokavý oděv a také něco, co zahřeje v případě chladu.

Kapacita přihlášených týmů je 300, tzn. celkem 600 osob.

„Tak tohle byl hodně intenzivni zážitek. Není to závod, je to poznání sama sebe,“ poznamenal na Meta nad svými puchýři na patách Michal P., jeden z účastníků pochodu a dodává:

„Z každého kopečku o převýšení 1m se stává Mount Everest, bolí vás i mluvit a konverzace se smrskla na to, koho co bolí… Nakonec se ale úkol podařilo splnit a byla to fakt skvělá akce. Ale bolest je dočasná, hrdost věčná!“ uzavírá s tím, že příští rok půjde zase.

Medaile nebo hrnky se jmény válečných parašutistů ze skupiny Silver A jsou zasloužené. „Pot šetří krev!“ je heslem výsadkářů. (Z. Danková / ET ČR)

„Na Lichnici bylo opékání buřtů. Odpočinek – ano, je možné si chvíli odpočinout,“ řekl pro Epoch Times další účastník memoriálu.

„Moc děkuji za organizaci moc nádherné akce! Celou cestu mě nepřestávala velmi mile překvapovat! Závěr nádhera! Velké díky všem, co se na organizaci podíleli!“ kvituje na Meta další účastnice Jana Kuchtová.

„Jsme rádi, že se dobová atmosféra líbila,“ odpovídá 43. výsadkový pluk.

Předání pamětních mincí, upomínkových předmětů a certifikátů proběhlo v neděli 13. listopadu 2022 – ihned po dokončení pochodu. Někteří pochodující dorazili do cíle již nad ránem, kolem 1.- 2. hodiny noční. Naměřili 13,5 hodiny čistého pochodu – kolem 66 km.

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.