Andrew Thornebrooke

10. 2. 2023

Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Bílého domu Johna Kirbyho sestřelily Spojené státy 10. února neznámý létající objekt u pobřeží Aljašky.

Objekt letěl ve výšce 40 tisíc stop (cca 12 km), řekl Kirby novinářům na tiskovém brífinku v Bílém domě kolem 14:30 místního času (20:30 SEČ), a byl sestřelen „během poslední hodiny“.

„Mohu potvrdit, že ministerstvo obrany sledovalo v posledních 24 hodinách objekt ve velké výšce nad vzdušným prostorem Aljašky,“ řekl Kirby. Zařízení popsal jako „objekt“ a dodal: „V tuto chvíli ho nechci klasifikovat jako balon.“

Objekt se pohyboval v blízkosti Severního ledového oceánu a dostal se do teritoriálních vod USA.

Byl spatřen už včera a prezident Joe Biden byl o věci informován „ihned“, jakmile byl objekt vystopován, uvedl Kirby. Biden nařídil sestřelení objektu dnes ráno.

„Prezident bude vždy jednat v zájmu amerického lidu a národní bezpečnosti,“ prohlásil Kirby. Objekt popsal jako zařízení o velikosti malého auta, u něhož se nezdálo, že by měl manévrovací schopnosti. Pro bezpečnost civilních letů představoval podle Kirbyho přiměřenou hrozbu.

Sestřelený objekt přistál na zamrzlé vodě, což znamená, že bude snazší dostat se k troskám, vysvětlil. Incident zřejmě souvisí s varováním před zákazem letů, které Federální letecký úřad vydal začátkem dne, aby umožnil obranné operace.

Kirby uvedl, že Spojené státy v současné době „netuší“, kdo za letícím objektem stojí, a dodal, že si není vědom toho, že by se někdo snažit tuto věc probrat s čínskou vládou.

„Prostě nevíme, co to bylo za objekt. Bylo by pro mě těžké poukázat na nějakou hrozbu … když prostě nevíme, co tento objekt dělal,“ uvedl.

Na otázku, zda Spojené státy s Čínou hovořily, Kirby odpověděl, že se domnívá, že čínský režim na telefonáty americké armády neodpovídá.

Incident se stal po necelých 2 týdnech od vniknutí čínského špionážního balónu do vzdušného prostoru USA. Balón, který vstoupil do vzdušného prostoru USA nad Aleutskými ostrovy na Aljašce 28. ledna. byl nakonec sestřelen 4. února u pobřeží Jižní Karolíny.

Kirby uvedl, že Spojené státy „budou i nadále ostražité“, pokud jde o jejich vzdušný prostor.

„Prezident považuje své povinnosti chránit naše národní bezpečnostní zájmy a bezpečnost a ochranu amerického lidu za prvořadé. Vždy se bude rozhodovat a jednat způsobem, který odpovídá této povinnosti,“ řekl.

Tento článek je aktualita. Může se stát, že bude průběžně doplňován.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.