Autumn Spredemann

27. 2. 2023

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns prohlásil, že šéf ruské vnější rozvědky Sergej Naryškin chápe, že Rusko bude čelit „vážným následkům“, pokud budou varování USA před použitím jaderných zbraní na Ukrajině ignorována.

V rozhovoru pro talk show „Face The Nation“ televize CBS 26. února Burns řekl: „O co mě [prezident Joe Biden] požádal, bylo, abych Naryškinovi a jeho prostřednictvím prezidentu Putinovi jasně řekl, jak vážné důsledky by přišly, pokud by se Rusko někdy rozhodlo použít jakoukoli jadernou zbraň.“

Ředitel CIA dodal: „Myslím, že Naryškin pochopil závažnost této věci, a myslím, že ji pochopil i prezident Putin.“

Výstražná slova zazněla jen několik dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil pozastavení závazku Ruska v klíčové dohodě o jaderných zbraních se Spojenými státy Nový START, který 22. února schválila Ruská duma.

Představitelé Moskvy téhož dne místním novinářům sdělili, že před pokračováním smlouvy Nový START musí nejprve dojít k sečtení jaderných arzenálů nejen Spojených států, ale i dalších mocností NATO.

Uvedli také, že Rusko se bude i nadále podílet na výměně oznámení s Washingtonem ohledně odpalování mezikontinentálních a ponorkových balistických raket podle dohody mezi Sovětským svazem a Spojenými státy z roku 1988.

V listopadu loňského roku se Burns setkal s Naryškinem v turecké Ankaře, aby s ním projednal téma jaderných zbraní a amerických vězňů. Když se ředitel CIA během rozhovoru na CBS vrátil k listopadové schůzce, řekl, že setkání s Naryškinem bylo „docela skličující“, a popsal nejvyššího ruského zpravodajského důstojníka jako „vzdorovitého“.

„Ze strany pana Naryškina se jednalo o velmi vzdorovitý postoj,“ řekl Burns. „Pocit nafoukanosti a pýchy v jistém smyslu odrážel Putinův pohled … že může donutit čas, aby pracoval pro něj, že věří, že může semlít Ukrajince, že může unavit naše evropské spojence, že se nakonec dostaví politická únava.“

V nedělním rozhovoru Burns uvedl, že se domnívá, že Putin věří, že Spojené státy a další západní spojenci Ukrajiny nakonec obrátí svou pozornost jinam, jakmile vyčerpají své zdroje, a dají tak Rusku šanci vyhrát válku, když bude hrát dlouhou hru.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: J. S.

Související témata