Zdenka Danková

24. 11. 2022

ČR: Hlavními tématy čtvrtečního jednání ministrů vnitra středoevropských zemí v Praze byla nejen aktuální situace na západobalkánské migrační trase a její dopad na Evropu, ale i nelegální migrace do EU jako celek.

Český místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan jednal ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v Praze jako ministr vnitra země předsedající EU s ministry vnitra Rakouska Gerhardem Karnerem, Slovenska Romanem Mikulcem a Maďarska Sándorem Pintérem. Důvodem byla aktuální situace v oblasti migrace nejen na západobalkánské trase a příprava na páteční mimořádnou Radu ministrů vnitra k migraci v Bruselu.

Nelegální migrace za poslední rok roste na všech migračních trasách, které vedou do Evropy, nicméně více než polovina všech příchozích využívá právě západobalkánskou trasu, uvádí odbor tisku MV.

Ministr vnitra ČR poděkoval všem přítomným ministrům za spolupráci. Na pátek 25. 11. svolali do Bruselu mimořádnou Radu, protože je snaha řešit migraci jako společný evropský problém.

„Setkání se bude věnovat všem migračním trasám, hlavní problémy působí západobalkánská trasa,“ uvedl Vít Rakušan. Některé země na situaci reagovaly tím, že zavedly hraniční kontroly, podobně jako Česko.

Jedním z řešení je dle ministra Rakušana tlak na země západního Balkánu na sladění vízové politiky s EU tak, aby počet příchozích přes tyto země výrazně klesal. Ministr připomněl, že první výsledky přineslo už nedávné jednání ministerského fóra EU vs. západní Balkán v albánské Tiraně, kde se v rámci předsednictví Česka podařilo dohodnout se Srbskem postup k harmonizaci vízové povinnosti a země západního Balkánu jsou připravené spolupracovat s Frontexem na ochraně svých hranic.

Kontroly na hranici se Slovenskem zavedlo Česko letos koncem září. Na hranicích jsou nasazeni policisté i vojáci. Od května vzrůstá počet nelegálních migrantů, kteří překračují slovensko-českou hranici a procházejí Českem do Německa. Kontrola hranic byla prodloužena do 12. prosince, ale o dalším prodloužení se bude uvažovat.

„Je nám líto, že jsme museli přistoupit ke kontrolám na hranicích se Slovenskem. Slovensko není viníkem situace a kontroly jsou mimořádné a dočasné. Ukončit je ale můžeme, až migrační tlak ze západního Balkánu poleví,“ doplnil Rakušan.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.