Kvůli prudkému nárůstu případů covidu-19 v Číně pracují krematoria nepřetržitě, aby zvládla příliv těl, zatímco personál nemocnic musí pracovat, i když je sám nemocný.

Také ceny zdravotnického materiálu prudce vzrostly, zatímco pacienti bojují o lůžko v přeplněných nemocnicích. Pro mnohé je jedinou možností, jak se po nakažení virem chránit, zůstat doma.

Zoufalství, které nyní zahaluje Čínu, se nápadně podobá situaci před téměř třemi lety, kdy pandemie covidu-19 v zemi propukla poprvé. Poté, co komunistický režim náhle upustil od drakonických opatření proti šíření viru, kdy stovky miliony lidí zůstávaly v lockdownu ve svých domovech, počet případů opět prudce stoupá a zatěžuje čínskou zdravotnickou infrastrukturu, která se zdá být značně nepřipravená.

Rovněž krematoria jsou tak přetížená, že nejsou schopna převážet mrtvoly v den úmrtí, a dokonce ani den poté.

„Nemůžeme nic dělat. Úmrtí je prostě příliš mnoho,“ řekl deníku The Epoch Times pod podmínkou anonymity majitel pohřebního ústavu z Šen-jangu, hlavního města severovýchodní provincie Liao-ning.

Dalších asi pět pohřebních ústavů na jiných místech v zemi potvrdilo podobně dlouhé čekací listiny.

„Nespal jsem už 20 hodin,“ svěřil se 15. prosince deníku The Epoch Times další pracovník pekingského pohřebního ústavu Changping, jednoho ze tří krematorií ve městě určených specificky pro oběti covidu.

Jeho kolegové se nemocí průběžně infikují také, takže zařízení, které podle jeho slov zpracovává asi 100 těl denně, bude mít nabitý program po dobu následujících 10 dní.

„Kdyby k úmrtí došlo doma, nemohli bychom je odvézt, protože nemáme k dispozici žádné auto,“ řekl. „Řešíme [poptávku] z celého města a na spálení je jich prostě příliš mnoho.“

Oficiální čísla zpochybněna

Scény, které tito pracovníci vylíčili, byly v ostrém kontrastu s oficiálními údaji o počtu mrtvých, které zveřejnil čínský režim, který 20. prosince zaznamenal pouze pět úmrtí v celé zemi – všechna v Pekingu. Oficiální údaje o počtu nakažených a mrtvých v Číně jsou trvale považovány za nespolehlivé, protože režim se snaží bagatelizovat události, které by mohly poškodit jeho image.

Policie stála 19. prosince na stráži před pekingským pohřebním ústavem a vytlačovala novináře do zadní části parkoviště, když do něj vjížděl asi tucet tmavých minivanů, které zřejmě měly odvézt těla. Úředníci z Národní zdravotní komise mezitím upřesnili, že do oficiálního počtu úmrtí v rámci covidu-19 nebudou zahrnovat osoby, které již trpěly jinými chorobami.

Otázky ohledně počtu úmrtí na virus přicházejí v době, kdy se režim snaží zcela opustit svou dlouholetou politiku tzv. nulového covidu. Ta zbrzdila čínský hospodářský růst, vyvolala nesčetná svědectví o utrpení a psychickém strádání a dala podnět k celonárodním protestům.

Během jednoho týdne se oficiální státní rétorika ohledně covidu změnila o 180 stupňů. Po předchozím popisu viru jako smrtelné hrozby přirovnal nedávno vrchní státní lékař virus k běžnému nachlazení. Různé místní vládní úřady nyní říkají státním zaměstnancům, aby se dostavili do práce, i pokud mají pozitivní test, pokud mají jen mírné nebo žádné příznaky. Dříve pozitivní případy znamenaly naprostý zákaz vycházení z domu nebo nucené odeslání do centralizovaných karanténních center.

Tato ujištění však nezkrotila obavy veřejnosti ani v tuzemsku, ani v zahraničí. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price 20. prosince uvedl, že Spojené státy doufají, že Čína dostane covid-19 pod kontrolu a že Washington je připraven poskytnout zdravotnickou podporu.

„Nechceme, aby se smrt nebo nemoc kdekoliv šířily,“ prohlásil Price na tiskovém brífinku. „Víme také, že kdykoli se virus nekontrolovaně šíří kdekoli ve velkém, je tam potenciál pro vznik jeho variant.“

Lékaři příliv nezvládají

V Šanghaji padlo ve vozech několik seniorů mrtvých k zemi, řekl deníku Epoch Times pracovník stanice metra. V provincii Chu-nan si pětadvacetiletá žena postavila stan na rodinné zemědělské půdě poté, co byla pozitivně testována, ze strachu, že nakazí svou rodinu. Žena z Pekingu plakala poté, co navštívila tři nemocnice, kde se snažila najít lůžko pro svého churavého otce, a všude byla odmítnuta.

„Váš případ je vážný a my vás nemůžeme přijmout,“ vzpomínala později paní Tu na to, co jí lékař řekl na videozáznamu, který zveřejnila na internetu. „Neříkejte, že vám lžu, podívejte se sama, o lůžkách ani nemluvě, jen se podívejte, jestli je tu místo na stání.“

Lékař také uvedl, že ten den můžou uvolnit jen něco přes 10 lůžek po zemřelých pacientech, což zdaleka nestačilo na to, aby se dostalo na otce paní Tuové.

Jasný důkazem toho, jak málo personálu v čínských nemocnicích mají, je, že do práce byli povoláni vysloužilí zdravotníci. Jedna internetová celebrita zase vypráví v internetovém videu, jak jí pomohl mladý lékař poté, co dostala vysokou horečku z covidu. Lékař, který jí odebíral krev, během ošetření kašlal. Řekl jí, že je už pět dní nemocný, přesto si nemohl vzít volno.

Nedostatek léků

Paní Li, která žije v Šanghaji, uvedla, že její syn se nakazil covidem-19 po návratu z pracovní cesty. Snažila se mu snížit teplotu přikládáním alkoholu a ledových sáčků. Nepokoušeli se vyhledat nemocniční ošetření, protože věděli, že tam pro ně nebudou k dispozici žádné léky, uvedla.

Cena citronů, vyhledávaných pro své antibakteriální vlastnosti, vyskočila nahoru. Panické nákupy vedly k tomu, že se na některých čínských platformách elektronického obchodu vyprodaly všechny protizánětlivé léky a léky proti kašli. Dokonce i konzervované žluté broskve se prodávají jako horké housky pro jejich údajnou schopnost zmírňovat úzkost.

Paní Li komentuje, že zjevná nedbalost úřadů ukazuje, kde leží jejich priority. „Pokud jim skutečně záleží na vašem zdraví, měli by v této době zdravotníci v bílých pláštích chodit po ulicích a rozdávat zdravotnický materiál,“ řekla deníku The Epoch Times. „Ale to se neděje. Když to nepotřebujete, chodí vám vykopávat dveře, ale když jste nejzranitelnější, nikde je nevidíte.“

Na této zprávě se podíleli Luo Ya a Hong Ning.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.