Předseda Výboru pro dohled a odpovědnost americké Sněmovny reprezentantů James Comer spolu se svými republikánskými kolegy z výboru vyzvali k transparentnosti ohledně pomoci Ukrajině ve výši 113 miliard dolarů financované daňovými poplatníky.

Výbor zaslal 22. února ministerstvu obrany, ministerstvu zahraničí a Agentuře pro mezinárodní rozvoj dopis, v němž je žádá o poskytnutí dokumentů a informací, aby se zajistilo, že se těmito prostředky nemrhá a nejsou zneužívány.

„Výbor pro dohled a odpovědnost provádí dohled nad tím, jak federální vláda spravuje pomoc Ukrajině financovanou americkými daňovými poplatníky,“ uvedli zákonodárci. „Od doby, kdy Rusko téměř před rokem napadlo Ukrajinu, poskytl Kongres více než 113 miliard dolarů na bezpečnostní, humanitární, ekonomickou a správní pomoc.“

Členové výboru se konkrétně odvolávali na obavy vyplývající z prohlášení koordinátora strategické komunikace Rady národní bezpečnosti USA Johna Kirbyho z 25. ledna.

„Nezaznamenali jsme žádné známky toho, že by se naše rozpočtová pomoc stala obětí jakéhokoli druhu korupce na Ukrajině,“ sdělil Kirby. Dodal ale, že veškerá přímá rozpočtová pomoc „jde přes Světovou banku“.

Kirby se k financím vyjádřil den poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dle zpráv propustil několik vysoce postavených představitelů Ukrajiny kvůli korupčnímu skandálu.

„Díky Afghánistánu jsme se poučili, že Světová banka ne vždy účinně monitoruje a vyúčtovává finanční prostředky a často postrádá transparentnost,“ napsali republikáni z výboru.

V dopisu také tvrdí, že nerealistické časové plány a očekávání, která vyžadují rychlé výdaje, vedou k větší korupci a nižší výkonnosti programů.

„Vzhledem k tomu, že Spojené státy poskytují pomoc prostřednictvím mnohostranných organizací s tlakem na rychlé utrácení finančních prostředků, musíme zajistit řádnou ochranu, která zabrání jejich zneužívání,“ uvedli zákonodárci.

Výbor si vyžádal od agentur dokumenty a informace, které by mu pomohly pochopit, jak ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a americká Agentura pro mezinárodní rozvoj prováděly dohled nad finančními prostředky zaslanými na Ukrajinu.

Výbor pro dohled pod vedením republikánů ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že se vrací ke svému původnímu poslání, kterým je vykořenění možného špatného hospodaření ve federální vládě.

Během nedávného slyšení o mimořádných výdajích na pandemii vyslechli členové výboru několik federálních svědků, kteří je přivedli k přesvědčení, že uspěchané časové plány mohou ponechat programy otevřené zneužití.

Ministerstvo obrany na žádost The Epoch Times o komentář bezprostředně nereagovalo.

Překlad původní zprávy: J. S.