Zachary Stieber

30. 1. 2023

Nezisková žurnalistická skupina Project Veritas zachytila na skrytou kameru jednoho z vedoucích pracovníků společnosti Pfizer, který řekl, že farmaceutický gigant zkoumá možnosti mutace SARS-CoV-2, aby usnadnila vývoj nových vakcín.

„Jednou z věcí, které zkoumáme, je, proč ho prostě nezmutujeme sami, abychom mohli vytvořit – preventivně vyvinout nové vakcíny, že?“ řekl dr. Jordon Walker, ředitel výzkumu a vývoje ve společnosti Pfizer reportérovi Project Veritas v utajení.

„Ale pokud to budeme dělat, je tu riziko jako… Jak si dokážeš představit – nikdo nechce, aby farmaceutická společnost mutovala *** viry,“ dodal Walker.

Videozáznam rozhovoru byl zveřejněn 25. ledna. Odehrává se zřejmě v restauraci a Walker neví, že je nahráván.

Walker tvrdil, že vědci společnosti Pfizer „optimalizují“ proces mutace viru, ale postupují pomalu, „protože všichni jsou velmi opatrní“.

„Samozřejmě to nechtějí příliš urychlit. Myslím, že se to také snaží dělat jen jako průzkumnou záležitost, protože samozřejmě nechceš dělat reklamu tomu, že vymýšlíš budoucí mutace,“ řekl Walker. „Musíš být velmi umírněný, aby ses ujistil, že tento virus, který mutuješ, nevytvoří něco, co se prostě rozšíří všude. Což, mám podezření, je způsob, jakým virus ve Wu-chanu začal, abych byl upřímný,“ řekl také a dodal, že covid-19 pro nás bude „ještě nějakou dobu dojnou krávou“.

Walkerův profesní profil na internetu ho popisuje jako ředitele celosvětových strategických operací výzkumu a vývoje a vědeckého plánování mRNA ve společnosti Pfizer. Stejný název je uveden i v dříve uložených verzích jeho profilu na síti LinkedIn.

Podle interních dokumentů získaných organizací Project Veritas je Walker podřízen Shuang Wuové, která podléhá Mikaelu Dolstenovi. Dolsten je vědeckým ředitelem společnosti Pfizer a jeho nadřízeným je generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla.

Když byl Walker konfrontován Jamesem O’Keefem, šéfem Project Veritas, ohledně videozáznamu, na kterém mluví o mutačním výzkumu koronaviru, Walker potvrdil, že video je autentické, ale řekl, že nemluvil pravdu.

„Snažil jsem se udělat dojem na osobu na rande tím, že jsem lhal. Vždyť já ani nejsem vědec. Víte, přišel jsem z poradenské firmy, která se zabývá obchodem,“ řekl Walker O’Keefovi. Přitom Walkerův profil uváděl, že má titul z oboru zdravotnictví, a ve státě New York je Jordon Walker uveden jako držitel lékařské licence.

„Proč tohle děláte někomu, kdo jen pracuje ve firmě, která se snaží doslova pomáhat veřejnosti?“ řekl později.

Walker zavolal policii, ale policisté odmítli zaměstnance Project Veritas zatknout.

Po zveřejnění prvního videa byly profily Walkera a Wuové staženy ze sociálních sítích a jiných zdrojů.

Mediální oddělení společnosti Pfizer na žádosti o komentář nereagovalo. Společnost Pfizer na výroky později reagovala v tiskové zprávě v pátek večer.

Na snímku z videa hovoří Jordon Walker o mutaci koronaviru. (Se svolením Project Veritas)

Reakce senátorů

Republikánský senátor Ron Johnson sdílel videozáznam s komentářem: „Je načase, aby Kongres důkladně prošetřil výrobce vakcín a celý proces schvalování covidových vakcín.“

Jeho kolega z Floridy Marco Rubio zaslal Bourlovi dopis, v němž ohledně „znepokojivých zpráv“ uvádí: „Jak se opakovaně ukázalo, pokusy o mutaci viru, zejména tak silného, jako je covid, jsou nebezpečné. Pokud jsou tvrzení podrobně popsaná ve videu pravdivá, společnost Pfizer upřednostnila svou touhu po zisku před zájmem o národní a celosvětové zdraví a musí za to nést odpovědnost,“ napsal Rubio.

Požádal Bourlu, aby odpověděl na řadu otázek, včetně toho, zda společnost Pfizer v současné době provádí nebo plánuje provést mutaci viru, a pokud je mutace plánována nebo probíhá, zda o těchto snahách nebo plánech ví nějací federální úředníci.

Dr. Aaron Kheriaty, ředitel Programu bioetiky a americké demokracie v Centru pro etiku a veřejnou politiku, uvedl, že to, co Walker popsal, odpovídá definici výzkumu gain-of-function, neboli zvýšení přenosnosti a/nebo virulence viru.

„Společnost Pfizer potenciálně vytváří super virus,“ uvedl Kheriaty na Twitteru. „Ať už to byl jejich záměr, nebo ne, na tom nezáleží. To, že to dělali, a skutečnost, že ten nebezpečný virus by bez experimentů, do kterých byli zapojeni, na světě neexistoval, to je myslím rozhodující.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.