Aldgra Fredly

15. 2. 2023

Indie nalezla v provinciích Džammú a Kašmír 5,9 milionu tun zásob lithia, což je první velký objev v zemi, který by podle odborníků mohl pomoci Indii pokročit v jejím cíli zvýšit výrobu elektromobilů.

Podle prohlášení indického ministerstva pro atomovou energii učinil indický geologický průzkum tento objev v oblasti Salal-Haimana v okrese Reasi v Džammú a Kašmíru.

Ministerstvo hornictví o tom předalo 9. února zprávu spolu s 15 dalšími geologickými zprávami o nalezištích a 35 geologickými memorandy vládám příslušných států.

Lithium je hlavním prvkem lithium-iontových baterií, které jsou důležitou součástí chytrých telefonů, notebooků a elektrických vozidel.

Indie již dříve, v únoru 2021, objevila 1 600 tun zásob lithia v okrese Mandya ve státě Karnataka. Očekává se, že nejnovější objev pomůže zemi dosáhnout cíle, kterým je 30procentní rozšíření elektrických vozidel do roku 2030.

Na světě je 98 milionů tun lithia a Indie našla 5,5 procenta těchto vzácných zdrojů, uvedl The Wire s odvoláním na úředníka Rady pro energetiku, životní prostředí a vodu se sídlem v Dillí.

Přijetí elektrických vozidel v Indii

Deepak Krishnan, zástupce ředitele výzkumné společnosti WRI India, uvedl, že zásoby lithia byly označeny jako „předpokládané zdroje“, což naznačuje, že k převedení odhadovaných zdrojů do kategorie využitelných zdrojů je zapotřebí dalšího průzkumu.

„Než budeme moci určit prokázané zásoby lithia v ložisku Salal-Haimana, čeká nás několik fází hodnocení. Pokud se ukáže, že je toto množství značné, může to Indii v budoucnu pomoci snížit závislost na dovozu lithia a pomoci průmyslu stacionárních bateriových systémů a baterií pro elektromobily,“ uvedl Krishnan pro The Wire.

„Navazuje to na dřívější oznámení o nalezištích lithia v Karnátace a nyní je třeba se zaměřit na posouzení komerčního potenciálu těžby,“ dodal.

Čína v současné době dominuje celosvětové výrobě elektrických vozidel a na domácím trhu je zavádění nových energetických vozidel v pokročilém stadiu. Čínská asociace osobních automobilů očekává, že prodej nových energetických vozů, především elektromobilů, dosáhne v letošním roce 8,5 milionu kusů, což představuje 36 % všech nových prodejů.

Džainističtí mniši jedou na elektrickém vozidle po ulici v indickém Ahmedábádu, 20. listopadu 2021. (Sam Panthaky / AFP via Getty Images)

Navzdory novému rozmachu v Indii je pro zemi otázkou, zda to bude stačit k tomu, aby se nakonec zbavila závislosti na fosilních palivech.

„Omezená infrastruktura pro nabíjení, nízká domácí výroba elektromobilů a vysoké náklady na baterie pro elektromobily zůstávají některými z hlavních překážek pro udržení silného rozšíření elektromobilů v dlouhodobém horizontu,“ řekl agentuře Reuters Dylan Sim, analytik ropného trhu ve společnosti FGE.

Pokrok Indie je v celosvětovém srovnání skromný, nicméně loni se počet registrovaných elektromobilů ztrojnásobil na 1,01 milionu z roku 2021, většinou šlo o dvoukolové a tříkolové vozy.

Zatímco elektromobily tvoří pouze jedno procento ze tří milionů prodaných automobilů ročně, Dillí chce do roku 2030 tento podíl zvýšit na 30 procent.

Z anglického originálu přeložil MiC. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou zítra v Londýně jednat o příměří

Američtí, ukrajinští a evropští představitelé budou ve středu v Londýně jednat o plánech na příměří.

Papež František otevírá Svatou bránu
Čeští a evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka

Čeští a evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka.

Trump oznámil svou první zahraniční cestu, účastní se pohřbu papeže Františka v Římě

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií se zúčastní pohřbu papeže Františka v Římě, oznámil dnes Trump na své sociální síti.

Americký viceprezident Vance jedná v Indii o stíhačkách F-35, clech a snaze odklonit zemi od ruské výzbroje

Viceprezident USA J. D. Vance jedná v Indii o clech, obchodu a obranné spolupráci. Washington nabízí stíhačky F-35 a usiluje o snížení miliardového obchodního deficitu.

Dělnice kontrolují stroje v továrně na výrobu hedvábných látek ve Fuyangu v čínské provincii Anhui na východě země 16. dubna 2025. (STR / AFP prostřednictvím Getty Images)
Strach z ekonomické krize: Na čínské firmy doléhají americká cla, Peking však slibuje, že bude „bojovat až do konce“

Čínské firmy, dělníci a zástupci průmyslu popisují, jak je stupňující se americká cla staví do bezvýchodné situace. Běžné zakázky nepřicházejí a některé společnosti jsou nuceny sahat k extrémním opatřením.

Čím disponují ozbrojené síly Itálie, do kterých proudí více než 30 miliard eur ročně?

Přestože se má italská armáda čím chlubit, dlouhodobě pokulhává za dvouprocentním závazkem NATO. Nedávno si ale vzala za své navyšování kapacit.

Velký odliv výroby z Číny

Globální výrobci opouštějí Čínu ve prospěch levnějších, stabilnějších a předvídatelnějších zemí.

Vše, co potřebujete k tomu, aby večeře získala jarní nádech

Lehké jarní ragú z jehněčího s cizrnou, harissou a mátou je ideální večeří do chladnějších večerů – syté, ale svěží a voňavé.

První polovina týdne bude spíše slunečná a teplá, na víkend se ale ochladí

První polovina tohoto týdne bude v Česku spíše slunečná. Nejvyšší teploty se budou držet nad 20 stupni Celsia. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí.