Milan Kajínek

4. 10. 2022

Retrospektiva zaměřená na Fischerovy postoje ke spolupráci s čínským režimem.

Senátor Pavel Fischer, jehož pracovnu zdobí portrét prezidenta Masaryka a profesní minulost zkušenosti v zahraniční politice, oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky v roce 2023. Jako současný předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se věnuje strategickým tématům a pravidelným jednáním na evropské úrovni i s jednotlivými státy.

Fischer není členem žádného politického klubu a coby senátor působí jako politicky nezařazený. Jeho kandidaturu podpořilo celkem patnáct senátorů – někteří z KDU-ČSL, ODS a STAN.

Podle pravidel voleb musí kandidát na prezidenta získat podporu buď 50 tisíc podpisů voličů, 20 poslanců, nebo 10 senátorů, aby se mohl voleb účastnit.

Fischer je synem atomového fyzika a klavíristky. O svém osobním životě pohovořil nedávno v interview pro televizi NOE. (zdroj)

V minulosti se několikrát vyjadřoval ke strategickému spojenectví s Čínou, které označoval jako nebezpečné pro zájmy České republiky. Během diskuse o návrhu senátní rezoluce odsuzující násilné represe proti věřícím lidem a etnickým skupinám v Číně – Falun Gong, křesťané, Ujgurové, Tibeťané – upozorňoval na soudní tribunál, který probíhal v Londýně na přelomu let 2018 a 2019.

Soudní tribunál vydal prohlášení, které upozorňuje na to, že „každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem“. Více…

Fischer upozorňoval na pronikání čínského režimu do systému OSN a na případy uplácení vysokých představitelů v Africe a představitelů OSN ze strany společnosti CEFC, jejíž čínský ředitel se stal poradcem prezidenta Miloše Zemana.

Upozorňoval také na případy zneužívání vězňů svědomí a disidentů v Číně jako nedobrovolných dárců k orgánovým transplantacím. (zdroj)

Senátor Fischer v minulosti usiloval o předvolání českého miliardáře Petra Kellnera, majitele investiční společnosti PPF na slyšení v Senátu. Podle několika zdrojů byla právě skupina PPF jedním z největších hybatelů zahraniční politiky České republiky směrem k Číně. Její úvěrová společnost Home Credit začala v Číně masivně podnikat a stala se nejziskovějším podnikem skupiny PPF.

Fischer vedl se skupinou PPF komunikaci na téma jejího podnikání v Číně, které podle něho zasahovalo do bezpečnostních zájmů České republiky. (zdroj) V roce 2019 bylo zjištěno, že úvěrová společnost Home Credit financovala PR kampaň, která měla napomoci ke zlepšení obrazu čínského režimu v České republice. Důkazy o tom zveřejnil 10. prosince 2019 český deník Aktuálne.cz, který získal záznamy o činnosti PR agentury C&B Reputation Management, kterou si společnost Home Credit najala. Více…

Jednou z posledních věcí, kterou v souvislosti s Čínou senátor Fischer podpořil, byla žádost Senátu o ukončení spolupráce s Hongkongem o vydávání stíhaných osob. „Právní systém Hongkongu byl zničen,“ říká sinolog Martin Hála. „Hongkong je nyní na úrovni pevninské Číny.“

„Situace v Číně se v oblasti základních lidských práv dramaticky zhoršuje,“ říká Fischer, podle něhož by měla mezinárodní komunita na vývoj situace reagovat. „Čínský režim se nezaměřuje jenom na kontrolu institucí OSN, ale také na kontrolu čínských obyvatel, kteří žijí v zahraničí,“ říká Fischer. Více…

Podle Fischera chce čínský režim „peníze a vliv a lidská práva mu stojí v cestě“, proto je situace svobody projevu, myšlení a víry v Číně tak katastrofální. (zdroj)

P. Fischer se setkal s předsedou Výboru pro zahraniční vztahy Parlamentu Gruzie panem N. Samcharadzem. (Senat.cz)

Kandidát na prezidenta také dlouhodobě podporuje českou diplomatickou spolupráci s demokratickým ostrovním státem Tchaj-wanem. Diplomatické cesty českých politiků a podnikatelů na Tchaj-wan kritizovala Komunistická strana Číny, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťiang vyzval, aby čeští politici dodržovali princip jedné Číny a uvedl, že je Čína proti „jakékoli formě oficiálního kontaktu“ mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které udržují diplomatické vztahy s Čínou. 

Cesta je prý „vážným porušením suverenity a teritoriální integrity Číny” a „podrývá politické základy spolupráce mezi Čínou a ČR”, citoval na svém postu na Facebooku slova čínské strany senátor Pavel Fisher, a přitom připomněl případy zastrašování a výhrůžky čínského režimu předsedům Senátu, Kuberovi a Vystrčilovi, když se chystali navštívit Tchaj-wan. Více…

Vítězství senátora Fischera v prezidentských volbách by pravděpodobně vedlo ke změně politiky pražského Hradu vůči Číně. V porovnání s postojem Miloše Zemana by se mohlo jednat o poměrně silný obrat.

Podobně by mohli hradní politiku vůči Číně změnit následující prezidentští kandidáti: podnikatel a filantrop Karel Janeček nebo senátor Marek Hilšer. V pro-čínských vztazích by naopak mohl pokračovat kandidát podporovaný PPF Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. A možná i bývalý rektor Univerzity Karlovy a šéf prezidentova lékařského konsilia Tomáš Zima, který se v minulosti chystal ke spolupráci Karlovy univerzity se společností Home Credit. Více…

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.