Jessie Zhang

4. 2. 2023

Vůbec první randomizovaná, kontrolovaná studie komunitního zahradničení zjistila, že kromě konzumace většího množství vlákniny a větší fyzické aktivity – dva známé způsoby, jak snížit riziko rakoviny a chronických onemocnění – ti, kteří se rádi hrabou v hlíně, mají také výrazně nižší úroveň stresu, úzkosti a rizika duševních chorob.

Nová studie nízkopříjmových domácností zjistila, že u zahrádkářů, kteří pociťovali na začátku studie největší míru stresu a úzkosti, došlo k největšímu poklesu problémů s duševním zdravím.

„Tato zjištění poskytují konkrétní důkazy o tom, že komunitní zahradničení by mohlo hrát důležitou roli v prevenci rakoviny, chronických onemocnění a duševních poruch,“ uvedla Jill Littová, hlavní autorka výzkumu a profesorka životního prostředí na katedře environmentálních studií Coloradské univerzity v USA.

„Ať se podíváte kamkoli, lidé říkají, že na zahradničení je prostě něco, co jim pomáhá cítit se lépe,“ podotkla vědkyně.

Studie se zúčastnilo téměř 300 osob s průměrným věkem 41 let, které figurovaly na čekací listině na přidělení pozemku v městské zahrádkářské kolonii v americkém Denveru. Polovina z nich byla zařazena do spolku zahrádkářů a zdarma jim byl přiřazen pozemek s komunitní zahrádkou, semena, úvodní zahradnický kurz a studijní partner. Druhá polovina sloužila jako kontrolní skupina.

Obě skupiny pravidelně vyplňovaly dotazníky týkající se jejich stravy, duševního zdraví a tělesných rozměrů. O dvě sezóny později konzumovala zahrádkářská skupina o 7 % více vlákniny denně než kontrolní skupina.

„Zvýšení příjmu vlákniny o jeden gram může mít velký a pozitivní vliv na zdraví,“ uvedl James Herbert, spoluautor studie a ředitel programu pro prevenci a kontrolu rakoviny na Univerzitě v Jižní Karolíně.

Vláknina má zásadní vliv na zánětlivé a imunitní reakce a ovlivňuje vše od toho, jak metabolizujeme potravu, přes to, jak zdravou máme střevní mikroflóru, až po to, jak jsme náchylní k cukrovce a některým druhům rakoviny, poznamenali vědci.

Profesorka Littová uvedla, že komunitní zahradničení má transformační význam a dokonce může zachraňovat životy, zejména u přistěhovalců s nízkými příjmy, kteří žijí v bytech.

„I když přijdete na zahradu s tím, že si chcete pěstovat sami jídlo na klidném místě, začnete se dívat na pozemek svého souseda, podělíte se o techniky a recepty a časem vztahy vzkvétají,“ prohlásila profesorka.

Zahradnická studie byla zveřejněna 4. ledna v časopise Lancet Planetary Health.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil J. Č.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.