Americký prezident Joe Biden v pondělí zopakoval, že jeho země podporuje Tchaj-wan, a prohlásil, že jeho administrativa je ochotna bránit ostrov silou, pokud dojde k útoku ze strany komunistického režimu v pevninské Číně.

Když se reportér během tiskové konference 23. května v Tokiu zeptal, zda by byl Biden „ochoten se vojensky zapojit do obrany Tchaj-wanu, pokud k tomu dojde“, odpověděl strohým „ano“.

Biden poté dodal: „Je to závazek, který jsme přijali. Podívejte se, situace je taková. Souhlasíme s politikou ,jedné Číny‘, přihlásili jsme se k ní a ke všem zamýšleným dohodám, které z ní vyplývají. Ale myšlenka, že [Tchaj-wan] lze obsadit silou … prostě není na místě,“ řekl o hrozbách Komunistické strany Číny (KS Číny) vůči sousednímu samosprávnému ostrovu.

„Naruší to celý region a bude to další akce podobná té, která se stala na Ukrajině. A tak je to zátěž, která je ještě silnější.“

Biden o Číně řekl: „Už teď koketují s nebezpečím tím, že létají tak blízko, a všemi těmi manévry, které podnikají. Spojené státy však přijaly závazek: podporujeme ,politiku jedné Číny‘. To však neznamená, že Čína má pravomoc vstoupit a použít sílu k ovládnutí Tchaj-wanu. Stojíme tedy pevně spolu s Japonskem a dalšími státy, abychom to nedopustili.“

„Očekávám, že k tomu nedojde, že se o to nikdo nepokusí. Hodně to závisí právě na tom, jak důrazně dá svět najevo, že taková akce povede k dlouhodobému nesouhlasu zbytku společenství,“ dodal.

„Politika jedné Číny“, kterou dodržují Spojené státy a další světové vlády, se liší od „principu jedné Číny“ komunistického režimu, ačkoli čínský režim uznává pouze její verzi. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území, kterému strana vládne.

Spojené státy tento postoj Číny uznávají, ale samy Tchaj-wan jako součást Číny neuznávají. Stručně řečeno, politika se může změnit, zatímco princip nikoli.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price 21. května napsal na Twitteru, aby odlišil oba názory: „ČLR [Čínská lidová republika] nadále veřejně zkresluje politiku USA. Spojené státy se nehlásí k ,principu jedné Číny‘ ČLR – zůstáváme věrni naší dlouhodobé, oboustranné politice jedné Číny, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem, třemi společnými komuniké a šesti ujištěními.“

Biden je v Tokiu, kde se setká s řadou světových lídrů při příležitosti zahájení nové asijsko-pacifické sítě pod vedením USA, Indo-pacifického ekonomického rámce (IPEF), k němuž se přihlásilo 13 zemí včetně Indie a Japonska, nikoli však Tchaj-wan.

Cílem IPEF je sjednotit spolupráci mezi státy v asijsko-pacifickém regionu, které čelí rostoucí asertivitě KS Číny v regionu.

Biden dodal, že v politice USA vůči Tchaj-wanu nedošlo k žádné změně.

Spojené státy zachovávají „strategickou nejednoznačnost“ ohledně vojenské obrany Tchaj-wanu v případě čínského útoku.

Rostoucí obavy týkající se Číny přiměly Japonsko a jeho vládnoucí Liberálně demokratickou stranu zaujmout tvrdší postoj a budovat své obranné kapacity. Stejně postupují i další země v regionu, včetně Indie, Koreje a Filipín.