Úvěrová společnost Home Credit, která mimo jiné masivně podniká v Číně, financovala PR kampaň, která měla napomoci ke zlepšení obrazu čínského režimu v České republice. Důkazy o tom zveřejnil 10. prosince 2019 český deník Aktualne.cz, který získal záznamy o činnosti PR agentury C&B Reputation Management, kterou si společnost Home Credit najala.
Agentura podrobně fakturovala společnosti Home Credit, kterou vlastní český miliardář Petr Kellner, celou řadu úkonů, které měly ovlivňovat média, veřejnou diskusi, ale také politiky.
Deník Aktualne.cz uvádí, že pravost důkazů o činnosti Home Creditu řadou metod ověřil a zjistil díky nim množství podrobností. Kromě zlepšování pozitivního obrazu Číny měla také PR kampaň útočit na kritiky čínského režimu.
Společnost 14. prosince 2019 zveřejnila tiskovou zprávu v níž v podstatě informace zveřejněné v článku Aktualne.cz potvrzuje.
Společnost Home Credit však podle zprávy odmítá tvrzení, že by vytvořila a platila tajnou síť, jejímž úkolem bylo zlepšit obraz čínského komunistického režimu u české veřejnosti, a trvá na tom, že cíle všech těchto aktivit „jsou byznysové, nikoliv politické“.
„Společnost Home Credit s plnou odpovědností prohlašuje, že nikdy nenajímala ani nepoptávala v České republice jakékoliv lobbystické nebo komunikační PR služby, jejichž cílem by bylo prosazování zájmu jakékoliv zahraniční země,“ uvádí tisková zpráva.
Kellnerova společnost PPF se chystá koupit TV NOVA, jednu z největších televizních stanic v České republice. Ve světle informací zveřejněných Aktualne.cz vyvolává koupě TV NOVA diskusi o tom, zda nebudou Petr Kellner a jeho PPF ovlivňovat vysílání ve prospěch čínského režimu.
Podnikání v Číně
Úvěrová společnost Home Credit, jejímž konečným vlastníkem je investiční společnost PPF miliardáře Petra Kellnera, vstoupila na čínský trh s úvěry v roce 2007 a do roku 2010 pracovala takzvaném garančním modelu, sdělil 22. listopadu 2019 pro Epoch Times Milan Tománek, vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti Home Credit.
„V pěti provinciích, kde jsme podnikali, jsme měli příslušné licence od každé provinční vlády,“ uvedl Tománek. Po roce 2010 společnost získala takzvanou „pilotní licenci” pro spotřebitelské financování pro oblast města Tchien-ťin.
V roce 2012 čínský národní regulátor zpřístupnil společnosti sektor spotřebitelského financování po celé Číně, uvedl Tománek.
Ovlivňování politiky
Podle deníku Ekonom vydělala společnost PPF v Číně za rok 2017 více než 2 miliardy Euro. Podle některých českých politiků a expertů se díky podnikání v Číně dostává PPF pod politický tlak čínského režimu.
„O svou licenci v ČLR může Home Credit regulatorním zásahem prakticky kdykoliv přijít,“ napsal v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times 10. října 2018 poslanec Jan Lipavský (Piráti).
„Politické ohledy, jež vedly k jejímu získání, ji mohou stejným způsobem politicky ohrozit,“ naráží Lipavský na tvrzení, že společnost Home Credit ovlivnila českou politickou diplomacii, aby vytvořila lepší podmínky pro své podnikání v Číně.
Po roce 2014 se Česká republika začala ve veřejné diskusi značně odklánět od prosazování lidských práv směrem k čilé ekonomické výměně s Čínou. „Česko dlouhodobě prosazuje stejné zahraničněpolitické cíle. Došlo pouze k oživení politického a sektorového dialogu a zintenzivnění spolupráce, a to jak bilaterálně, tak například v rámci platformy 17+1,“ sdělila Epoch Times 5. prosince 2019 ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí ČR Zuzana Štíchová.
Otázku spojení skupiny PPF s obratem politiky ČR ve vztahu k Číně komentoval v dubnu 2016 také generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc. „PPF, Home Credit a my jsme na to pyšní, že jsme stáli u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ řekl Jiří Šmejc na konferenci Prague business forum.
Tuto otázku komentoval také senátor Pavel Fischer 7. dubna 2019 v pořadu České televize, kde prohlásil, že PPF stojí za obratem české politiky vůči Číně. Podle dalšího senátora Marka Hilšera si Petr Kelner, spolumajitel PPF, „přivlastnil českou zahraniční politiku“, uvedl Hilšer ve stejném pořadu.
V diskusi během debaty nazvané Může být zvyšování čínských aktivit ohrožením pro ČR? sinolog Karlovy univerzity Martin Hála uvedl: „Je dobré věnovat pozornost tomu, co dělá PPF v Číně. PPF je jedním z hlavních hybatelů politické proměny v ČR. Rozhodnutí o změně politiky vůči Číně padla jednoznačně ze strany politiků ovlivněných PPF, potažmo Čínou,“ řekl Hála.
Česká tajná služba BIS ve zprávě z roku 2018 uvádí, že považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb.
Petr Kellner
Home Credit vlastní z více než 90 % český miliardář Petr Kellner a jeho společnost PPF, který získal své bohatství v období pádu komunistického režimu v bývalém Československu a během vytváření nově vznikající demokracie.
Dnes je Petr Kellner nejbohatším Čechem a podle žebříčku deníku Forbes je 73. nejbohatším mužem světa s majetkem za 15,5 miliardy dolarů.
V době pádu komunismu zbohatla v Československu řada lidí a někteří z nich později prosluli jako zločinci, jako Radovan Krejčíř, Viktor Kožený nebo František Mrázek.
Většinu peněz získali tito noví boháči během takzvané „kuponové privatizace“. Privatizaci dodnes někteří kritici považují za druh „legálního tunelu“, jehož mechanismus vyprojektovali vysocí členové komunistické strany. Tento mechanismus údajně znali pouze určití lidé, kteří díky tomu přišli k nečekanému bohatství, protože udělali ty „správné kroky“, o kterých ostatní nevěděli.