O podnikatelskou misi do Jižní Koreje a na Tchaj-wan je enormní zájem. Necelá stovka lídrů tuzemských firem doprovodí koncem března předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétu Pekarovou Adamovou při její oficiální návštěvě dvou východoasijských států.

Cestu, která se uskuteční ve dnech 21. až 30. března 2023, pořádá Svaz průmyslu a dopravy ve spolupráci s Česko-tchajwanskou obchodní komorou a podle svazu půjde o „největší podnikatelskou misi za posledních 5 let“, uvedl svaz v tiskové zprávě.

„Velmi nás těší, jak velký zájem o účast v podnikatelské misi do Korejské republiky a na Tchaj-wan firmy mají. Co do počtu celkových přihlášených půjde o vůbec nejpočetnější výpravu Svazu průmyslu a dopravy od roku 2017. Tak velký ohlas jenom potvrzuje, že obě země jsou pro české podnikatele zajímavé a mají pro náš export obrovský potenciál,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci povede.

Na palubu vládního speciálu, který delegaci předsedkyně poslanecké sněmovny dopraví postupně do Korejské republiky a následně i na Tchaj-wan, usedne v rámci podnikatelské mise téměř padesátka účastníků. Zástupci dalších více než 50 firem a organizací se pak vypraví komerční linkou zvlášť pouze na Tchaj-wan.

Proti návštěvě Pekarové Adamové se začátkem února ohradila ČLR, která ji označila za „chybné rozhodnutí“ a vyzvala k jejímu zrušení. Čína považuje plně samostatný Tchaj-wan za součást svého území a brání mu v rozvíjení oficiálních diplomatických vztahů.

Šéfka sněmovny však své plány na návštěvu ostrova nezrušila a slibuje si od ní perspektivní rozvoj ekonomické spolupráce. Dnes na svém twitterovém účtu uvedla, že ji velký zájem podnikatelů těší.

„Mám velkou radost z tak obrovského zájmu,“ napsala.

Na Tchaj-wan, který je čipovou velmocí, se Pekarová Adamová i s podnikateli a dalšími přesune z Korejské republiky 26. března. O účast na misi vyslovili zájem zejména firmy a podnikatelé z oblastí nanotechnologií, e-mobility, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence nebo informačních a komunikačních technologií, píše Svaz průmyslu a obchodu.