Policie potvrdila, že dcera prominentní demokratické kongresmanky Katherine Clarkové byla v sobotu zatčena a obviněna z napadení po hádce s policistou.

Policie v nedělním prohlášení uvedla, že policisté v sobotu kolem půl desáté večer reagovali na hlášení u památníku Parkman Bandstand v bostonském parku Boston Common, kde se konal protest.

Po příjezdu na místo policisté zjistili, že 23-letá Riley Dowellová pomník počmárala nápisy „NO COP CITY“ (žádné policejní město) a „ACAB“, což je zkratka pro „všichni policajti jsou ***“.

Dowellová byla ve výpovědi policie identifikována jako „Jared Dowell“. (pozn. překladatele: Dowell/ová se hlásí k LGBTQ+ komunitě)

„Během zatýkání Jareda Dowella začala skupina asi dvaceti protestujících obkličovat policisty a přitom z megafonů vykřikovat nadávky na veřejné ulici, což způsobilo zastavení dopravy,“ uvedla policie. „Obstrukcemi při zatýkání Jareda Dowella byl jeden z policistů zasažen do obličeje a bylo vidět, že krvácí z nosu a úst.“

Dowell obviněn z napadení a ničení osobního majetku

Dowell byl následně zatčen a obviněn z napadení zbraní, ničení či poškození osobního majetku a poškození majetku graffiti, uvedla policie.

Policie očekává, že Dowell bude obžalován u bostonského městského soudu.

Krátce poté, co policie vydala prohlášení týkající se jeho/jejího zatčení, se Clarková, druhá nejvýše postavená demokratka ve Sněmovně reprezentantů, k incidentu vyjádřila na Twitteru: „Miluji Riley a toto je velmi těžké období v koloběhu radosti a bolesti rodičovství. Bude to vyhodnoceno právním systémem a v ten proces mám důvěru.“

Během projevu na půdě Kongresu v roce 2021 před hlasováním pro zákon o rovnosti demokratka uvedla, že má dítě, které je „nebinární“, a že se obává diskriminace.

„Před několika lety se mě na radnici v mém obvodu jeden mladý student zeptal: ‚Co udělá Kongres pro ochranu trans lidí, jako jsem já?‘ Statečně se postavil před publikum plné sousedů a řekl mi, že ho děsí fanatismus a diskriminace vůči němu a členům LGBTQ+ komunity. Slyšela jsem tyto obavy vyjádřené mým vlastním nebinárním dítětem a jejich obavy jsou na místě,“ řekla tehdy Clarková svým kolegům zákonodárcům.

Clarková říká, že LGBT komunita čelí diskriminaci

„Naši LGBTQ sousedé čelí diskriminaci v oblasti zdravotní péče, bydlení, vzdělávání a zaměstnání. Dokonce i zde, v domě lidu, členové Kongresu popisují transgenderové osoby jako něco méněcenného,“ dodala.

Podle deníku Boston Herald došlo k zatčení Dowellové uprostřed víkendových protestů v Bostonu proti rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit rozsudek Roe v. Wade.

Ve svém názorovém článku zveřejněném v deníku The Hill 22. ledna Clarková poznamenala, že soud v roce 1973 rozhodl, že americká ústava přiznává volbu podstoupit potrat jako právo.

„Pravicová většina Nejvyššího soudu tento pokrok zvrátila a zrušila ústavní právo, bez kterého většina Američanů nikdy nežila,“ napsala. „Republikánské útoky na reprodukční práva zaprodaly americký lid do služeb temné vize: země, ve které je svoboda vyhrazena jen pro pár privilegovaných.“

Policie ve svém nedělním prohlášení uvedla, že u památníku Parkman Bandstand zatkla také 27letou Andreu Collettiovou, která se pokusila utéct. Očekává se, že bude také obžalována u bostonského městského soudu.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.