Isabel van Brugen

30. 7. 2020

Americký kongresman Ted Yoho předložil Sněmovně reprezentantů návrh zákona zmocňující USA k použití ozbrojených sil v případě, že Čína napadne Tchaj-wan.

Ve středeční tiskové zprávě Yoho sdělil, že zákon nazvaný „Taiwan Invasion Prevention Act“ (Zákon o prevenci napadení Tchaj-wanu) adresuje početné „agresivní akce“ čínského komunistického režimu vůči Tchaj-wanu. Přichází v reakci na „stupňující se napětí“ způsobené Pekingem v Hongkongu, Jihočínském moři a na čínsko-indických hranicích.

„Vzhledem k těmto provokacím se stává jasným, že Komunistická strana Číny (KS Číny) rapidně podniká kroky k teritoriálním ambicím bez ohledu na mezinárodní odsouzení a odpor,“ uvádí se v prohlášení.

I přesto, že ostrov má vlastní politický systém, armádu a ekonomiku, čínský režim považuje Tchaj-wan za část svého teritoria. Již dlouho Tchaj-wanu vyhrožuje použitím ozbrojených sil.

Režim také navrhl Tchaj-wanu propojení vztahem „jedna země, dva systémy“, tak jak byl implementovaný v Hongkongu. Nedávným přijetím nového bezpečnostního zákona ale Peking de facto zrušil autonomii Hongkongu a porušil tak slib, který dal Británii při předání území. Takovému návrhu silně odporují obě nejsilnější politická uskupení.

Yohův návrh zákona kromě jiného dává limitující zmocnění prezidentovi USA k použití armády pro zabezpečení a obranu Tchaj-wanu proti ozbrojenému útoku Číny. Požaduje také po Číně, aby se zřekla použití nebo výhrůžek použití vojenské síly ve vztazích k Tchaj-wanu.

Oznámení o novém návrhu zákona přichází jen několik dní po prohlášení tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu, že Čína vysílá své vojenské letouny poblíž ostrova se zvýšenou frekvencí, a že tak stupňuje své hrozby použití síly.

Wu také uvedl, že přelety letounů spolu s čínskými vojenskými cvičeními simulujícími útok na Tchaj-wan jsou hlavní obavou tchajwanské vlády.

„To, co teď dělají, je nepřetržitá příprava na použití síly k vyřešení tchajwanského problému,“ řekl Wu minulý týden novinářům.

Wu také uvedl, že sebedůvěra Číny po potlačení opozice v Hongkongu roste.

Yoho v souvislosti s návrhem zákona uvedl, že předešlá americká politika strategické nejednoznačnosti vůči Tchaj-wanu k prevenci provokací Pekingu jasně selhala.

„Dramatické vojenské manévry a zvyšující se provokace PLA [Lidově-osvobozenecká armáda] v Tchajwanském průlivu spolu se zcela otevřenými výhrůžkami KS Číny ukazují naprosto jednoznačně na jejich záměry vůči Tchaj-wanu,“ dodal Yoho.

„USA musí okamžitě jednat a stanovit jasnou červenou čáru přes Tchaj-wan, kterou Čína nesmí překročit. Je povinností USA pochytnout Tchaj-wanu, prosperující demokracii s téměř 24 miliony obyvatel, silnou podporu, a pomoci k návratu mírových vztahů mezi Tchaj-wanem a Čínou.“

Tchajwanské Ministerstvo zahraničí zprávy o novém návrhu zákona ocenilo prohlášením na Twitteru.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské edice The Epoch Times: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.