Isabel van Brugen

30. 7. 2020

Americký kongresman Ted Yoho předložil Sněmovně reprezentantů návrh zákona zmocňující USA k použití ozbrojených sil v případě, že Čína napadne Tchaj-wan.

Ve středeční tiskové zprávě Yoho sdělil, že zákon nazvaný „Taiwan Invasion Prevention Act“ (Zákon o prevenci napadení Tchaj-wanu) adresuje početné „agresivní akce“ čínského komunistického režimu vůči Tchaj-wanu. Přichází v reakci na „stupňující se napětí“ způsobené Pekingem v Hongkongu, Jihočínském moři a na čínsko-indických hranicích.

„Vzhledem k těmto provokacím se stává jasným, že Komunistická strana Číny (KS Číny) rapidně podniká kroky k teritoriálním ambicím bez ohledu na mezinárodní odsouzení a odpor,“ uvádí se v prohlášení.

I přesto, že ostrov má vlastní politický systém, armádu a ekonomiku, čínský režim považuje Tchaj-wan za část svého teritoria. Již dlouho Tchaj-wanu vyhrožuje použitím ozbrojených sil.

Režim také navrhl Tchaj-wanu propojení vztahem „jedna země, dva systémy“, tak jak byl implementovaný v Hongkongu. Nedávným přijetím nového bezpečnostního zákona ale Peking de facto zrušil autonomii Hongkongu a porušil tak slib, který dal Británii při předání území. Takovému návrhu silně odporují obě nejsilnější politická uskupení.

Yohův návrh zákona kromě jiného dává limitující zmocnění prezidentovi USA k použití armády pro zabezpečení a obranu Tchaj-wanu proti ozbrojenému útoku Číny. Požaduje také po Číně, aby se zřekla použití nebo výhrůžek použití vojenské síly ve vztazích k Tchaj-wanu.

Oznámení o novém návrhu zákona přichází jen několik dní po prohlášení tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu, že Čína vysílá své vojenské letouny poblíž ostrova se zvýšenou frekvencí, a že tak stupňuje své hrozby použití síly.

Wu také uvedl, že přelety letounů spolu s čínskými vojenskými cvičeními simulujícími útok na Tchaj-wan jsou hlavní obavou tchajwanské vlády.

„To, co teď dělají, je nepřetržitá příprava na použití síly k vyřešení tchajwanského problému,“ řekl Wu minulý týden novinářům.

Wu také uvedl, že sebedůvěra Číny po potlačení opozice v Hongkongu roste.

Yoho v souvislosti s návrhem zákona uvedl, že předešlá americká politika strategické nejednoznačnosti vůči Tchaj-wanu k prevenci provokací Pekingu jasně selhala.

„Dramatické vojenské manévry a zvyšující se provokace PLA [Lidově-osvobozenecká armáda] v Tchajwanském průlivu spolu se zcela otevřenými výhrůžkami KS Číny ukazují naprosto jednoznačně na jejich záměry vůči Tchaj-wanu,“ dodal Yoho.

„USA musí okamžitě jednat a stanovit jasnou červenou čáru přes Tchaj-wan, kterou Čína nesmí překročit. Je povinností USA pochytnout Tchaj-wanu, prosperující demokracii s téměř 24 miliony obyvatel, silnou podporu, a pomoci k návratu mírových vztahů mezi Tchaj-wanem a Čínou.“

Tchajwanské Ministerstvo zahraničí zprávy o novém návrhu zákona ocenilo prohlášením na Twitteru.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské edice The Epoch Times: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.