Z Číny přeběhlý špion Wang Li-čchiang prozradil, že manažer a předseda představenstva firmy „China Innovation Investment je vysoce postaveným činitelem čínské armády“.

Tato kapitálová společnost se sídlem v Hongkongu je jedním z vedoucích podniků na kapitálovém trhu a podle Wanga je v praxi činná jako komunikační uzel a „udička“ pro špionážní aktivity čínské armády, a to v celosvětovém měřítku.

Manažer zatčen na letišti

Po zveřejnění jeho výpovědi se do věci zapojily i tchajwanské úřady. Firma China Innovation Investment ve veřejném prohlášení oznámila, že manažer a zastupující předseda správní rady byl zadržen na mezinárodním letišti v Tchaj-pcheji a bylo mu zabráněno vycestovat do Číny.

Siang-Sin a jeho paní Kung čching měli být údajně důvěrnými přáteli přeběhlíka Wanga Li-čchianga. Podle vyjádření tchajwanských úřadů měli tito dva lidé při vyšetřování aktivit v oblasti zpravodajských a tajných služeb podávat Číně informace o Tchaj-wanu.

Celosvětové akce

Přeběhlý špion Wang podrobně informoval o tom, jak prostřednictvím této firmy fungovala celosvětová špionážní síť a o jejich činnostech v Austrálii, Hongkongu, ale i na Tchaj-wanu.

Tchaj-wan měl být podle jeho výpovědi například cílem různých (dlouhodobých) operací. Cílem bylo získat vliv na tchajwanskou domácí politiku tím, že si vytvoří pevné pozice v médiích. Mělo být dosaženo schopnosti ovlivňovat veřejné mínění a získávat ho pro podporu politiky komunistické strany, a dokonce ovlivňovat i výsledky voleb.

Prezidentka Čínské republiky (Tchaj-wan) v interview z 23. listopadu řekla, že záměr Komunistické strany Číny ovlivnit prezidentské volby na Tchaj-wanu, které se budou konat 11. ledna 2020, je velice zjevný.

Čínský režim považuje Tchaj-wan za odpadlou provincii a chce tento ostrov připojit ke svému území. Od převzetí moci komunistickou stranou v roce 1949 se Tchaj-wan od Číny oddělil a ustavil si vlastní demokratický systém, armádu, prezidentský a parlamentní systém vedení ostrova.

Z originálního článku německé redakce Epoch Times přeložila M. Ch.