Po volbě nového prezidenta se vzápětí řeší ochranka na Hradě. Petr Pavel monitoruje prostředí Pražského hradu jako dostatečně nezabezpečené, obává se odposlechů, řekl Respektu. Po své inauguraci požádá o prověření hradních prostor. To, že na Hradě funguje soukromá bezpečnostní agentura, považuje za porušení pravidel. Pavel se obává vynášení informací.

Sdělil Respektu, že pracovat v těch prostorách před důkladnou technickou prohlídkou určitě nebude. Na otázku reportéra stream.cz/prostor, zda může důvěřovat ochrance pod vedením M. Baláže, přítele kancléře Vratislava Mynáře, Petr Pavel odpovídá:

„Víte, být chráněnou osobou a mít kolem sebe lidi, kteří jsou s vámi téměř 24 hodin – sedm dní v týdnu, jsou přítomni vašim rozhovorům, jsou tak blízko, že vidí celý váš život, tak k takovým lidem musíte mít důvěru. Minimálně k části útvaru ochrany prezidenta tu důvěru teď necítím.“

V tisku již zaznělo, že důvodem je propojení ochranky s Vratislavem Mynářem.

Na otázku o výměně ochranky Pavel odpovídá: „Je to přirozené, že prezident přichází do úřadu s lidmi, kterým věří.“

Již po svém zvolení, na první tiskové konferenci, když se Petra Pavla ptali, zda prověří odpovídající hradní prostory a zda kdyby se ukázalo něco v nesouladu za posledních 5 let, odpověděl, že má v úmyslu to projít a pokud by zjistil něco nesprávného, vyvodí z toho důsledky, slíbil.

Na svém účtě Pavel tweetnul, že „Miloslav Kala je vázán mlčenlivostí ve vztahu k probíhající kontrole Kanceláře prezidenta republiky. Nabídl mi, že po zveřejnění výsledků kontroly odpoví na dotazy s nimi související. O případné možnosti dalšího auditu budeme jednat až následně“.