Předseda Výboru pro dohled a odpovědnost americké Sněmovny reprezentantů James Comer spolu se svými republikánskými kolegy z výboru vyzvali k transparentnosti ohledně pomoci Ukrajině ve výši 113 miliard dolarů financované daňovými poplatníky.

Výbor zaslal 22. února ministerstvu obrany, ministerstvu zahraničí a Agentuře pro mezinárodní rozvoj dopis, v němž je žádá o poskytnutí dokumentů a informací, aby se zajistilo, že se těmito prostředky nemrhá a nejsou zneužívány.

„Výbor pro dohled a odpovědnost provádí dohled nad tím, jak federální vláda spravuje pomoc Ukrajině financovanou americkými daňovými poplatníky,“ uvedli zákonodárci. „Od doby, kdy Rusko téměř před rokem napadlo Ukrajinu, poskytl Kongres více než 113 miliard dolarů na bezpečnostní, humanitární, ekonomickou a správní pomoc.“

Členové výboru se konkrétně odvolávali na obavy vyplývající z prohlášení koordinátora strategické komunikace Rady národní bezpečnosti USA Johna Kirbyho z 25. ledna.

„Nezaznamenali jsme žádné známky toho, že by se naše rozpočtová pomoc stala obětí jakéhokoli druhu korupce na Ukrajině,“ sdělil Kirby. Dodal ale, že veškerá přímá rozpočtová pomoc „jde přes Světovou banku“.

Kirby se k financím vyjádřil den poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dle zpráv propustil několik vysoce postavených představitelů Ukrajiny kvůli korupčnímu skandálu.

„Díky Afghánistánu jsme se poučili, že Světová banka ne vždy účinně monitoruje a vyúčtovává finanční prostředky a často postrádá transparentnost,“ napsali republikáni z výboru.

V dopisu také tvrdí, že nerealistické časové plány a očekávání, která vyžadují rychlé výdaje, vedou k větší korupci a nižší výkonnosti programů.

„Vzhledem k tomu, že Spojené státy poskytují pomoc prostřednictvím mnohostranných organizací s tlakem na rychlé utrácení finančních prostředků, musíme zajistit řádnou ochranu, která zabrání jejich zneužívání,“ uvedli zákonodárci.

Výbor si vyžádal od agentur dokumenty a informace, které by mu pomohly pochopit, jak ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a americká Agentura pro mezinárodní rozvoj prováděly dohled nad finančními prostředky zaslanými na Ukrajinu.

Výbor pro dohled pod vedením republikánů ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že se vrací ke svému původnímu poslání, kterým je vykořenění možného špatného hospodaření ve federální vládě.

Během nedávného slyšení o mimořádných výdajích na pandemii vyslechli členové výboru několik federálních svědků, kteří je přivedli k přesvědčení, že uspěchané časové plány mohou ponechat programy otevřené zneužití.

Ministerstvo obrany na žádost The Epoch Times o komentář bezprostředně nereagovalo.

Překlad původní zprávy: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.