Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Bílého domu Johna Kirbyho sestřelily Spojené státy 10. února neznámý létající objekt u pobřeží Aljašky.

Objekt letěl ve výšce 40 tisíc stop (cca 12 km), řekl Kirby novinářům na tiskovém brífinku v Bílém domě kolem 14:30 místního času (20:30 SEČ), a byl sestřelen „během poslední hodiny“.

„Mohu potvrdit, že ministerstvo obrany sledovalo v posledních 24 hodinách objekt ve velké výšce nad vzdušným prostorem Aljašky,“ řekl Kirby. Zařízení popsal jako „objekt“ a dodal: „V tuto chvíli ho nechci klasifikovat jako balon.“

Objekt se pohyboval v blízkosti Severního ledového oceánu a dostal se do teritoriálních vod USA.

Byl spatřen už včera a prezident Joe Biden byl o věci informován „ihned“, jakmile byl objekt vystopován, uvedl Kirby. Biden nařídil sestřelení objektu dnes ráno.

„Prezident bude vždy jednat v zájmu amerického lidu a národní bezpečnosti,“ prohlásil Kirby. Objekt popsal jako zařízení o velikosti malého auta, u něhož se nezdálo, že by měl manévrovací schopnosti. Pro bezpečnost civilních letů představoval podle Kirbyho přiměřenou hrozbu.

Sestřelený objekt přistál na zamrzlé vodě, což znamená, že bude snazší dostat se k troskám, vysvětlil. Incident zřejmě souvisí s varováním před zákazem letů, které Federální letecký úřad vydal začátkem dne, aby umožnil obranné operace.

Kirby uvedl, že Spojené státy v současné době „netuší“, kdo za letícím objektem stojí, a dodal, že si není vědom toho, že by se někdo snažit tuto věc probrat s čínskou vládou.

„Prostě nevíme, co to bylo za objekt. Bylo by pro mě těžké poukázat na nějakou hrozbu … když prostě nevíme, co tento objekt dělal,“ uvedl.

Na otázku, zda Spojené státy s Čínou hovořily, Kirby odpověděl, že se domnívá, že čínský režim na telefonáty americké armády neodpovídá.

Incident se stal po necelých 2 týdnech od vniknutí čínského špionážního balónu do vzdušného prostoru USA. Balón, který vstoupil do vzdušného prostoru USA nad Aleutskými ostrovy na Aljašce 28. ledna. byl nakonec sestřelen 4. února u pobřeží Jižní Karolíny.

Kirby uvedl, že Spojené státy „budou i nadále ostražité“, pokud jde o jejich vzdušný prostor.

„Prezident považuje své povinnosti chránit naše národní bezpečnostní zájmy a bezpečnost a ochranu amerického lidu za prvořadé. Vždy se bude rozhodovat a jednat způsobem, který odpovídá této povinnosti,“ řekl.

Tento článek je aktualita. Může se stát, že bude průběžně doplňován.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.