Naveen Athrappully

23. 5. 2022

Americký prezident Joe Biden v pondělí zopakoval, že jeho země podporuje Tchaj-wan, a prohlásil, že jeho administrativa je ochotna bránit ostrov silou, pokud dojde k útoku ze strany komunistického režimu v pevninské Číně.

Když se reportér během tiskové konference 23. května v Tokiu zeptal, zda by byl Biden „ochoten se vojensky zapojit do obrany Tchaj-wanu, pokud k tomu dojde“, odpověděl strohým „ano“.

Biden poté dodal: „Je to závazek, který jsme přijali. Podívejte se, situace je taková. Souhlasíme s politikou ,jedné Číny‘, přihlásili jsme se k ní a ke všem zamýšleným dohodám, které z ní vyplývají. Ale myšlenka, že [Tchaj-wan] lze obsadit silou … prostě není na místě,“ řekl o hrozbách Komunistické strany Číny (KS Číny) vůči sousednímu samosprávnému ostrovu.

„Naruší to celý region a bude to další akce podobná té, která se stala na Ukrajině. A tak je to zátěž, která je ještě silnější.“

Biden o Číně řekl: „Už teď koketují s nebezpečím tím, že létají tak blízko, a všemi těmi manévry, které podnikají. Spojené státy však přijaly závazek: podporujeme ,politiku jedné Číny‘. To však neznamená, že Čína má pravomoc vstoupit a použít sílu k ovládnutí Tchaj-wanu. Stojíme tedy pevně spolu s Japonskem a dalšími státy, abychom to nedopustili.“

„Očekávám, že k tomu nedojde, že se o to nikdo nepokusí. Hodně to závisí právě na tom, jak důrazně dá svět najevo, že taková akce povede k dlouhodobému nesouhlasu zbytku společenství,“ dodal.

„Politika jedné Číny“, kterou dodržují Spojené státy a další světové vlády, se liší od „principu jedné Číny“ komunistického režimu, ačkoli čínský režim uznává pouze její verzi. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území, kterému strana vládne.

Spojené státy tento postoj Číny uznávají, ale samy Tchaj-wan jako součást Číny neuznávají. Stručně řečeno, politika se může změnit, zatímco princip nikoli.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price 21. května napsal na Twitteru, aby odlišil oba názory: „ČLR [Čínská lidová republika] nadále veřejně zkresluje politiku USA. Spojené státy se nehlásí k ,principu jedné Číny‘ ČLR – zůstáváme věrni naší dlouhodobé, oboustranné politice jedné Číny, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem, třemi společnými komuniké a šesti ujištěními.“

Biden je v Tokiu, kde se setká s řadou světových lídrů při příležitosti zahájení nové asijsko-pacifické sítě pod vedením USA, Indo-pacifického ekonomického rámce (IPEF), k němuž se přihlásilo 13 zemí včetně Indie a Japonska, nikoli však Tchaj-wan.

Cílem IPEF je sjednotit spolupráci mezi státy v asijsko-pacifickém regionu, které čelí rostoucí asertivitě KS Číny v regionu.

Biden dodal, že v politice USA vůči Tchaj-wanu nedošlo k žádné změně.

Spojené státy zachovávají „strategickou nejednoznačnost“ ohledně vojenské obrany Tchaj-wanu v případě čínského útoku.

Rostoucí obavy týkající se Číny přiměly Japonsko a jeho vládnoucí Liberálně demokratickou stranu zaujmout tvrdší postoj a budovat své obranné kapacity. Stejně postupují i další země v regionu, včetně Indie, Koreje a Filipín.

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.