inFakta

22. 11. 2022

Autorka: Markéta Dobiášová

Článek byl 3. listopadu publikován projektem InFAKTA.

Úředníci boostery povolit museli, i když nechtěli. Kryli se interním zápisem.

Vládní představitelé hazardují se zdravím dětí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odmítl povolit plošnou vakcinaci náctiletých proti onemocnění COVID-19. A odmítli ji povolit i sami úředníci ministerstva zdravotnictví. Za požadavkem očkovat děti od dvanácti let posilujícími dávkami mRNA vakcín společnosti Pfizer/BioNTech tak stojí osobně sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), původní profesí radiodiagnostik. Redakce online magazínu inFakta.cz se dostala k dokumentu, který na to jednoznačně ukazuje.

Z materiálu, který má redakce inFakta.cz k dispozici, vyplývá, že to byl právě Válek, kdo nařídil dnes již bývalému řediteli ministerského odboru ochrany veřejného zdraví Janu Marounkovi, aby zamítavé stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv jak on, ředitel, tak i jemu podřízení úředníci ignorovali – tedy aby vakcinaci dětí třetí dávkou mRNA vakcíny Pfizer/BioNTech zahájili. 

„Dne 18. 1. bylo zaměstnancům Matyáši Fošumovi a Janě Urbanové uloženo vypracování Rozhodnutí k dočasnému povolení očkování (posilující dávky) osobám, které dovršily 12 let věku, ačkoli to SÚKL nedoporučil…“ Tak přesně tyto věty stojí v interním dokumentu ministerstva zdravotnictví, který je součástí spisu spadajícího pod ministerskou sekci hlavní hygieničky (pod podřízený odbor ochrany veřejného zdraví). 

Úředníci tohoto odboru podle zákona ručí za věcnou správnost všech rozhodnutí ministra či ministryně zdravotnictví. Interní dokument ale nyní ukazuje, že plošná vakcinace očkovacími látkami Pfizer/BioNTech dětí 12+ byla v lednu zahájena „na objednávku“ – mimo úřad ministerstva.

Kompetentní úředníci ji totiž povolit nechtěli, jelikož v žádném případě nechtěli obejít negativní stanovisko nejdůležitější státní autority, která v České republice dohlíží na bezpečnost léčiv včetně vakcín – tedy Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

SÚKL byl jasně proti

Zmíněný ústav, SÚKL, tyto takzvané boostery (posilovací dávky, pozn. red.) dětem v lednu tohoto roku nedoporučil. Vyplývá to ze stanoviska, které 13. ledna poslala ředitelka ústavu Irena Storová na ministerstvo zdravotnictví. Píše se v něm: „Na základě dosud známých a výše uvedených dat nelze doporučit – v souladu s medicínou založenou na důkazech – podání posilovací dávky vakcíny Comirnaty (konkrétní název shora zmíněné vakcíny spol. Pfizer/BioNTech, pozn. red.) pro populaci od 12 let do 15 let. Poměr přínosů a rizik pro booster dávku pro tuto populaci prozatím není známý.“

Celý článek…

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.