Aldgra Fredly

15. 2. 2023

Indie nalezla v provinciích Džammú a Kašmír 5,9 milionu tun zásob lithia, což je první velký objev v zemi, který by podle odborníků mohl pomoci Indii pokročit v jejím cíli zvýšit výrobu elektromobilů.

Podle prohlášení indického ministerstva pro atomovou energii učinil indický geologický průzkum tento objev v oblasti Salal-Haimana v okrese Reasi v Džammú a Kašmíru.

Ministerstvo hornictví o tom předalo 9. února zprávu spolu s 15 dalšími geologickými zprávami o nalezištích a 35 geologickými memorandy vládám příslušných států.

Lithium je hlavním prvkem lithium-iontových baterií, které jsou důležitou součástí chytrých telefonů, notebooků a elektrických vozidel.

Indie již dříve, v únoru 2021, objevila 1 600 tun zásob lithia v okrese Mandya ve státě Karnataka. Očekává se, že nejnovější objev pomůže zemi dosáhnout cíle, kterým je 30procentní rozšíření elektrických vozidel do roku 2030.

Na světě je 98 milionů tun lithia a Indie našla 5,5 procenta těchto vzácných zdrojů, uvedl The Wire s odvoláním na úředníka Rady pro energetiku, životní prostředí a vodu se sídlem v Dillí.

Přijetí elektrických vozidel v Indii

Deepak Krishnan, zástupce ředitele výzkumné společnosti WRI India, uvedl, že zásoby lithia byly označeny jako „předpokládané zdroje“, což naznačuje, že k převedení odhadovaných zdrojů do kategorie využitelných zdrojů je zapotřebí dalšího průzkumu.

„Než budeme moci určit prokázané zásoby lithia v ložisku Salal-Haimana, čeká nás několik fází hodnocení. Pokud se ukáže, že je toto množství značné, může to Indii v budoucnu pomoci snížit závislost na dovozu lithia a pomoci průmyslu stacionárních bateriových systémů a baterií pro elektromobily,“ uvedl Krishnan pro The Wire.

„Navazuje to na dřívější oznámení o nalezištích lithia v Karnátace a nyní je třeba se zaměřit na posouzení komerčního potenciálu těžby,“ dodal.

Čína v současné době dominuje celosvětové výrobě elektrických vozidel a na domácím trhu je zavádění nových energetických vozidel v pokročilém stadiu. Čínská asociace osobních automobilů očekává, že prodej nových energetických vozů, především elektromobilů, dosáhne v letošním roce 8,5 milionu kusů, což představuje 36 % všech nových prodejů.

Džainističtí mniši jedou na elektrickém vozidle po ulici v indickém Ahmedábádu, 20. listopadu 2021. (Sam Panthaky / AFP via Getty Images)

Navzdory novému rozmachu v Indii je pro zemi otázkou, zda to bude stačit k tomu, aby se nakonec zbavila závislosti na fosilních palivech.

„Omezená infrastruktura pro nabíjení, nízká domácí výroba elektromobilů a vysoké náklady na baterie pro elektromobily zůstávají některými z hlavních překážek pro udržení silného rozšíření elektromobilů v dlouhodobém horizontu,“ řekl agentuře Reuters Dylan Sim, analytik ropného trhu ve společnosti FGE.

Pokrok Indie je v celosvětovém srovnání skromný, nicméně loni se počet registrovaných elektromobilů ztrojnásobil na 1,01 milionu z roku 2021, většinou šlo o dvoukolové a tříkolové vozy.

Zatímco elektromobily tvoří pouze jedno procento ze tří milionů prodaných automobilů ročně, Dillí chce do roku 2030 tento podíl zvýšit na 30 procent.

Z anglického originálu přeložil MiC. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.