V posledních dvou letech jsme zažívali přelomové okamžiky v novodobé historii naší země. Pandemie covidu-19 se dotkla života každého z nás. Všechny události od jara 2020 až do současnosti nám nabídly možnost provést určitou společenskou inventuru. Proč je potřeba udělat analýzu? Jaká data je potřeba analyzovat? Jaká analýza by v České republice měla proběhnout?

„Měli bychom mít solidní analýzu, která ukáže jak je to skutečně s počty infarktů očkovaných ve věku 20–⁠65 let, kolik na 100 tisíc lidí očkovaných a kolik na 100 tisíc neočkovaných. Je to nižší nebo je to vyšší? Myslím, že by to bylo fér, kdyby s tím přišel Ústav zdravotnických informací a služeb, aby prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví, aby řekl: Vy nemáte pravdu. My máme tato data a data mám ukazují toto. To se bohužel doposud nestalo, což je obrovská škoda,“ vysvětluje v rozhovoru pro projekt Inovace republiky epidemiolog a vakcinolog Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. zásadní koncept analýzy, která by měla v České republice proběhnout.

„Odborníci, kteří stáli za Barringtonskou deklarací, tak se dnes dozvídáme, že jejich účty na Twitteru byly umlčovány a upozaďovány. Tito vědci a odborníci chtěli tehdy jednu jedinou věc, aby [koronavirová opatření] opatření byla cílená, aby se celá populace nezavírala doma, aby se zdravá populace postupně promořovala, tak za to byli umlčováni a vysloužili si také nálepku dezinformátorů. Dnes se ukazuje, že to byl řízený tlak, jak od americké vlády, tak samozřejmě od společnosti Twitter. Musím říci, že to je v tuto chvilku velice špatné, když pluralita názorů může fungovat jen v rámci nějaké malé bubliny, ale jakmile se to má stát celospolečenským tématem, tak velké společnosti se snaží debatu nějakým způsobem moderovat a prosazovat pouze jeden názor, což je velmi špatné,“ říká profesor Jiří Beran.