Největší dánská banka Danske Bank se přiznala, že podváděla americké banky a přijde o 2 miliardy dolarů, oznámilo to 13. prosince americké ministerstvo spravedlnosti.

Danske Bank se přiznala k případu spiknutí za účelem spáchání bankovního podvodu a souhlasila s propadnutím částky 2,059 miliardy dolarů.

Souhlasila také se samostatným urovnáním s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC), v rámci čehož zaplatí přibližně 413 milionů dolarů na urovnání obvinění, což zahrnuje občanskou peněžitou pokutu ve výši 178,6 milionu dolarů, uvedli úředníci. Banka se rovněž vyrovnala s dánskými úřady.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že z částky 2 miliard USD připíše 850 milionů USD na vyřešení problémů SEC a dánského vyšetřování.

Dohoda se Spojenými státy urovnává dlouholeté vyšetřování miliardových nelegálních plateb, které společnost trápilo téměř pět let a bylo součástí jednoho z největších skandálů s praním špinavých peněz v historii.

V říjnu Danske Bank oznámila, že na vyřešení vyšetřování ministerstva spravedlnosti, Komise pro cenné papíry a burzy a dánské speciální kriminální jednotky odkládá 1,9 miliardy dolarů.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.