Sněmovna reprezentantů 15. prosince schválila návrh zákona, který určí budoucí politický status Portorika.

V současné době má tento středoamerický ostrov jakýsi „mezi-status“ v podobě protektorátu Spojených států. Občané Portorika mají v Kongresu hlas prostřednictvím zvoleného delegáta, který však nemůže hlasovat o federálních zákonech.

Návrh zákona, který 15. prosince schválila Sněmovna reprezentantů, vyzývá k závaznému referendu o budoucím politickém statusu Portorika, který by dal obyvatelům možnost volby mezi připojením se k Unii jako 51. stát nebo nezávislostí a následným volným vztahem ke Spojeným státům.

Dolní komora schválila návrh zákona v poměru 233:191 hlasů. Podpořili ho všichni demokraté a 16 republikánů.

Demokraté představili návrh již letos v květnu.

„Portoričané nechtějí být kolonií a Spojené státy americké nechtějí být koloniální mocností,“ řekl demokrat Hoyer na tiskové konferenci 19. května, kde se o návrhu zákona diskutovalo. „Tento zákon se snaží tuto otázku řešit.“

Poloha Portorica na zjednodušené mapě. Úřady ve Washingtonu se již v minulosti pokusily povýšit ostrov na 51. stát USA. Místní to však odmítli, protože by museli platit daně. (TUBS / CC BY-SA 3.0)
Poloha Portorica na zjednodušené mapě. Úřady ve Washingtonu se již v minulosti pokusily povýšit ostrov na 51. stát USA. Místní to však odmítli, protože by museli platit daně. (TUBS / CC BY-SA 3.0)

Nyní míří návrh do Senátu, kde bude při jeho prosazování pravděpodobně čelit větším obtížím.

Na rozdíl od dolní komory, kde zákony schvaluje pouze prostá většina zákonodárců, v Senátu musí téměř všechny návrhy zákonů překonat hranici 60 hlasů, aby se dostaly do rozpravy (a současné rozložení sil v Senátu je 50:50 s tiebreakovým hlasem viceprezidentky Harrisové).

Současný delegát Portorika v Kongresu je členem Nové pokrokové strany, portorické strany, která je pro vstup do unie.

Kromě toho 3. listopadu 2020 – souběžně s průběžnými volbami v USA – hlasovali obyvatelé Portorika v již šestém referendu svého druhu o vstupu do unie, a to poměrem 52,52 % pro vstup a 47,48 % proti. Jednalo se o třetí takové hlasování právě od roku 2012, což je známkou rostoucího zájmu Portoričanů o vyřešení svého statusu.

Pravomoc přijmout stát do unie má však Kongres, takže toto referendum nebylo závazné.

Problém spočívá v tom, jak by přijetí Portorika jako 51. státu narušilo poměr sil v americkém Senátu. V současnosti je portorickým delegátem v Kongresu člen Nové progresivní strany.

Malý ostrovní stát by ve Sněmovně reprezentantů USA získal pravděpodobně pouze jedno křeslo, ale stejně jako všechny státy v unii by získalo dvě křesla v Senátu. Vzhledem k tomu, že obyvatelé Portorika jsou ve svých volbách spíše levicově orientovaní, jejich senátoři by se pravděpodobně spojili s demokraty, čímž by se v horní komoře snížil vliv republikánů.

Proto nepřekvapuje, že jednotliví republikánští zákonodárci v horní komoře v minulosti váhali s přijetím podobných snah.

V roce 2019 tehdejší vůdce senátní většiny Mitch McConnell hlasování o podobném návrhu zabránil.

K potížím s přijetím zákona během současného končícího funkčního období Kongresu přispívá i to, že horní komora má na starosti mnohem naléhavější záležitosti, včetně vyjednání dohody rozpočtovém zákonu.

Pokud by byl však návrh schválen, pravděpodobně by jej prezident Joe Bidenen, jehož politické aspirace by získaly posilu levicového křídla v horní komoře, podepsal.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.