Frank Fang

2. 8. 2022

Vzhledem k nejednoznačným informacím o potenciální návštěvě Tchaj-wanu americkou předsedkyní Sněmovny reprezentantů se čínský komunistický režim rozhodl zastrašit samosprávný ostrov vojensky i ekonomicky.

Tchajwanská média dnes, 2. srpna 2022, informovala, že čínští celníci přes noc vyhlásili dočasný zákaz dovozu potravin od více než 100 tchajwanských společností.

Wu Šou-mej, generální ředitelka tchajwanského Úřadu pro potraviny a léčiva, v úterý novinářům řekla, že nemůže vyloučit „politické důvody“ jako faktory, které vedly Peking k rozhodnutí zavést zákaz.

„Nenecháme se zastrašit ČLR [Čínskou lidovou republikou] a jejím zneužíváním obchodu jako páky,“ napsal na Twitteru v reakci na čínský zákaz poslanec tchajwanské vládnoucí strany Wang Ting-jü.

„Čína nadále používá techniky ekonomické manipulace jako pokusu o ovlivňování politických vztahů a chování Tchaj-wanu,“ sdělil Čchen Kuan-ting, generální ředitel tchajwanského think tanku NextGen Foundation. „Odráží to tvrdý přístup Číny, která se snaží jednostranně diktovat čínsko-tchajwanské vztahy.“

Pelosiová zahájila svou pracovní cestu po Asii 1. srpna, kdy její delegace přistála v Singapuru. 2. srpna ráno pak dorazila do Malajsie. Během pobytu v Singapuru se setkala s prezidentkou Halimah Yacobovou, premiérem Lee Hsien Loongem a ministrem zahraničních věcí.

Čína reagovala agresivně na možnost, že Pelosiová by mohla navštívit Tchaj-wan, samosprávný ostrov, který chce Komunistická strana Číny (KS Číny) prohlásit za součást svého území. Čínská státní média navrhla, že by čínská armáda měla „sestřelit“ letadlo s Pelosiovou, pokud se rozhodne ostrov navštívit.

V době psaní této právy nebylo jasné, zda Pelosiová Tchaj-wan navštíví. Místní média však s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že v úterý kolem 22:00 místního času přiletí na ostrov, následující den navštíví parlament a setká se s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen.

Postoj KS Číny

Před potenciální návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu se KS Číny rozhodla provést řadu vojenských manévrů.

Dne 1. srpna zveřejnila čínská státní média záběry, na nichž je údajně vidět čínská hypersonická raketa DF-17, kterou přezdívají „zabiják letadlových lodí“.

Podle čínských státních sdělovacích prostředků bude Čína rovněž od 2. srpna po dobu pěti dnů v Jihočínském moři pořádat vojenská cvičení. Kromě toho se má po čtyři dny konat cvičení s ostrou střelbou v Pohajském moři, které se nachází na východním pobřeží Číny.

V pondělí navíc čtyři čínské stíhačky J-16 narušily jihozápadní identifikační zónu protivzdušné obrany (ADIZ) Tchaj-wanu. V reakci na to tchajwanská armáda poslala do vzduchu své stíhačky, vydala rádiové varování a rozmístila raketové systémy protivzdušné obrany k monitorování aktivit.

ADIZ je veřejně deklarovaná oblast sousedící s národním vzdušným prostorem státu, ve které musí být přilétající zahraniční letadla připravena předložit své identifikační údaje a polohu. Tato oblast dává státu čas posoudit povahu přilétajících letadel a v případě potřeby přijmout obranná opatření.

Tchajwanské ministerstvo národní obrany v prohlášení vydaném 2. srpna varovalo, že v reakci na „nepřátelské hrozby“ náležitě vyšle své síly, neboť má plný přehled o vojenských aktivitách v blízkosti ostrova, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že má „odhodlání, schopnost a důvěru“ k zajištění národní bezpečnosti Tchaj-wanu, a připravilo různé blíže nespecifikované plány pro případ nouze.

V úterý tchajwanská Central News Agency s odvoláním na nejmenovaný zdroj informovala, že tchajwanská armáda od 8 hodin ráno zvýšila svou bojovou pohotovost. Zvýšený stav bude trvat až do poledne 4. srpna.

Reakce USA

Před předpokládanou návštěvou Pelosiové 1. srpna byly v blízkosti Tchaj-wanu hlášeny plavidla amerického námořnictva. Podle USNI News operují na okraji Jihočínského moře nejméně dvě plavidla, letadlová loď USS Ronald Reagan a vrtulníková výsadková loď USS Tripoli.

Američtí zákonodárci obou politických táborů vyzvali Pelosiovou, aby cestu na Tchaj-wan podnikla.

„Čína nemůže šikanovat Kongres Spojených států,“ napsala 2. srpna na Twitteru demokratická kongresmanka Sheila Jackson Leeová. „Vítám možnou cestu předsedkyně Pelosiové na Tchaj-wan, která ještě více zdůrazňuje závazek Kongresu Spojených států vůči lidským právům, demokracii a svobodě.“

Republikánský kongresman Tony Gonzales, který navštívil Tchaj-wan v roce 2021 spolu s několika dalšími zákonodárci, vzkázal Pelosiové, aby výhrůžky KS Číny ignorovala.

„Komunistická strana Číny mi vyhrožovala před mou loňskou návštěvou Tchaj-wanu,“ napsal Gonzales na Twitteru. „Důrazně vyzývám předsedkyni Pelosiovou, aby ignorovala ČKS a ukázala, že Amerika stojí pevně za svými spojenci.“

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: J. S.

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.