Ze země, postižené rozsáhlým zemětřesením, přicházejí strohé zprávy o akci, ve které se snaží zachraňovat lidi z trosek, přeživší i mrtvé, a jak se daří. Do těchto oblastí v Turecku přicházejí rovněž zprávy z opačného směru, zdravice z českého domova. Naše obyvatele zajímá, jak se vede týmům hasičů z USERu, kterých tam odletěly tři letadla.

Hasiči na twitteru kvitují: „Blesková akce. Využili jsme situace a přibalili jsme k humanitární pomoci ČR do Turecka 🇹🇷 také část dalšího vybavení pro náš tým. O přepravu veškerého materiálu se nám postarala armáda ČR. Vše je již na místě.“

Armáda ČR k tomu dodává: „Český #USAR tým jede v Turecku naplno. Potřeboval další důležitý materiál, ten jsme dnes brzo ráno bezpečně dopravili našim letounem #CASA do #Adiyaman. Držte se!“ tweetují 12. února.

Hlášení z Adiyamanu říká, že „kluci bojují dnem i nocí, aby vyprošťovali osoby ze zřícených budov. Bohužel naděje na přežití se časem rapidně snižuje, nicméně ani ta činnost spojená s vyprošťováním osob, které už jsou mrtvé, je také velice důležitá. Má to velký vliv na to, že za každým zesnulým stojí spousta příbuzných, a že my to tělo vyprosíme a předáme, jim vlastně umožní se s tím člověkem rozloučit. A to je taky důležité“.

Mezi prvními zaslal poděkování týmu hasičů do Turecka nově zvolený prezident Petr Pavel. Mimo jiné vyzdvihl záchranu dvou lidí z videa, které pod sutinami našla Terezka, fenka českého týmu.

„Zdravím všech 68 členů jednotky USAR do Turecka a zvlášť fenku Terezku. Ta poslední záchrana udělala radost nejenom rodinám zachráněných, ale i nám tady v Čechách. Chtěl bych vám všem popřát hodně sil do dalších dní a chtěl bych vám říct, že jsme na vás hrdí.“

Herečka Eva Holubová rovněž pozdravila naše záchranáře: „Hrdinové jednotky USAR, všechny vás moc zdravím,“ řekla upřímně a že jim moc děkuje. Dodala: „Protože z těch trosek nevyhrabáváte nejenom postižené zemětřesením, ale i naši národní hrdost. Že Češi dovedou odvážně a erudovaně pomoct tam, kde je potřeba.“ Holubová je na ně nesmírně hrdá, zdraví všechny jejich pejsky a těší se, až se všichni vrátí.

Svérázně vyjádřil svoji podporu týmu USAR také Pavel Novotný, starosta Prahy Řeporyjí: „Samozřejmě jste pro nás největší hvězdy… jste největší frajeři – a tady to všichni vědí. Ti co říkají, že jim je jasné, čím procházíte – ti vůbec nevědí, čím procházíte. Držte se tam! Jste nejlepší!“

Hynek Čermák pomalu nacházel slova: „Až se vrátíte, už nebudete stejní. Vrátíte se jiní. Nevím, zda lepší nebo horší, ale já jsem na vás pyšný.“

Dana Drábová, místostarostka, spolu s dobrovolným hasiči z Pyšel také posílá pozdravy do Turecka: „Zdravím USAR tým do Turecka.“ Velmi děkuje za jejich neuvěřitelnou práci a dojatě přeje hodně sil.

Václav Noid Bárta také zdraví: „Jste hrdinové, že jste jeli do takového totálního masakru, zachraňovat lidi, musí to bejt hrozná depka.“ Děkuje moc a drží palce, aby se vrátili v pořádku.

Další osobnosti, jako např. Aňa Geislerová, Martin Hofmann, Michal Klubal, Ivan Trojan, Martin Šonka aj. posílají pozdravy, povzbuzení včetně vyjádření hrdosti.