Speciální jednotky německé spolkové a zemské vlády provedly 7. prosince brzy ráno rozsáhlou razii v přeshraniční „říšskoněmecké scéně“. Několik desítek podezřelých údajně plánovalo násilný převrat v Německu. Bylo zatčeno 25 osob.
Německé protiteroristické jednotky prohledaly 7. prosince ráno 130 nemovitostí v jedenácti spolkových zemích. Oznámilo to Spolkové státní zastupitelství. 25 z 52 podezřelých bylo zatčeno. Podezřelí „spiklenci“ byli policejními jednotkami překvapeni také v rakouském Kitzbühelu a italské Perugii.
„Do operace se zapojilo více než 3 000 příslušníků bezpečnostních složek a policistů Spolkového kriminálního úřadu, speciálních jednotek Spolkové policie, […] zemských kriminálních úřadů a dalších policejních složek z Braniborska, Dolního Saska, Severního Porýní-Vestfálska, Sárska a Durynska,“ uvádí se v tiskové zprávě Generálního státního zastupitelství.
Původní podezření úřadů znělo, že dotyční lidé patří k teroristické organizaci nebo ji podporují. Jedním ze zatčených podezřelých podporovatelů organizace je údajně ruský státní příslušník.
Skupina prý působí nejméně od listopadu 2021 a „plánuje násilné svržení politického systému Spolkové republiky“. Součástí tohoto plánu měl být údajně i plán „násilného vniknutí do německého Bundestagu s malou ozbrojenou skupinou“. Spolková generální prokuratura uvedla, že skupina přijala i myšlenku na smrt „státních představitelů“.
Odmítnutí státních institucí
Podezřelí se řídili rozšířenou ideologií, a to „konglomerátem konspiračních mýtů sestávajících z vyprávění takzvaných říšských občanů, jakož i ideologie QAnon“, uvádí Generální prokuratura. Podle nich v Německu vládnou příslušníci takzvaného „Deep State“ (znamená: stát uvnitř státu, skupina řídící činnost státu z pozadí). Tato skupina podle prokuratury doufá, že se jí podaří najít nápravu prostřednictvím zásahu aliance „vlád, zpravodajských služeb a armád různých států, včetně Ruské federace a Spojených států amerických“.
Podle Generální prokuratury spojovalo obviněné „hluboké odmítání státních institucí a svobodného demokratického základního řádu Spolkové republiky Německo“. Jako alternativu měli spiklenci na mysli „(vojenskou) přechodnou vládu“, „která měla podle představ členů spolku jednat o novém státním uspořádání v Německu se spojeneckými vítěznými mocnostmi druhé světové války podle klasického říšskoněmeckého narativu“.
Mezi podezřelými jsou i policisté a vojáci
Skupina považovala Rusko za mezinárodní kontaktní osobu pro jednání. Obviněný „Heinrich XIII P.R. již navázal kontakt se zástupci Ruské federace v Německu“. Stále však „nic nenasvědčovalo tomu, že by kontaktní osoby na jeho žádost reagovaly kladně“.
Heinrich XIII P. R. stojí v čele „rady“ této skupiny. Podle zjištění Úřadu generálního prokurátora je „v rámci sdružení považován za budoucí hlavu státu“.
Podle informací německé vojenské kontrarozvědky (MAD) jsou mezi údajnými spiklenci také příslušníci německé armády Bundeswehru a policie. „Vyšetřování je vedeno mimo jiné proti jednomu aktivnímu vojákovi a několika záložníkům,“ vysvětlil mluvčí MAD v Kolíně nad Rýnem.
Aktivní voják byl údajně členem Velitelství speciálních sil (KSK), ale nezastával zde vedoucí funkci. Dosud nebyly zjištěny žádné souvislosti mezi obviněným vojákem a dřívějšími případy pravicově extremistických aktivit v KSK.
„Chránit srdce naší demokracie“
Podle agentury AFP se šéfka německé parlamentní frakce Zelených Irene Mihalicová a její zástupce Konstantin von Notz již dohodli, že „příslušné parlamentní výbory a orgány se budou v nadcházejícím týdnu intenzivně zabývat raziemi“.
Cílem je „co nejlépe ochránit srdce naší demokracie“ a projednat „otázku bezpečnosti německého Spolkového sněmu“.
Podle předsedy Strany zelených Omida Nouripoura zátahy ukázaly „obrovské nebezpečí, které může vycházet od pravicových extremistů a říšských občanů“. Bylo „velkou chybou“ odmítnout je jako „neškodné blázny“. Zátah však ukázal, že „naše demokracie a právní stát jsou bezbranné“, řekl Nouripour tiskové agentuře DPA.
Podle informací agentury DPA odhadl Úřad na ochranu ústavy potenciální počet osob na takzvané „říšskoněmecké scéně“ až na 21 tisíc. Tento odhad byl proveden v roce 2021. V letošním roce se prý počet členů scény „opět zvýšil“. Přibližně každý desátý z nich je úřady údajně považován za připraveného použít násilí.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.