TÉMA: Prezidentské volby v ČR 2023

Lékař a akademik prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze, který oznámil kandidaturu na post prezidenta České republiky v pořadu televize CNN Prima News (zdroj) odpověděl na několik otázek ohledně své předvolební kampaně.

Nejprve se věnoval ekonomické situaci, kterou i ve své kampani označuje jako kritickou, kdy „živnostníci a firmy netuší, jak a zda přežijí rostoucí ceny prakticky všeho“.

Podle Zimy by měly být „zastropovány ceny energií“, protože „lidé mají obavy o blízkou budoucnost“.

„Rostoucí ceny energií a potravin, to lidi tíží nejvíce. Zastropování cen energií už řada zemí Evropské unie učinila, a u nás se o tom jedná,“ říká Zima a dodává, že bude třeba řešit také otázky energetické bezpečnosti.

Zima, který se mimo jiné specializuje na obor klinické biochemie a laboratorní medicíny, v době koronavirové krize vyzýval k zachování chladné hlavy a rozvolnění protiepidemických opatření. Heslem jeho kampaně je „země bez extrémů“.

„V Hongkongu, kde byl tvrdý lockdown, umíraly tisíce lidí…“

„Různí lidé mi podsouvají, že jsem popírač roušek a covidu, ale tak to není!,“ ohradil se Zima již dříve v rozhovoru pro deník Právo. „Říkal jsem, že z něj nesmíme mít strach, ale musíme mít respekt. Vždy jsem zmiňoval nutnost tří „R“ (ruce, roušky, rozestupy), podporoval jsem a podporuji očkování a nutnost očkovat zdravotníky, hasiče, policii a učitele atd., ale vždy jsem též zmiňoval – od počátku epidemie –, že virus nezmizí, že to je naivní představa. A v tom jsem měl, bohužel, smutnou pravdu.“

K otázce očkování se vyjadřoval také ve zmiňované debatě prezidentských kandidátů.

„Nejprve musíme naočkovat ohrožené skupiny, staré osoby, rizikové a pak mladé lidi, protože očkujeme i děti a mladé lidi proti těm nemocem, které také nejsou vždy fatální, a které tu nemoc vyvolávají,“ uvedl Zima. „Jsme v moderní společnosti a očkování do ní patří.“

Dále se vyjadřoval k otázkám přirozené imunity a imunity získané proděláním nemoci covid-19.

„To je prostě přírodní zákon, imunitu také získáme proděláním nemoci, ale v moderní společnosti, pokud je vakcína, tak je lépe osoby očkovat,“ míní Zima.

Profesor Zima také uvedl, že by mělo být přínosné analyzovat, jakým způsobem se s koronavirem vypořádaly jiné země.

„Myslím, že vzorovým příkladem je Švédsko, kde je úmrtnost na covid o něco vyšší než úmrtnost na chřipku. Můžeme se podívat na Hongkong, kde byl tvrdý lockdown, a umíraly tam tisíce lidí,“ řekl Zima a dodal, že „je třeba se z minulosti poučit“.

„Spíše nestrašit lidi, vysvětlovat to lidem, dodržovat hygienická opatření, ale to by mělo být normální,“ říká profesor Zima na téma, jak řešit epidemické situace.

Podle Zimy je česká společnost rozdělená a „potřebuje člověka, který dokáže přimět lidi ke spolupráci“, a to by podle něho měl mít právě za úkol prezident.

„Prezident má za úkol sjednocovat, být svorníkem společnosti, vést politiky k dohodě ku prospěchu všech, ne jen jednotlivých stran či ekonomických zájmů,“ uvádí Zima na stránkách své prezidentské kampaně.