Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se při své návštěvě Indie setkal se zástupci tibetské exilové vlády a v rozhovoru s místním médiem uvedl, že působení Číny v Indicko-pacifické oblasti je problematické.

„Bylo mi potěšením se během návštěvy Indie znovu setkat se zástupci Tibeťanů v exilu. Přátelství mezi Václavem Havlem a Jeho Svatostí dalajlámou žije dál,“ uvedl na svém Twitter profilu šéf české diplomacie.

„Velmi oceňují, jakým způsobem česká společnost podporuje otázku lidských práv v Tibetu a otázku tibetské autonomie v rámci Číny. Lidskoprávní situace tam není vůbec jednoduchá, Čína v tuto chvíli v Tibetu uplatňuje podobnou politiku jako v Sin-ťiangu, probíhá tam tvrdé počínšťování,“ řekl ministr českým novinářům po skončení schůzky na velvyslanectví v Dillí.

Tibetská vláda sídlí v severoindické Dharamsale, která je i domovem duchovního vůdce Tibetu, dalajlámy. V exilu tu žijí od padesátých let minulého století, kdy Čína jejich domovinu násilně anektovala a od té doby zde provádí represe vůči původnímu obyvatelstvu a jeho kultuře.

Peking zatím na schůzku s Tibeťany nereagoval, ale dá se očekávat, že tak učiní. „Nevím, jestli nějaká reakce přijde, či nikoliv, ale řekněme, že česká zahraniční politika se nedopustila ničeho, co by překračovalo naši dosavadní konzistentní politiku v této věci,“ uvedl na tiskové konferenci Lipavský, který chce navázat s pátou největší ekonomikou světa užší hospodářské vazby.

Komunistický režim nelibě nese jakékoliv oficiální kontakty s představiteli Tibetu nebo Tchaj-wanu, nezávislého státu, který považuje za součást svého území.

V minulosti odsoudil například setkání tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, jenž navštívil Česko v roce 2016, anebo telefonát čerstvě zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Také blížící se cestu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové označil Peking za „chybný krok“. Jednání českých politiků odráží nové nastavení tuzemské politické scény, která odmítá poklonkovat Číně a nebojí se jejího zastrašování.

V širším kontextu Česko pouze následuje geopolitickou situaci ve světě, kde je patrný odklon od slepého bratříčkování s Čínou, která je stále více vnímána jako hrozba a nepřítel.

Čína je problém

Ministr Lipavský v rozhovoru s indickým médiem WION prohlásil, že „největším problémem v Pacifiku je Čína a její ekonomická supermoc. Stává se z ní vojenská velmoc a my musíme být připraveni hledat cesty, jak se k tomu postavit. Myslím si, že Indie tomuhle rozumí velice, velice dobře. Myslím si, že Evropa to celkem dobře chápe a rozhodně USA to velmi dobře chápou, a my musíme být připraveni v tomto spolupracovat a hovořit s Číňany tak, abychom předešli možným budoucím konfliktům, které mohou nastat.“

Indie vede s Čínou spory o několik územních celků podél společné hornaté hranice. Při posledních potyčkách v roce 2020 zemřelo 20 indických vojáků a neznámé množství čínských příslušníků. Na otázku WION, zda Lipavský odsuzuje narušování indické suverenity ze strany Číny, odpověděl ministr diplomaticky.

„Na mezinárodní scéně je třeba respektovat suverenitu a územní celistvost mezinárodně uznávaných hranic u všech zemí, čili pokud Čína spáchá takové činy, já je odsoudím. Nechci tu dělat nějaké obecné prohlášení, ale specificky řečeno je to celkem jasné.“