Zachary Stieber

23. 2. 2023

James O’Keefe 21. února vystoupil z novinářské neziskové organizace Project Veritas (PV), kterou založil. Reagoval tak na rozhodnutí představenstva, které jej zbavilo místa v představenstvu a funkce generálního ředitele.

„Byl jsem zbaven funkce generálního ředitele a předsedy představenstva. Dnes jsem si přišel z kanceláře PV odnést své osobní věci. Pokud vás zajímá, co bude dál, zůstaňte na příjmu,“ uvedl v prohlášení na Twitteru, které doplňuje video záznam.

Výkonný ředitel Project Veritas Daniel Strack 15. února uvedl, že O’Keefe nebyl z Project Veritas odvolán a že je „odhodlán s Jamesem spolupracovat“.

Představenstvo v pondělí 20. února uvedlo, že odhalilo „finanční pochybení“ a tvrdí, že O’Keefe „v posledních třech letech utratil nadměrné množství finančních prostředků dárců za osobní luxus“.

Představenstvo uvedlo, že předběžná kontrola ukázala, že O’Keefe utratil 14 000 dolarů za charterový let na schůzku s někým, kdo měl opravit jeho loď, přičemž tuto cestu prezentoval jako setkání s dárcem. O’Keefe také údajně během 18 měsíců utratil více než 150 000 dolarů za „černá auta“.

„Neobvyklá pohotovost“

O’Keefe sdělil, že 1. února na schůzce řekl finančnímu řediteli projektu Project Veritas, že tento musí následovat instrukce generálního ředitele, jinak bude propuštěn. Následujícího dne byl podle O’Keefa ředitel propuštěn. Důvodem konfliktu prý byly neshody ohledně způsobu získávání finančních prostředků pro neziskovou organizaci.

O’Keefe si vzpomíná, že mu jiný představitel Project Veritas 2. února telefonicky sdělil, že byl dosazený do představenstva Project Veritas kvůli restrukturalizaci. O’Keefe uvedl, že program zasedání představenstva obdržel v okamžiku, kdy se chystal odletět, a že zasedání bylo naplánováno na okamžik, kdy měl přistát.

„V tu chvíli mi bylo jasné, že budu odvolán ze své funkce v Project Veritas,“ řekl O’Keefe.

Dodal, že se představitele zeptal, co by Project Veritas sdělil svým příznivcům, kdyby byl odvolán. Ten mu údajně řekl, že se to příznivci nemusí dozvědět. O’Keefe řekl, že ho tato odpověď šokovala.

Představenstvo odhlasovalo, že O’Keefa na dva týdny suspenduje. Uvedlo, že O’Keefe „nám nedal jinou možnost, než ho v posledních týdnech suspendovat, když svévolně propustil finančního ředitele, kterého lze propustit pouze se souhlasem představenstva“.

K suspendování dle představenstva došlo proto, aby získalo čas na „řádné prošetření“ O’Keefea.

Suspendování na dobu neurčitou

O’Keefe uvedl, že se vydal se na túru. Během několika dní mu však začali volat členové rady.

Dne 10. února se podle O’Keefa představenstvo sešlo znovu a suspendovalo O’Keefea na dobu neurčitou a odvolala ho z představenstva.

„Když nemám žádné pravomoci, nemohu dělat žádná rozhodnutí,“ řekl O’Keefe.

O’Keefe uvedl, že požádal členy představenstva, aby odstoupili, jinak bude nucen ze skupiny, kterou založil v roce 2010, odejít.

Protože představenstvo neodstoupilo, rozhodl se O’Keefe odejít.

O’Keefe uvedl, že si není zcela jistý, proč byl vytlačen, ale zmínil se o nedávných videích Projektu Veritas, na nichž vedoucí pracovník společnosti Pfizer hovoří o plánu mutací SARS-CoV-2.

„Na tom, jak jsem se choval v uplynulých 13 letech, se až dosud nic zásadního nezměnilo. Co se tedy změnilo za poslední tři týdny? Co se změnilo? Jediné, co se změnilo, je to, že jsme zveřejnili největšího sólokapra v historii naší organizace,“ řekl.

Nový začátek

O’Keefe řekl, že ještě neskončil.

„Naše mise pokračuje,“ sdělil. „Ještě jsem neskončil. Mise možná přijme nový název. … Budu kolem sebe potřebovat partu lidí a zajistím, že budete vědět, jak mě najít.“

O’Keefe uvedl, že doufá, že se s některými zaměstnanci PV brzy setká.

Poté, co O’Keefe své rozhodnutí oznámil, se z twitterového účtu PV odhlásilo několik set tisíc sledujících. Ještě 19. února sledovalo účet 1,47 milionu uživatelů, k 23. únoru již pouze 1,1 milionu.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.