Milan Kajínek

21. 11. 2022

Položili jsme kandidátům na prezidenta České republiky tři otázky, které se týkají rodiny, tradiční kultury a provolání vepsaného na standartu prezidenta. Jako první odpověděl senátor Pavel Fischer. Níže nabízíme přepis otázek a jeho odpovědí.

Souhlasíte se rčením, že „rodina je základ státu“? Myslíte si, že by se rodina měla vrátit do středu pozornosti společnosti? A pokud je rodina základ státu, co je podle Vás základem pevné, fungující rodiny?

V  rodině se děti učí solidaritě, spolupráci a tam také dělají první krůčky k odpovědnému občanství. A sebevědomý občan je nejlepším garantem odpovědného státu. Fungující rodina se neobjeví sama od sebe. K odpovědnému partnerství a rodičovství vede dlouhá cesta výchovy a sebevýchovy. Stát by měl respektovat nezastupitelnou roli rodičů ve výchově a pomáhat jim, aby tuto roli dokázali naplnit.

Jaký význam pro Vás má provolání „Pravda vítězí“ umístěné na standartě českého prezidenta? Jaké je k tomu Vaše osobní pochopení, jak chápete toto provolání, co pro Vás znamená? A co podle Vás znamená pro post prezidenta?

Ta slova odkazují na duchovní dějiny naší země. Prezident ale na pravdu nemá nárok. Jeho úkolem je pravdě sloužit. A podle toho se musí chovat.

Jsou naše tradice, tradiční kultura a tradiční hodnoty návodem, jak to dělat dobře, – nebo jsou podle Vás přežitkem, který už je překonán?

Tradice jsou pro mě jako kořeny pro stromy. Nemusím o nich vědět, nemusím je vidět, ale bez nich by společnost neměla stabilitu a ukotvení. Úlohou prezidenta je o těchto hodnotách vědět, kultivovat je a ctít je.

Děkujeme za rozhovor

Nová přímá volba prezidenta ČR se bude konat v lednu 2023, během níž občané svými hlasy rozhodnou, kdo se stane prezidentem republiky na dalších 5 let. Termín prezidentských voleb vyhlašuje předseda Senátu České republiky a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem.

Ke kandidatuře je třeba získat minimálně 50 tisíc ověřených podpisů občanů nebo podporu 10 senátorů či 20 poslanců.

Lhůta pro oficiální podání kandidátních listin u Ministerstva vnitra skončila 8. listopadu 2022. Potvrzeno je celkem 14 kandidátů. Ke konečné oficiální registraci nebo k odmítnutí kandidátních listin dojde 25. listopadu 2022.

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.