ČR: Veřejnost bedlivě sleduje, kteří kandidáti na prezidenta republiky získají registraci a koho ve výběru bude možné volit. V pátek 25. listopadu 2022 registrovalo Ministerstvo vnitra (MV) devět kandidátních listin. Sedm uchazečů o post prezidenta kandiduje na základě podpisů poslanců či senátorů, dva kandidáti získali dostatečný počet podpisů od občanů.

V prezidentských volbách bude na výběr z devíti kandidátů. Ministerstvo vnitra rozhodlo o registraci kandidátních listin těchto devíti kandidátů (v abecedním pořadí):

– Andrej Babiš

– Jaroslav Bašta

– Pavel Fischer

– Marek Hilšer

– Danuše Nerudová

– Petr Pavel

– Denisa Rohanová

– Josef Středula

– Tomáš Zima

Zbývajících 13 kandidátních listin, včetně jedné, která byla podána opožděně, Ministerstvo vnitra odmítlo. Mezi nimi jsou i čtyři kandidáti, kteří ke své kandidátce připojili petici s podpisy občanů, nicméně u kterých resort vnitra po kontrole zjistil, že petice neobsahovala dostatečný počet, a to minimálně 50 000 platných podpisů.

Nejpozději 16. prosince Státní volební komise vylosuje čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky jednotlivých kandidátů.

„Volbou Bašty volíte volíte SPD, volíte program SPD a vaši budoucnost,“ tweetnul na svém kanálu Tomio Okamura. „Celé SPD volí Jaroslava Baštu, který je jediným vlasteneckým kandidátem, pro kterého je zájem občanů České republiky na prvním místě,“ dodal Okamura a požádal voliče, aby podpořili tohoto kandidáta a pokračuje výčtem jeho zásluh a důvodů.

Ke kandidatuře Andreje Babišena svém Twitteru poznamenal Alexandr Mitrofanov: „Nelze nutit Andreje Babiše, aby se účastnil debat před prezidentskou volbou. Absolventa zvláštní školy také nebudete nutit k účasti na vědeckém sympoziu.“

„Jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje. Andrej Babiš sice zemi v krizi už jednou vedl, ale soudě podle výsledků by druhou šanci jako prezident dostat neměl,“ napsal o Babišové kandidatuře generál Pabvel v emailové poště pro Epoch Times.

Generál Petr Pavel uvedl na svém twitterovém učtu: „Gratuluji všem, kterým se podařilo posbírat dostatek podpisů a postoupit do ostré fáze volebního klání. Nepochybuji o tom, že tato fáze nebude vždy příjemná, rád bych nám popřál, ať to zvládneme v klidu. Všem vám moc děkuji za podporu, společně můžeme vrátit Česku řád a klid.“

Mezi červenými barety byl elitou, říká o generálu Pavlovi historik Jiří Fidler. „Kdyby nepřišel listopad 1989, mohl se Petr Pavel stát špionem na Západě, byla to jedna z možností,“ objektivně připouští o kandidátovi na prezidenta podle seznamzpravy.cz.

Podle idnes.cz generál Pavel kvitoval o svých mítincích: „Fyzicky jsem se nesetkal s žádnými urážkami nebo pokusem o nějaké násilí. Zatím to bylo většinou tak, že lidé, co měli jiný názor, si o něm přišli popovídat. Většina internetových hrdinů nemá dost odvahy, aby se vám postavila tváří v tvář.“

O Danuši Nerudové řekl volební sratég Miloš Růžička, že jí schází „značka“. „Má nejmenší známost, a tudíž i nejslabší značku… Stále jede na lince, že chce být druhá Zuzana Čaputová, ale to je pro druhé kolo prezidentské volby málo,“ uvedl pro cc.cz.

Miroslav Kalousek o Nerudové, Pavlovi a Fišerovi tweetnul: „Kdyby neřekli nic, vyšlo to nastejno… Každý už si vybere sám podle vlastních hodnot a preferencí. Pozoruhodné na tom je, že @SpoluKoalice je po volbách v jednoznačných stanoviscích ještě opatrnější, než prezidentští kandidáti před volbami.“

Samotné volby prezidenta republiky proběhnou v pátek 13. ledna 2023 od 14,00 hodin do 22,00 hodin a v sobotu 14. ledna 2023 od 8,00 hodin do 14,00 hodin. Případné druhé kolo voleb se bude konat o 14 dní později.