Milan Kajínek

13. 3. 2022

Komentář

Poznámka autora článku: Názory generála Pavla doplňuji vlastním komentářem. Citace výroků generála Pavla jsou vždy v uvozovkách.

„Každá válka má pro lidstvo do určité míry ozdravný účinek, že si uvědomí, jaké jsou základní hodnoty,“ uvedl 25. února 2022 český armádní generál ve výslužbě Petr Pavel v rozhovoru s deníkem Blesk na téma invaze ruských vojenských sil na Ukrajinu. (zdroj)

Co tím přesně generál Pavel myslel, už v rozhovoru nezaznělo, ale sami můžeme pozorovat, že během války na Ukrajině místní lidé bojují za své rodiny, národní stát, právo na svoji samostatnost a sebeurčení. Jsou to v podstatě hodnoty, které jsou v současné Evropě mnohdy odsouvány do pozadí.

Vidíme taktéž tradiční přístup k řešení krizových situací, který byl tolikrát zobrazován ve vzpomínkách na katastrofu lodi Titanik: „Zachraňte ženy a děti, muži budou čelit nebezpečí.“

Bývalý předseda vojenského výboru NATO se v rozhovoru dotknul také další velmi důležité oblasti.

Český generál dále řekl, že kvůli válce lidé „zbystří svoji ostražitost a smysly proti všem indiciím, které ke konfliktu vedou“ – a mně při tom v mysli vyvstává novinářské dilema: Jak hledat pravdu a poskytovat zpravodajství v těžkých dobách, jako je tato? A tedy jak hledat indicie, které ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou vedly?

Věřím, že média by měla za každou cenu hledat pravdu a pokusit se co nejvíce vyhnout politickým vlivům a odmítnout roli politického nástroje jedné či druhé strany. Proč? Protože to je posláním médií, přinášet informace, nezkreslené, úplné a pravdivé.

Jenomže… co, když v takové chvíli někdo začne přemýšlet nad motivy, které mělo vedení Ruské federace pro invazi na území suverénního státu Ukrajiny? Budou ho potom veřejnost, vláda a další vnímat jako zastánce invaze? Pokud se na média společnost vrhne a přinutí je změnit základní koncepty, neskončí tím také dialog, v němž se hodnotí motivy na obou stranách?

To vede k důležitému momentu. Zajímá nás stále ještě, kde leží pravda a budeme média podporovat v tom, aby nám poskytovala seriózní pohledy z různých stran?

Jak uvedl generál Pavel, kvůli válce lidé „zbystří svoji ostražitost a smysly proti všem indiciím, které ke konfliktu vedou,“ ale zároveň dodává, že „my jsme si tyto smysly obdobím míru otupili“.

Což je o pět dilema, jak poctivě vyhledávat kořeny konfliktu v dlouhodobém měřítku. A máme ještě vůli hledat problémy a chyby, třeba i na svojí straně nebo na straně našich spojenců? Je to ještě „dovoleno“ a většinovou společností vnímáno jako „vhodné“ a důležité?

„To, že žijeme tak dlouhou dobu v míru, je pro nás do jisté míry nevýhodou. Nedokážeme si představit, že někdo bude ochoten a schopen řešit svoje politické cíle válkou,“ dodává generál Pavel a mně to znovu připomíná, do jakých zdrcujících situací se obyvatelé dnešní Evropy v posledním desetiletí dostávají. A jaké je řešení?

Každou velkou otázku se snažím zjednodušit na to, co můžu udělat já sám. Pro můj osobní život a osobní názor dává smysl na začátku zmiňovaný výrok generála Pavla: „Každá válka má pro lidstvo do určité míry ozdravný účinek, že si uvědomí, jaké jsou základní hodnoty.“

A co jsou ony základní hodnoty? Pro mě je to rodina, tradiční hodnoty, tradice a tradiční kultura, historie mých předků a země, víra v existenci duše, vyššího smyslu života a Boha nebo Nebes či vyšší spravedlnosti, jak chcete (tím nemyslím nějakou církev nebo náboženství).

V této souvislosti mě velice oslovilo prohlášení jednoho z českých praktických lékařů, který vysvětloval, proč se v době koronavirové epidemie nevydal cestou, kterou „protlačovala“ vláda a propagovala mainstreamová média nebo farmaceutické korporace. Tento lékař řekl, že jedná podle nejlepších informací a vědomostí, které dokázal shromáždit a získat a dodal: „Své jednání jsem připraven obhájit sám před sebou i před svými pacienty, před soudem, i před tím Soudem posledním.“ A v tom možná leží také důležitá hodnota.

Výše uvedený článek vychází z mých osobních zkušeností, je mým osobním názorem a nereprezentuje nikoho, jenom mě samotného jako autora článku.

Související články

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.