Roberta Metsolaová se stala v lednu 2022 nejmladší osobou, která kdy byla zvolena předsedkyní Evropského parlamentu. Po roce působení v úřadu se setkala s kritikou, která se týká jejího přijímání darů, které má jako předsedkyně parlamentu za povinnost oficiálně hlásit a přiznávat.

Roberta Metsolaová (43 let) pochází z města Gżira na Maltě. Europoslankyní za stát Malta byla poprvé zvolena v roce 2013.

Poslední z případů nenahlášených darů byla její cesta na luxusní výlet za vínem, který zaplatila elitní vinařská společnost a který začínal v pátek 22. října 2022, který měla paní Metsolaová ohlásit do konce listopadu. Nyní tak učinila, ale zároveň zatajila skutečnost, že s ní cestoval její manžel.

Předsedkyně EU se nechala odvézt služebním vozem do vinařského regionu Burgundsko, aby se na gurmánském večírku na středověkém hradě ujala své čestné funkce „dámy“ vinařského bratrstva Confrérie des Chevaliers du Tastevin. Bratrstvo zaplatilo Metsolaové pobyt s manželem v luxusním hotelu Le Cep ve městě Beaune.

„Její cestu vozem zaplatil a z bezpečnostních důvodů zajistil Evropský parlament, jako je tomu u každé prezidentské cesty,“ sdělil serveru Politico jeden z představitelů EU.

Na otázku, zda porušila pravidla, která musí dodržovat všichni europoslanci, Metsolaová podle serveru Politico odpověděla, že je „jako předsedkyně Parlamentu neporušila“. „Ale pokud od nynějška chcete pokaždé, když kamkoli cestuji, říci, jakmile budou úvahy o bezpečnostním protokolu dokončeny, pak to udělám,“ uvedla Metsolaová.

Roberta Metsolaová učinila také několik zpětných úprav v souvislosti s velkým ohlasem na přezkum korupčního skandálu EU známého jako Katar-Gate, o kterém také informoval deník The Epoch Times. Podle všeho přijala mnoho darů, aniž by je přiznala.

Ze 142 přijatých darů od začátku roku 2022 „zapomněla“ uvést 125 z nich. Konzervativní politik z Malty je pak „dodatečně deklaroval“ 11. ledna spolu s pěti výlety, včetně zmiňované luxusní cesty za vínem.

Podle parlamentních pravidel mělo být těchto 125 darů zveřejněno mnohem dříve, a to na konci měsíce následujícího po jejich obdržení.

V odpovědi na otázky agentury dpa mluvčí Evropského parlamentu uvedl, že „návštěva Vinařského bratrstva s přenocováním v pětihvězdičkovém hotelu v Beaune se uskutečnila v rámci mandátu předsedkyně Metsolaové a v souladu s nadřazenými bezpečnostními a protokolárními povinnostmi“. Metsolaová se dle mluvčího řídila stejnými pravidly, která platila pro všechny předchozí prezidenty.

Zda bude muset předsedkyně EU Roberta Metsolaová nyní čelit nějakým následkům, zatím nebylo objasněno. Existuje teoretická možnost uložení určitých sankcí. Pro tyto případy však neexistuje žádný automatický mechanismus, protože ve skutečnosti je za tuto oblast odpovědná právě předsedkyně Parlamentu, což je post, který Metsolaová právě zastává.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K., upravil Milan Kajínek.