Tchaj-pej – Tchaj-wan a Česká republika podepsaly memoranda o spolupráci v oblasti školství, vědy a kultury. Návštěva Tchaj-wanu, kterou vede delegace českých senátorů a zástupců ministerstev v čele s předsedou senátního školského výboru Jiřím Drahošem, probíhá od 17. do 24. září.

Podpisová ceremonie se konala dnes v budově tchajwanského ministerstva zahraničí. Dle náměstka ministra zahraničí Alexandra Jüeje memoranda povýší tchajwansko-české vtahy na novou úroveň. Dohody tak umožní prohloubit spolupráci obou zemí a stanou se milníky bilaterálních vztahů.

Drahoš se také setkal s prezidentkou Cchaj Jing-wen a jednalo se i o zavedení přímých letů mezi Tchaj-pejí a Prahou. Česká strana rovněž poděkovala za tchajwanskou pomoc Česku se zřízením vývojového centra pro výzkum polovodičů. Během návštěvy byla též podepsána dohoda mezi národními muzei obou států.

Na český trh se dále chystají například dvě tchajwanské banky a příští rok by mělo být otevřeno v Praze tchajwanské kulturní centrum. 

Poslední setkání obou stran se konalo v červenci v českém Senátu. Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun zde v projevu poukázal na nebezpečné mocenské ambice komunistické Číny. A apeloval na pozorné studium a pochopení podstaty čínského komunistického režimu.

Cestu Čechů na Tchaj-wan sledovala Čína, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťiang vyzval, aby čeští politici dodržovali princip jedné Číny a uvedl, že je Čína proti „jakékoli formě oficiálního kontaktu“ mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které udržují diplomatické vztahy s Čínou. 

Cesta je prý „vážným porušením suverenity a teritoriální integrity Číny” a „podrývá politické základy spolupráce mezi Čínou a ČR”, citoval na svém postu na Facebooku slova čínské strany senátor Pavel Fisher, který vzpomíná na zastrašování a výhrůžky čínské strany, když před dvěma lety navštívil Tchaj-wan.