Senátor MUDr. Bc. Marek Hilšer, Ph.D., který na post prezidenta České republiky kandiduje již podruhé, si zvolil kandidaturu s podporou občanů, pro kterou musí získat podporu minimálně 50 tisíc občanů ČR. Kandidátní listinu musí podat ministerstvu vnitra nejpozději 66 dnů před dnem volby, který byl vyhlášen na 13. ledna 2023.

V rozhovoru v pořadu televize CNN Prima News (zdroj) uvedl Hilšer, že kandiduje jako občanský, nadstranický a nezávislý kandidát, čímž se distancuje od financí a vlivů různých organizací a struktur.

„Myslím si, že je velice důležité, aby byl budoucí prezident nezávislý na nejrůznějších lobbistických skupinách a různých zájmech,“ uvedl senátor Hilšer.

„Domnívám se, že velkým, skoro největším nešvarem politiky je, když soukromý zájem, velké peníze a zaběhané mocenské kruhy nějakým způsobem chtějí ovlivňovat veřejný zájem,“ říká senátor a dodává, že „kvůli tomu se politici dostávají mezi mlýnské kameny“.

Navázanost politiků na zájmové skupiny nutí podle Hilšera politiky „plnit zakázku svých donátorů a sponzorů“ a zároveň musejí zvažovat veřejný zájem, což pro ně může být obtížná rovnice.

„Proto vedu nízkonákladovou kampaň a soustředím se spíše na osobní setkávání s lidmi,“ uvedl Hilšer. „Mám jenom jeden stánek, protože to stojí velké peníze.“

Kandidát Marek Hilšer uvedl, že v současné době má přibližně třetinu potřebných hlasů a finance na svoji kampaň čerpá z darů, které od občanů získal na kampaň podporující jeho kandidaturu do senátu.

Kandidát na prezidenta musí být podpořen buďto 50 tisíci občany České republiky staršími 18 let, nebo nejméně 20 poslanci nebo nejméně 10 senátory.