Allan Stein

23. 11. 2022

Ve zprávě, která podrobně popisuje zjištění jedenácti právníků, kteří v den voleb navštívili volební místnosti v arizonském okrese Maricopa, jsou popsány rozsáhlé závažné problémy se sčítacími stroji, dlouhé fronty a odchod frustrovaných voličů.

Podle zprávy, kterou sepsal právník Mark Sonnenklar, jenž shrnul zjištění právníků pracujících v rámci programu Republikánského národního výboru pro integritu voleb v okrese Maricopa, se „závažné problémy“ vyskytly v 72 ze 115 volebních středisek, která právníci navštívili.

„Zdá se být zcela zřejmé, že selhání tiskáren/sčítacích strojů v den voleb v 62,61 % volebních střediscích, která pozorovalo 11 delegovaných právníků, a z toho vyplývající dlouhé fronty ve většině volebních střediscích, vedly k podstatnému potlačování voličů,“ napsal Sonnenklar.

„Navíc vzhledem k tomu, že republikánští voliči v den voleb v okrese výrazně převažovali nad voliči demokratů, takové potlačování voleb nutně ovlivnilo počet hlasů pro republikánské kandidáty mnohem více než počet hlasů pro demokratické kandidáty,“ napsal.

Nathan Brand, mluvčí Republikánského národního výboru, potvrdil, že Sonnenklar byl externím právníkem spolupracujícím s výborem.

Představitelé okresu Maricopa v den voleb potvrdili, že jsou problémy se sčítacím zařízením, a později problém připsali tiskárnám. Uvedli, že problém se týkal 30 procent všech volebních středisek v okrese a odhadem 17 000 hlasovacích lístků.

„Stále probíhá vyšetřování. Nastavení tiskáren bylo stejné jako při srpnových primárkách a papír měl stejnou tloušťku,“ uvedli představitelé okresu v prohlášení.

Před volbami okres „zkušebně vytiskl a zkušebně sčítal stovky hlasovacích lístků bez problémů“.

Sonnenklar uvedl, že problémy s hlasovacími lístky a tiskárnou způsobily, že voliči odevzdali své hlasovací lístky buď do tzv. „boxu 3“ (též „dveře 3“, ve kterých dle úřadu vrchního st. zástupce a jednoho svědka byly smíchané sečtené i nesečtené lístky a všechny byly považované za sečtené) anebo „byli frustrovaní a opustili volební středisko, aniž by hlasovali“.

Sonnenklar ve své zprávě zpochybňuje tvrzení představitelů okresu, že okres vyřešil problémy do 15:00 hodin v den voleb a že celkový dopad byl „nevýznamný“.

„Společně s dalšími deseti právníky jsme hlásili, že voliči museli čekat ve značných frontách v 59 ze 115 volebních středisek, která jsme navštívili. V mnoha případech museli voliči čekat 1-2 hodiny, než obdrželi hlasovací lístek.“

„Lze jistě předpokládat, že mnoho voličů odmítlo čekat v takových frontách, opustilo volební středisko a později se k hlasování nevrátilo,“ dodal.

V prohlášení z 21. listopadu Bill Gates, předseda dozorčí rady okresu Maricopa, uvedl, že okres dokončil sčítání „všech platných hlasovacích lístků“ a 28. listopadu uspořádá veřejné setkání, na kterém budou výsledky prezentovány.

„Prezentace výsledků, kterou vyžaduje zákon, je úplným vyúčtováním odevzdaných hlasovacích lístků,“ uvedl Gates. „Má poskytnout přehled o sečtených hlasech a o těch, které nebyly odevzdány zákonným způsobem.“

Ujistil, že nedojde k „žádným průtahům nebo hrám“ a že rada bude jednat „v souladu se státními zákony“.

Gates uvedl, že na zasedání budou členové rady reagovat na dopis asistentky arizonského vrchního st. zástupce Jennifer Wrightové jménem státního oddělení pro integritu voleb, která požádala o úplný výčet volebních problémů.

Nejméně dva arizonské okresy – republikánské okresy Cochise a okres Mohave – odložily certifikaci výsledků voleb na 28. listopad.

K 21. listopadu republikánská kandidátka na guvernérku Kari Lakeová neuznala vítězství demokratky Katie Hobbsové a zkoumá své právní možnosti. Na telefonát deníku The Epoch Times, který žádal o komentář k této věci, kancelář Hobbsové neodpověděla.

Překlad a zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.