Indie nalezla v provinciích Džammú a Kašmír 5,9 milionu tun zásob lithia, což je první velký objev v zemi, který by podle odborníků mohl pomoci Indii pokročit v jejím cíli zvýšit výrobu elektromobilů.

Podle prohlášení indického ministerstva pro atomovou energii učinil indický geologický průzkum tento objev v oblasti Salal-Haimana v okrese Reasi v Džammú a Kašmíru.

Ministerstvo hornictví o tom předalo 9. února zprávu spolu s 15 dalšími geologickými zprávami o nalezištích a 35 geologickými memorandy vládám příslušných států.

Lithium je hlavním prvkem lithium-iontových baterií, které jsou důležitou součástí chytrých telefonů, notebooků a elektrických vozidel.

Indie již dříve, v únoru 2021, objevila 1 600 tun zásob lithia v okrese Mandya ve státě Karnataka. Očekává se, že nejnovější objev pomůže zemi dosáhnout cíle, kterým je 30procentní rozšíření elektrických vozidel do roku 2030.

Na světě je 98 milionů tun lithia a Indie našla 5,5 procenta těchto vzácných zdrojů, uvedl The Wire s odvoláním na úředníka Rady pro energetiku, životní prostředí a vodu se sídlem v Dillí.

Přijetí elektrických vozidel v Indii

Deepak Krishnan, zástupce ředitele výzkumné společnosti WRI India, uvedl, že zásoby lithia byly označeny jako „předpokládané zdroje“, což naznačuje, že k převedení odhadovaných zdrojů do kategorie využitelných zdrojů je zapotřebí dalšího průzkumu.

„Než budeme moci určit prokázané zásoby lithia v ložisku Salal-Haimana, čeká nás několik fází hodnocení. Pokud se ukáže, že je toto množství značné, může to Indii v budoucnu pomoci snížit závislost na dovozu lithia a pomoci průmyslu stacionárních bateriových systémů a baterií pro elektromobily,“ uvedl Krishnan pro The Wire.

„Navazuje to na dřívější oznámení o nalezištích lithia v Karnátace a nyní je třeba se zaměřit na posouzení komerčního potenciálu těžby,“ dodal.

Čína v současné době dominuje celosvětové výrobě elektrických vozidel a na domácím trhu je zavádění nových energetických vozidel v pokročilém stadiu. Čínská asociace osobních automobilů očekává, že prodej nových energetických vozů, především elektromobilů, dosáhne v letošním roce 8,5 milionu kusů, což představuje 36 % všech nových prodejů.

Džainističtí mniši jedou na elektrickém vozidle po ulici v indickém Ahmedábádu, 20. listopadu 2021. (Sam Panthaky / AFP via Getty Images)

Navzdory novému rozmachu v Indii je pro zemi otázkou, zda to bude stačit k tomu, aby se nakonec zbavila závislosti na fosilních palivech.

„Omezená infrastruktura pro nabíjení, nízká domácí výroba elektromobilů a vysoké náklady na baterie pro elektromobily zůstávají některými z hlavních překážek pro udržení silného rozšíření elektromobilů v dlouhodobém horizontu,“ řekl agentuře Reuters Dylan Sim, analytik ropného trhu ve společnosti FGE.

Pokrok Indie je v celosvětovém srovnání skromný, nicméně loni se počet registrovaných elektromobilů ztrojnásobil na 1,01 milionu z roku 2021, většinou šlo o dvoukolové a tříkolové vozy.

Zatímco elektromobily tvoří pouze jedno procento ze tří milionů prodaných automobilů ročně, Dillí chce do roku 2030 tento podíl zvýšit na 30 procent.

Z anglického originálu přeložil MiC. Článek byl redakčně zkrácen.