Praha – Prezidentští kandidáti odpovídali na otázky studentů na předvolební debatě 8. prosince v programu JSNS (dříve Jeden svět na školách), který uspořádala organizace Člověk v tísni před studentskými prezidentskými volbami.

Na otázky odpovídali čtyři kandidáti, Danuše Nerudová se omluvila kvůli nachlazení a Andrej Babiš účast odmítl.

Podle Josefa Středuly „prezident republiky musí umět spojovat, spojovat znesvářené strany“.

Pavel Fischer má takový vzor prezidenta, že „prezidentem je ten, kdo je na nejvyšším místě ve státě, a měl by stát v pozoru a čekat, sloužit všem, kteří to potřebují, být všem k dispozici. Každý občan může být aktérem budoucnosti.“

Marek Hilšer se vyslovil, že „společnost se začala radikalizovat. Politici ztrácí důvěru lidí. Marketing způsobuje, že běžný občan se nemůže zapojit do politiky bez toho, aniž by měl za sebou nějakou zájmovou skupinu, aniž by měl za sebou velké peníze“.

Jeden čas to podle Hilšera opravdu vypadalo, že politika nemá smysl, a proto kandidoval. Jedním z jeho motivů je navrátit politiku lidem, navrátit demokracii lidem. Je třeba nebát se, jít do toho.

Manželství pro všechny?

K otázce sňatků stejnopohlavních párů Hilšer sdělil: „Co se týká manželství pro všechny, myslím, že je třeba podporovat stabilitu mezi vztahy. Každý chce žít s tím, koho má rád… Manželství pro všechny vnímám jako právní nástroj, mají ho mít, když si to přejí, a mít pevný svazek. Nevidím důvod, proč bychom to nemohli podporovat, nevidím důvod, proč by to mělo někomu škodit. Slýcháme názor, že to ohrožuje tradiční rodinu. Naprosto s tím nesouhlasím.“

Generál Pavel se k tématu vyslovil: „Vždy jsem zastával stejný přístup ke všem. Nikdo nemá mít jiné postavení než jiní.“

O požadovaném zákoně o stejnopohlavních sňatcích si Středula myslí, že „máme rovnost postavení a to, jak jsme se narodili, to nikdy neovlivníme a nemůžeme. A ještě dělat jakékoliv rozdíly ve společnosti je… Co s týče stejnopohlavních párů, vždyť mají stejná práva a měli by mít stejná práva jako všichni ostatní. Proč by se nemohli vzít? A co se týká dětí u stejnopohlavních párů, nebude lepší, když budou žít v prostředí, které je idylické?“

Pavel Fischer sdělil: „Můj vztah k menšinám je založený na respektu, na úctě k lidské důstojnosti a právnímu státu. Pro mne osobně je manželství vztah založený u muže a ženy a jsou v něm také děti. Ale vůbec se nebráním debatě o vyrovnávání práv a povinností pro stejnopohlavní páry. A jako prezident bych navržený zákon, který prošel celou debatou v parlamentu, nevetoval.“

V otázce potratů Fischer řekl, že je třeba respektovat právo ženy se rozhodnout. Podle Středuly i Hilšera je současná právní úprava vyhovující, a právo ženy na rozhodnutí zdůraznil i Pavel, uvedla názory z debaty ČTK.

Otázka daní

„Každá demokratická země by měla být solidární a měla být schopná postarat se o nejslabší,“ odpověděl generál Pavel na otázku o rovnosti daní bohatých. Je podle něj v pořádku, když ti, kteří na základě svých schopností vydělávají více, by se také měli více podílet na chodu státu a péči o ty, kteří se sami o sebe postarat nemohou.

Marek Hilšer o daních sdělil: „Dnes se rozevírají nůžky mezi bohatými a těmi chudšími. Mezi silnými a mezi slabšími. Nejvíce se to projevuje v krizích. Pokud chceme udržet společnost soudržnou, tak se ty nůžky nesmí dále rozevírat. Daně jsou jedním z prostředků, jak vytvářet solidaritu, jak společnost udržet při sobě… Na Východě je nastavená spíše rovná daň pro všechny. Když se podíváte na Západ, tak ve většině společností je nastavená progresivní daň. Už T. G. Masaryk říkal, že ,Hladoví pojídají syté‘. Progresivní daň není nadávka, a neměla by být nadávka.“

„Progresivní daň by neměla být nadávka.“ –⁠ Marek Hilšer

První kroky při případném zvolení generál Pavel popisuje tak, že by především „vyvětral na Pražském hradě“. Bylo by dobré to, co by měl udělat každý – zamést před vlastním prahem. Zaměřil by se na „uklizení Kanceláře prezidenta republiky, aby se z logistického centra uspokojování kamarádů a kamarádů jejich kamarádů stal fungující úřad, který bude přívětivý, transparentní a funkční“.

V pondělí a v úterý 12. –⁠ 13. prosince mohou středoškoláci starší 15 let vyzkoušet volbu hlavy státu. Vybírat budou ze všech oficiálních kandidátů.