Katie Spence

27. 1. 2023

Komunistická strana Číny (KS Číny) chce zničit Spojené státy, a za tímto účelem se aktivně snaží nakupovat zemědělské pozemky a nemovitosti v okolí vojenských komplexů, vysvětlovala guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová v pořadu Newsmakers, který je koprodukcí NTD a The Epoch Times.

„KS Číny není banda hlupáků. Nenávidí nás. Chtějí nás zničit a každá jejich akce má za cíl podkopat naši svobodu,“ řekla Noemová.

Aby čínské straně zabránila v dosažení jejích několika cílů, podepsala Noemová 20. ledna výkonné nařízení 2023-02.

Kromě Číny jsou v onom výkonném nařízení uvedeny jako problematické i Rusko, Írán, Kuba, Venezuela a Severní Korea. V dokumentu je definuje jako „zakázané entity“, se kterými stát Jižní Dakota nemůže obchodovat.

„V Severní Dakotě, u našich severních sousedů, jsme měli případ, kde Komunistická strana Číny a zahraniční entity skupovaly zemědělskou půdu. A kupovaly zemědělskou půdu v blízkosti vojenských zařízení, která dle jejich tvrzení byla k jiným účelům. Ale my v tom spatřujeme skutečnou hrozbu pro národní bezpečnost,“ řekla Noemová o tom, co ji vedlo k vydání výkonného nařízení.

Noemová dále vysvětlila: „[Toto výkonné nařízení] je zaměřeno konkrétně na země, které nás nenávidí. Podívejte se, jsou to zlovolné vlády, které chtějí podkopat Spojené státy americké a chtějí nás připravit o naše svobody a volnost.“

„Mým úkolem jako guvernérky je chránit obyvatele Jižní Dakoty. Toto výkonné nařízení dává impuls k tomu, aby se zabránilo obchodování mezi státem Jižní Dakota a lidmi, kteří nás nenávidí.“

Národní bezpečnost

Podle Noemové, která pracovala v oblasti potravinové politiky, KS Číny po generace buduje armádu a krade duševní vlastnictví Spojených států. Kromě toho skoupila společnosti vyrábějící hnojiva a chemikálie a také zpracovatelské systémy, aby získala kontrolu nad americkými potravinovými řetězci.

„Na potravinové politice pracuji už asi 20 let. Viděla jsem, jak [KS Číny] proniká do našeho potravinového řetězce. Viděla jsem, jak ovládají různé dodavatelské řetězce tím, že kupují zpracovatelské závody,“ řekla Noemová. „Ve skutečnosti v rámci federální vlády existovaly programy, které umožňovaly lidem doslova investovat do zpracovatelských systémů pro výrobu našich potravin zde ve Spojených státech výměnou za občanství.“

Přesto není získání kontroly nad americkým potravinovým řetězcem jediným důvodem, proč KS Číny nakupuje zemědělskou půdu.

Grafika amerického letectva bombardéru B-21. (Americké letectvo)

„[KS Číny] pronikla do naší země natolik, že nyní nakupuje půdu. A možná tuto půdu kupují ne nutně proto, aby na ní pěstovali potraviny, ale proto, aby se dostali do blízkosti některých našich národních základen bezpečnostních sil, v jejichž blízkosti by neměli mít žádnou logistickou volnost,“ řekla Noemová.

„V Jižní Dakotě máme leteckou základnu Ellsworth. Bude to první základna v této zemi, která bude mít bombardéry B-21, bombardéry nové generace,“ pokračovala Noemová. „Nejstrašnější věc, která by se mohla stát, je, kdyby Čína byla schopna přijít a skoupit pozemky poblíž Ellsworthu, které by jim umožnily provádět sledování nového bombardéru, který budeme v budoucnu používat k ochraně naší země.“

Ochrana pro budoucí generace

Podle Noemové není hrozba ze strany KS Číny něčím novým. Už během Obamovy vlády vyšlo několik studií, které podrobně popisovaly hrozbu, kterou Čína představuje pro dodavatelské řetězce.

Dle Noemové zatím nebylo za prezidenta Bidena učiněno nic pro ochranu Spojených států a hrozba KS Číny jen vzrostla. I proto vydala ono nařízení. Dodala, že podobnými nařízeními se proto zabývají i další guvernéři, například Ron DeSantis z Floridy.

„Důvodem, proč jsem jako guvernérka musela přijmout toto opatření, je to, že náš prezident nás nechrání. Joe Biden je jako zeď. Je to příšerný prezident, pokud jde o otázky národní bezpečnosti. Nechrání nás před zlovolnými vládami. A proto musí guvernéři, jako jsem já, zakročit a podniknout kroky, jako je tento,“ řekla Noemová.

Dodala, že bez opatření vůči KS Číně a dalším zemím, které nenávidí Ameriku, je budoucnost země ohrožena.

„To vše se týká našich dětí. Nakonec, víte, že my jsme byli generací, která žila z výhod Spojených států amerických. Jakou zemi jim zanecháme? Zanecháme jim svobodu? Zanecháme jim stejné příležitosti, jaké jsme měli možnost využívat my?“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.