Čína „vědomě infikuje“ lidi po celém světě, říká bývalý ministr zahraničí USA

Bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil čínský režim, že „vědomě infikuje lidi po celém světě“, protože se země připravuje na znovuotevření svých hranic uprostřed rekordního nárůstu infekcí onemocnění covid-19.

Čína se v současné době potýká s explozí epidemií covidu-19, která zatím ještě nedosáhla svého vrcholu. Podle informace z interního zasedání nejvyššího zdravotnického regulačního orgánu v Číně, která unikla na internet, se virem v období od 1. do 20. prosince nakazilo přibližně 248 milionů lidí, tedy 18 % obyvatel země. Více…

V době, kdy se virus rozšířil v zemi s 1,4 miliardami obyvatel, čínský režim minulý týden oznámil, že 8. ledna znovu otevře své hranice, čímž zruší jedno z posledních omezení přísné politiky „nulového covidu“, která narušila každodenní život stovek milionů lidí a poškodila čínskou ekonomiku.

Během rozhovoru s podnikatelem a moderátorem talk show Johnem Catsimatidisem v pořadu The Cats Roundtable 1. ledna Pompeo varoval před opětovným vznikem chaotických scén, jaké se odehrály v Itálii na počátku pandemie v roce 2020.

„Údaje nejsou dobré. Ale vypadá to, že bychom mohli mít až milion – milion, Johne, milion – nakažených Číňanů,“ pokračoval.

„Padesát procent jejich populace cestuje. Není žádný důvod, proč bychom měli Číňanům dovolit, aby to dělali, aby opět posílali nakažené Číňany do celého světa a vědomě tak nakazili lidi po celém světě,“ uvedl Pompeo.

Během rozhovoru Pompeo pokáral vůdce čínské komunistické strany Si Ťin-pchinga a varoval, že virus, který režim náhlým obnovením cestování rozpoutal, může nakazit „další miliony lidí“.

„Siovi to už jednou prošlo. Lituji, že nebyl pohnán k odpovědnosti,“ řekl bývalý americký ministr zahraničí. „Nebyl pohnán k odpovědnosti. Ale měli bychom to ještě udělat kvůli šesti milionům lidí, kteří zemřeli od jara 20[20] do dneška, ale on to dělá znovu.“

„Stejně jako na jaře 20[20] posílal po světě lidi, o kterých věděl, že jsou nakažení. Dělá to samé zatraceně znovu. Nakazí další miliony lidí, to bychom neměli dopustit,“ varuje Pompeo.

Očekávání ohledně cestování Číňanů na dovolenou přirozeně rostou, protože Čína poprvé po téměř třech letech zrušila cestovní a jiná přísná omezení.

Největší čínský svátek, lunární nový rok, začíná letos 22. ledna. Během svátků se očekává, že železniční síť v Číně přepraví 5,5 milionu cestujících, uvedla to čínská státní televizní stanice CCTV.

V posledních dnech se čínská státní média snažila veřejnost ujistit, že epidemie covidu-19 je pod kontrolou a blíží se ke svému vrcholu.

Externí výzkumníci však předpověděli alarmující scénář pro první svátek lunárního nového roku po obnovení provozu v Číně. Podle nejnovějšího odhadu londýnské zdravotnické analytické společnosti Airfinity může do 23. ledna, druhého dne lunárního nového roku, v zemi každý den zemřít na covid-19 až 25 000 lidí. Předpokládá se, že infekce dosáhne svého prvního vrcholu 13. ledna, kdy bude denně zaznamenáno 3,7 milionu případů.

V současné době se v Číně denně nakazí 1,8 milionu lidí, přičemž od 1. prosince se kumulativně vyskytlo 20,4 milionu případů, uvedla společnost Airfinity ve svém prohlášení (zdroj) zveřejněném 29. prosince a aktualizovaném 30. prosince o ještě chmurnější čísla. Z toho vyplývá, že v Číně pravděpodobně denně dochází k 11 000 úmrtím souvisejícím s virem, uvedla společnost Airfinity, což je více než dvojnásobek odhadu z doby před jedním týdnem.

Celý článek naleznete zde.