Zdenka Danková

13. 12. 2022

Praha – Dnem 9. prosince 2022 započala spolupráce mezi Ministerstvem vnitra a Dětským fondem OSN (UNICEF) v Praze. UNICEF údajně začne spolupracovat s Ministerstvem vnitra na podpoře uprchlíků z Ukrajiny. Obě strany se dohodly na spolupráci a podpoře lidí, kteří kvůli válce na Ukrajině uprchli do České republiky.

UNICEF údajně přislíbil přispět resortu vnitra částkou přes 14 mil. EUR (téměř 357 mil. Kč). Peníze jsou určené především na posílení a zefektivnění stávajících integračních kapacit.

Dohodu stvrdili podpisem výměnného dopisu ministr vnitra Vít Rakušan a Yulia Oleinik, vedoucí Kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR, oznámila to Klára Dlubalová z odboru tisku Ministerstva vnitra a doplnila, že podpis přidal i Pavel Bacík, ředitel Správy uprchlických zařízení, která je jako provozovatel Center na podporu integrace cizinců významným příjemcem finanční podpory.

Ministr vnitra Vít Rakušan k tomu uvedl: „Dnešek jednoznačně ukázal, že Česká republika není na uprchlickou krizi sama. Podpora, kterou obdržíme od UNICEF, nám významně pomůže vyztužit systém, který se sice osvědčil a zafungoval, nicméně není stavěn na enormní zátěž uprchlíků, jakou v této době zažíváme.“

Česká republika poskytla k datu 9. 12. 2022 dočasnou ochranu již celkem 466 835 Ukrajincům prchajícím před válkou, uvádí ministerstvo vnitra.

Pro podporu řešení uprchlické situace v ČR Yulia Oleinik, vedoucí Kanceláře UNICEF, uvedla: „Naše partnerství s Ministerstvem vnitra je zásadním krokem k posílení integrovaných služeb pro uprchlíky. Prostřednictvím tohoto partnerství chce UNICEF podpořit všechny děti a jejich rodiny po celé zemi, zejména ty nejzranitelnější, a zajistit jim přístup ke klíčovým službám, jakými jsou psychiatrická a psychosociální podpora, právní a sociální poradenství, případně nasměrování na další specializované služby. Důležitým rysem tohoto partnerství je zapojení nevládního sektoru, který hraje zásadní roli při pomoci uprchlíkům, chápe a řeší jejich potřeby,“

Expertní a finanční podpora od UNICEF má pokrývat tři oblasti. První z nich je posílení 18 Center na podporu integrace cizinců ve všech regionech, a to i za pomoci neziskových organizací a dalších lokálních subjektů.

Druhou zvažovanou oblastí je posilování kapacit nestátních neziskových organizací, které pracují s cizinci na pobočkách Ministerstva vnitra, což jim umožní rozšířit rozsah jejich práce.

Poslední oblastí je posílení a vybudování dalších kapacit pro poskytování informací, například prostřednictvím telefonní linky nebo digitální komunikace.

Související témata

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.